Շրջափակմամբ պայմանավորված` ինչ խնդիրներ կառաջանան մսի շուկայում. պարզաբանում է պատասխանատուն
Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակման հետևանքով Հանրապետության գյուղատնտեսության ոլորտում բազմաթիվ խնդիրներ են ստեղծվել, այդ թվում՝ կերային բազայի համալրման հետ կապված:
Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ԱՀ Գյուղատնտեսության նախարարի առաջին տեղակալ Տիգրան Առստամյանը։
«Վիճակը հատկապես կրիտիկական է  խոզաբուծության և թռչնաբուծության ուղղություններում՝ պայմանավորված այն հանգամանքով, որ այդ կենդանատեսակները սնվում են բացառապես հատիկային կերով, ապա նաև այն փաստով, որ  2023 թվականի հունվար ամսին, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, խոզերի գլխաքանակն աճել է շուրջ 30 տոկոսով, այսինքն՝ կերի պահանջարկն աճել է:
Հետագայում, շրջափակման շարունակման դեպքում, խտացված և հատիկավոր կերերի մասով խնդիր է առաջանալու անասնաբուծության բոլոր ճյուղերում»,-մանրամասնել է Տ. Առստամյանը։
Փոխնախարարի խոսքով`  նշված կերերի պակասը միառժամանակ կլրացվի պահուստային պաշարների հաշվին, բայց հետագայում կարող են լուրջ խնդիրներ ի հայտ գալ, քանի որ դրանք, բնականաբար, անսպառ չեն:
Անդրադառնալով մսամթերքի առկա պաշարներին՝ պատասխանատուն ընդգծեց` հստակ հնարավոր չէ նշել, թե որքան կբավարարեն:
«Մարդու օրգանիզմի ֆիզիոլոգիական պահանջներով(սննդային նյութերով և էներգիայով ապահովման առումով) պայմանավորված` մսի առկա  քանակն անբավարար կարելի է համարել,  սակայն նվազագույն զամբյուղի հաշվարկներով արտադրանքի քանակը բավարար է: Այս օրերին շուկայում տավարի և ոչխարի մսի պակաս է նկատվում, ինչը պայմանավորված է սեզոնային որոշ առանձնահատկություններով: Արդեն գարնան ամիսներին այս հարցը  կկարգավորվի՝ նորածին գառների և մատղաշների հասունացմամբ պայմանավորված»,-իրազեկել է նախարարի առաջին տեղակալը։
Անդրադառնալով անասնաբուծության  զարգացմանն ուղղված ծրագրերի իրականացմանը՝ մեր զրուցակիցն ընդգծել է, որ այս տարի ևս կգործեն նույն ծրագրերը, ինչ  նախորդ տարիներին` որոշ պայմանների ու կետերի վերանայմամբ:
««Գյուղատնտեսական կենդանիների արհեստական սերմնավորում», «Ձեռքբերվելիք տոհմային կենդանիների արժեքի մասնակի սուբսիդավորում», «Ներմուծվող տոհմային կենդանիների արժեքի մասնակի սուբսիդավորում», «Սպանդանոցների, անասնաբուծական մթերքների և  հումքի վերամշակման արտադրամասերի, անասնաշենքերի, ձկնաբուծարանների (խեցգետնաբուծարանների), սնկանոցների կառուցման, վերակառուցման ու վերանորոգման արժեքի մասնակի սուբսիդավորման ծրագիր», «Արցախի Հանրապետությունում անասնապահության զարգացման խթանման ծրագիր», «Անասնաբուծության կանոնակարգում և արոտների կառավարում», «Կաթի մթերման դիմաց լրավճարի տրամադրում». սրանք են 2023 թվականին նախանշվող ծրագրերը՝ ուղղված, համապատասխանաբար, տեղական նախրի որակի բարելավմանը, կենդանիների մթերատվության մակարդակի բարձրացմանը, տոհմային բարձր մթերատու հատկանիշներով սերնդի ստացմանը, ազնվացեղ տոհմային կենդանիների  արժեքի և ներմուծվող տոհմային կենդանիների արժեքի 50 տոկոսի չափով սուբսիդավորմանը, արոտների արդյունավետության ու կերային արժեքի բարձրացմանը, բուսածածկի վերականգնմանը, հողերի հետագա դեգրադացման վտանգի կանխմանը, խոշոր և մանր եղջերավոր կենդանիների գլխաքանակի, անասնապահական մթերքների արտադրության ծավալների ավելացման համար նախադրյալների ստեղծմանը, կաթի արտադրության ծավալների ավելացմանը, կաթ արտադրողներին և վերամշակողներին աջակցմանը, կաթի  իրացման շուկայում գների անհիմն տատանումների բացառմանը»,-ընդհանրացրել է Տ. Առստամյանը։

Из-за блокады какие проблемы возникнут на мясном рынке? представляет ответственное лицо
В результате блокады Арцаха Азербайджаном много проблем возникло в области сельского хозяйства, в том числе пополнения кормовой базы.
Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил первый заместитель министра сельского хозяйства Тигран Арстамян.
«Особенно критическая ситуация в сферах свиноводства и птицеводства в связи с тем, что этих животных выкармливают исключительно зерновыми кормами, а также в связи с тем, что в январе 2023 года, по сравнению с аналогичным периодом предыдущего года, поголовье свиней увеличилось примерно на 30 процентов, т. е. увеличилась потребность в кормах.
В дальнейшем, если блокада будет продолжаться, будет проблема с концентрированными и гранулированными кормами во всех отраслях животноводства", - уточнил Т. Арстамян.
По словам замминистра, дефицит указанных кормов будет восполняться одновременно за счет резервных запасов, но позже могут возникнуть серьезные проблемы, ведь они, естественно, не являются бесконечными.
Касаясь имеющихся запасов мясной продукции, ответственный подчеркнул, что нельзя точно указать, сколько будет хватать.
«В связи с физиологическими потребностями организма человека (в плане обеспечения питательными веществами и энергией) имеющееся количество мяса можно считать недостаточным, а вот количество продуктов по расчетам минимальной корзины достаточным. В настоящее время на рынке ощущается дефицит говядины и баранины, что связано с некоторыми сезонными особенностями. Уже в весенние месяцы этот вопрос будет решен в связи с развитием новорожденных ягнят и козлят», - проинформировал первый заместитель министра.
Касаясь реализации программ, направленных на развитие животноводства, наш собеседник подчеркнул, что в этом году будут реализовываться те же программы, что и в предыдущие годы, с пересмотром некоторых условий и пунктов.
"Запланированные на 2023 год программы соответственно направленны на улучшение качества местного стада, повышение уровня продуктивности животных, получение поколения с высокими породными характеристиками, субсидирование стоимости чистопородных племенных животных и 50 процентов стоимости импортируемых племенных животных, повышение продуктивности и кормовой ценности пастбищ, восстановление растительности, предотвращение риска дальнейшей деградации почвы, увеличение поголовья крупного и мелкого рогатого скота, создание предпосылок для увеличения объемов производства продукции животноводства, увеличение объемов производства молока, поддержку производителей и переработчиков молока, устранение необоснованных ценовых колебаний на рынке молока», - резюмировал Т. Арстамян.