Քըրբի. Վաշինգտոնը շարունակում է կապ պահպանել ԼՂ-ում հակամարտող կողմերի հետ
ԱՄՆ-ն ակնկալում է, որ Լեռնային Ղարաբաղում շուտով կձևավորվի վերջնական զինադադար, նաև կշարունակի կապ պահպանել հակամարտող կողմերի հետ։ Այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարել է Սպիտակ տան Ազգային անվտանգության խորհրդի ռազմավարական հաղորդակցությունների համակարգող Ջոն Քըրբին։
«Տեղեկություններ են ստացվել, որ ռազմական գործողությունները [Ղարաբաղում] դադարեցվել են կամ շուտով կդադարեցվեն։ Եթե այս ծրագիրն իրականանա, ապա, իհարկե, սա դրական զարգացում կլինի»,- ասել է նա։
Քըրբին հավելել է, որ Միացյալ Նահանգները կշարունակի ակտիվորեն համագործակցել հակամարտության բոլոր կողմերի, ինչպես նաև իր գործընկերների հետ։ Նրա խոսքով՝ Միացյալ Նահանգները նաեւ ուշադիր հետեւում է տարածաշրջանում հումանիտար իրավիճակի զարգացմանը։ Սպիտակ տան ներկայացուցիչը հավելել է, որ Վաշինգտոնը միշտ հանդես է եկել հակամարտության խաղաղ կարգավորման օգտին։

Кирби: Вашингтон продолжает поддерживать контакты со сторонами конфликта в Нагорном Карабахе
Соединенные Штаты рассчитывают на скорое окончательное прекращение огня в Нагорном Карабахе, а также продолжат поддерживать контакты со сторонами конфликта. Об этом заявил на брифинге для журналистов координатор по стратегическим коммуникациям в Совете национальной безопасности Белого дома Джон Кирби.
«Поступили сообщения о том, что военные операции [в Карабахе] были или скоро будут приостановлены. Если данный план осуществится, то, безусловно, это станет положительным моментом», - сказал он.
Кирби добавил, что США продолжат активно взаимодействовать со всеми сторонами конфликта, а также со своими партнерами. По его словам, США также внимательно следят за развитием гуманитарной ситуации в регионе. Представитель Белого дома добавил, что Вашингтон всегда выступал за мирное урегулирование конфликта.