Փորձաքննությունն ավարտվել է․ 44-օրյայի ժամանակ արձակված հրթիռը սպիտակ ֆոսֆոր պարունակող ռազմամթերք է․ ԱՀ դատախազություն
2020թ. սեպտեմբերի 27-ից Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված՝ միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ խախտումներով զուգորդված ագրեսիվ պատերազմի հանգամանքները քննելու համար ԱՀ իրավապահ մարմինների կողմից հարուցվել են մի շարք քրեական գործեր, որոնց շրջանակում նախաքննական մարմնի կողմից առգրավվել են բազմաթիվ չպայթած արկեր ու արկերի մնացորդներ, նշանակվել են փորձաքննություններ: Այս մասին հայտնում են Արցախի Հանրապետության դատախազությունից:
ԱՀ քննչական կոմիտեի քննիչի կողմից փորձաքննության էր ներկայացվել նաև ԱՀ Մարտունի քաղաքի վարչական տարածքում հայտնաբերված՝ չպայթած հրթիռը և դրանից ստացված նմուշները: Անկախ փորձագիտական խմբի կողմից կատարված հետազոտության արդյունքում տրված եզրակացությամբ (եզրակացությունը ստացվել է 07.12.2022թ.) փաստվել է, որ այն իրենից ներկայացնում է սպիտակ ֆոսֆորից բաղկացած ֆոսֆորային ռազմամթերք:
Ռազմամթերքի հայտնաբերման, վնասազերծման և նմուշառման ողջ գործընթացը կատարվել է մասնագետների մասնակցությամբ, ամրագրված տեսաձայնագրությամբ, հետազոտության առարկան և փորձաքննության նյութերը անհրաժեշտության դեպքում կարող են ներկայացվել միջազգային փորձագետների հետազոտությանը:
Այսպիսով, փորձագիտական հետազոտության արդյունքներով հաստատվել է, որ 2020թ. 44-օրյա պատերազմի օրերին Ադրբեջանի զինված ուժերը զանգվածային ոչնչացման ու մարդկային մեծաթիվ կորստի, տառապանքի ու վնասի հանգեցնող քիմիական զենքով ուղիղ թիրախավորել են այն բնակավայրերը, որտեղ գտնվում էր խաղաղ բնակչություն (պատերազմի օրերին ու դրանից հետո հրապարակվել էին քիմիական զենքի կիրառության մասին վկայող մի շարք տեսանյութեր): Այդ կերպ Ադրբեջանը կոպտորեն խախտել է Ժնևի կոնվենցիայի (Արձանագրություն 1) 35-րդ հոդվածը, համաձայն որի՝
«1. Ցանկացած զինված ընդհարման դեպքում ընդհարման մեջ գտնվող կողմերի՝ պատերազմելու մեթոդների և միջոցների ընտրության իրավունքն անսահմանափակ չէ:
2. Արգելվում է կիրառել այնպիսի զենքեր, արկեր, նյութեր, ինչպես նաև պատերազմելու այնպիսի մեթոդներ, որոնք կարող են ավելորդ վնասներ կամ ավելորդ տառապանքներ պատճառել:
3. Արգելվում է կիրառել պատերազմելու այնպիսի մեթոդներ կամ միջոցներ, որոնք նպատակ ունեն շրջակա միջավայրին պատճառել, կամ, կարելի է ենթադրել, որ կպատճառեն լայնածավալ, տևական և լուրջ վնաս»:

Экспертиза завершена: Во время 44-дневной войны Азербайджан использовал запрещенное фосфорное оружие - Генпрокуратура Арцаха
Для расследования обстоятельств агрессивной войны, развязанной 27 сентября вооруженными силами Азербайджана против Республики Арцах с грубыми нарушениями международного гуманитарного права, правоохранительными органами Арцаха возбужден ряд уголовных дел, в рамках которых органом предварительного следствия изъято множество неразорвавшихся снарядов и остатков снарядов, назначены экспертизы.
Следователь Следственного комитета Республики Арцах также представил на экспертизу неразорвавшуюся ракету, обнаруженную на административной территории города Мартуни, и полученные от нее образцы. С заключением, выданным в результате исследования, проведенного независимой экспертной группой (заключение получено 07.12.2022 г.) было доказано, что он представляет собой боеприпас, состоящий из белого фосфора.
Весь процесс обнаружения, обезвреживания и отбора проб боеприпасов при участии специалистов записывался на видео, при необходимости предмет исследования и материалы экспертизы могут быть представлены международным комиссиям.
Таким образом, по результатам экспертного исследования установлено, что в 2020 году в дни 44-дневной войны вооруженные силы Азербайджана химическим оружием, приводящим к массовому уничтожению и многочисленным человеческим жертвам, страданиям и ущербу, наносили прямой удар по населенным пунктам, где находилось мирное население (в дни войны и после нее был опубликован ряд видеоматериалов, свидетельствующих о применении химического оружия).
Таким образом, Азербайджан грубо нарушил статью 35 Женевской конвенции (протокол 1), согласно которой:
1. При любом вооруженном конфликте право конфликтующих сторон на выбор методов и средств ведения войны ограничено.
2. Запрещены методы ведения войны с применением оружия, снарядов, материалов, которые могут причинить чрезмерный вред или ненужные страдания.
3. Запрещается применять методы или средства ведения войны, которые направлены на причинение серьезного масштабного и продолжительного ущерба окружающей среде.