Ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը պետք է կարգավորվի Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի անվերապահ և անսահմանափակ իրացման ուղով. ԱՀ պետնախարարի պատասխանն Ալիևին
Ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը պետք է կարգավորվի Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի անվերապահ և անսահմանափակ իրացման ճանապարհով։ Այս մասին հայտնել է ԱՀ պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը՝ ի պատասխան Ադրբեջանի ղեկավար Իլհամ Ալիևի հայտարարություններին։
"Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հերթական հայտարարություններն ու կեղծ պնդումներն է արել Արցախի վերաբերյալ։ Չնայած Ալիևի պնդումներին, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը կարգավորված չէ և պետք է կարգավորվի նախևառաջ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի անվերապահ և անսահմանափակ իրացման ճանապարհով։
Ի լրումն բավարար իրավական և պատմական հիմքերի, հայության նկատմամբ ցեղասպանական քաղաքականությունը և Ադրբեջանի կողմից համակարգային հայատյացությունը լրացուցիչ հիմքեր են տալիս ենթադրելու, որ Արցախը երբեք չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում որևէ կարգավիճակով։
Արցախի զինված ուժերը Փարուխից եւ Քարագլուխից երբեք կրակ չեն բացել Խաչենի ջրամբարի եւ Ակնեի (Աղդամի) վրա, իսկ եթե Ալիեւն ունի հակառակն ապացուցող փաստեր, թող հրապարակի:  ️ Մինչդեռ, Փարուխի գրավումից մի քանի շաբաթ առաջ Ադրբեջանը հրահրում էր՝ ականանետերով գնդակոծելով խաղաղ բնակավայրերը:
Գազատարի կանխամտածված պայթյունից հետո այն ուշացումով վերականգնելն ամենևին էլ բարի կամքի դրսևորում չէ"- գրել է Բեգլարյանը։

Азербайджано-карабахский конфликт должен быть урегулирован путем безусловной и неограниченной реализации права народа Арцаха на самоопределение: госминистр Арцаха ответил Алиеву
Президент Азербайджана Ильхам Алиев сделал очередные заявления и ложные утверждения относительно Арцаха․  Об этом пишет государственный министр Арцаха Артак Бегларян․
В этой связи, он, в частности, написал: "Несмотря на утверждения Алиева, азербайджано-карабахский конфликт не урегулирован и должен быть урегулирован прежде всего путем безусловной и неограниченной реализации права народа Арцаха на самоопределение.
В дополнение к достаточным правовым и историческим основам, геноцидальная политика в отношении армянства и системная армянофобия со стороны Азербайджана дают дополнительные основания полагать, что Арцах никогда не может быть в составе Азербайджана ни в каком статусе.
Вооруженные силы Арцаха из Паруха и Караглуха никогда не открывали огонь по Хаченскому водохранилищу и по Акне (Агдаму), а если у Алиева есть факты, доказывающие обратное — пусть опубликует. Между тем, за несколько недель до захвата Паруха, Азербайджан провоцировал, обстреливая минометами мирные населенные пункты.
После умышленного взрыва газопровода восстановление его с задержками — это, отнюдь, не проявление доброй воли".