ՌԴ խաղաղապահների կողմից տեղի է ունեցել Ռուսաստանի և Արցախի 41 քաղաքացիների տեղափոխություն Հայաստան․ Տեսանյութ
Այսօր ՌԴ խաղաղապահների կողմից տեղի է ունեցել Ռուսաստանի և Արցախի 41 քաղաքացիների տեղափոխություն Արցախից Հայաստան, որն առաջին դեպքն է հունիսի 14-ից ի վեր: ՌԴ քաղաքացիները վաղուց սպասում էին իրենց տեղափոխությանը, իսկ Արցախի քաղաքացիները ուսանողներ են, որոնք ընդունվել են ՀՀ և արտասահմանյան բուհեր: Ըստ խաղաղապահների հետ ձեռքբերված նախնական պայմանավորվածության՝ առաջիկա օրերին շարունակվելու է ուսանողների և ՌԴ քաղաքացիների տեղափոխությունը:
«Այնուամենայնիվ, ադրբեջանական կողմը շարունակում է խոչընդոտել բազմաթիվ անձանց երկկողմանի տեղաշարժը: Այս պահի դրությամբ, հարյուրավոր քաղաքացիներ Հայաստանում սպասում են Արցախ վերադարձին, շտապ և պլանային առողջական հիմքերով 333 անձ հերթագրված է Կարմիր խաչի միջոցով Հայաստան տեղափոխվելու համար՝ չհաշված հումանիտար, աշխատանքային և այլ նպատակներով երկկողմանի տեղաշարժի անհրաժեշտությունը հազարավոր անձանց մոտ:
Ադրբեջանական կողմը շարունակում է նվաստացուցիչ պայմաններ ստեղծել Հակարիի կամրջի մոտ տեղակայված ապօրինի անցակետում՝ ի լրումն Արցախի քաղաքացիների նկատմամբ անօրինական հսկողության ու խոչընդոտների: Մասնավորապես, անձանց կամքին հակառակ՝ ադրբեջանցիները և իրենց հրավիրած լրագրողները հերթական անգամ նկարահանել են նրանց դեմքերը և օգտագործել քարոզչական նպատակներով: Բացի դրանից, ադրբեջանական կողմը թույլ չի տվել ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի մեքենաները անցնեն Հակարիի կամուրջը՝ ստիպելով ուղևորներին իրենց բեռներով հանդերձ ոտքով անցնել կամուրջը, որից հետո Գորիսից ընդառաջ եկած մեքենաներով շարունակել են ճանապարհը (ապացույցը՝ կից տեսանյութով):
Հունիսի 15-ից առ այսօր Ադրբեջանը շարունակում է արգելել Հայաստանից Արցախ բոլոր հումանիտար բեռների տեղաշարժը, ինչի հետևանքով օրեցօր խորանում է հումանիտար աղետն Արցախում:
Իսկ ՀՀ Սյունիքի մարզի Կոռնիձոր համայնքում՝ Լաչինի միջանցքի մուտքի մոտ հուլիսի 26-ից շարունակում է կասեցված մնալ Արցախի համար ՀՀ կառավարության կողմից ուղարկված շուրջ 400 տոննա հումանիտար աջակցությունը:
Ադրբեջանական ապօրինի անցակետով քաղաքացիների անցումը որևէ կերպ չի փոխում Արցախի Հանրապետության կառավարության դիրքորոշումը Լաչինի միջանցքում գործող այդ անցակետի և ադրբեջանական մնացած խոչընդոտների վերաբերյալ: Արցախի Հանրապետության կառավարությունը շարունակում է պնդել, որ պետք է ամբողջությամբ վերականգնվի անձանց, մեքենաների ու բեռների անխափան ու երկկողմանի տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով՝ առանց ադրբեջանական որևէ միջամտության՝ համաձայն 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության և ՄԱԿ-ի
Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023թ. փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի հրամանների»,-նշված է «ԱՀ կառավարության ռուսական խաղաղապահ զորախմբի հետ համագործակցության ապահովման կենտրոնի» հաղորդագրության մեջ։

Российские миротворцы перевезли 41 гражданина РФ и Арцаха из Арцаха в Армению
Сегодня миротворцами РФ был осуществлен переезд 41 гражданина России и Арцаха из Арцаха в Армению, что является единичным случаем с 14 июня. Граждане России давно ждали переезда, а граждане Арцаха являются студентами, поступившими в вузы Армении и зарубежных стран. Согласно предварительной договоренности с миротворцами, в ближайшие дни будет продолжен переезд студентов и граждан РФ, сообщает «Центр обеспечения сотрудничества с российским миротворческим контингентом Правительства Республики Арцах».
Тем не менее, азербайджанская сторона продолжает препятствовать двустороннему передвижению многих лиц․ На данный момент в Армении сотни граждан ждут возвращения в Арцах, по срочным и плановым медицинским показаниям 333 человека записаны в очередь для переезда в Армению через Красный Крест, не считая необходимости двустороннего передвижения тысяч людей в гуманитарных, трудовых и других целях․
Азербайджанская сторона продолжает создавать унизительные условия при переезде граждан на незаконном пропускном пункте, расположенном у моста Хакари. В частности, против воли лиц азербайджанцы и приглашенные ими журналисты в очередной раз засняли их лица и использовали их в пропагандистских целях. Кроме того, азербайджанская сторона не позволила машинам российского миротворческого контингента перейти мост в Хакари, вынудив пассажиров вместе со своим грузом перейти мост пешком, после чего за ними приехали машины из Гориса (в качестве доказательства прилагается видео).
С 15 июня по сей день Азербайджан запрещает передвижение всех гуманитарных грузов из Армении в Арцах, в результате чего гуманитарная катастрофа в Арцахе усугубляется день ото дня. Азербайджан не разрешает транспортировку 400 тонн гуманитарной помощи, направленной правительством РА для Арцаха.
Груз с 26 июля продолжает простаивать в общине Корнидзор Сюникской области РА, у входа в Лачинский коридор. Несмотря на транспортировку граждан через незаконный азербайджанский КПП позиция Правительства Республики Арцах относительно этого КПП и других азербайджанских провокаций остается неизменной: Правительство Республики Арцах продолжает настаивать на полном возобновлении беспрепятственного двустороннего передвижения людей, машин и грузов по Лачинскому коридору без азербайджанского вмешательства, согласно Трехстороннему заявлению от 9 ноября и заявлению Международного суда ООН от 2023 года.