Պաշտոնական Բաքուն ակնհայտ սադրանքների է դիմում՝ նպատակ ունենալով հայաթափել Արցախը. ԱՀ նախագահ
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը մարտի 10-ին հրավիրել է Անվտանգության խորհրդի ընդլայնված նիստ:
Քննարկվել են Հանրապետությունում ստեղծված անվտանգային ու հումանիտար խնդիրները: Երկրի ղեկավարն ընդգծել է, որ գազատարի վնասված մասը գտնվում է հակառակորդի դիրքի մոտ, որը վերանորոգելու համար արդեն երեք օր է ադրբեջանական կողմը խոչընդոտում է՝ առանց հիմնավորման:
«Կասկածից վեր է, որ թե՛ գազատարի վնասումն ու վերանորոգման աշխատանքների ձգձգումները, թե՛ վերջին օրերին Արցախի խաղաղ բնակչության նկատմամբ ցուցաբերած ագրեսիվ վարքագիծը ունեն աշխարհաքաղաքական ենթատեքստ. մասնավորապես, Ադրբեջանը փորձում է օգտվել Ուկրաինայի շուրջ իրավիճակից ու միջազգային դերակատարների զբաղվածությունից:
Պաշտոնական Բաքուն ակնհայտ սադրանքների է դիմում՝ նպատակ ունենալով հոգեբանական ահաբեկման ենթարկել Արցախի խաղաղ բնակչությանն ու այդ կերպ հայաթափել Արցախը: Հավաստիացնում եմ, որ Արցախի իշխանությունները բոլոր մակարդակներում աշխատանքներ են իրականացնում՝ կանխելու անվտանգային ու հումանիտար խնդիրների առաջացումը և շտկելու ստեղծված իրավիճակը:
Ուստի, հորդորում եմ բոլորին պահպանել հանգստություն, զերծ մնալ իրավիճակի ավելորդ լարումից և անպատասխանատու գործողություններից»,- ասել է նախագահ Հարությունյանը և հանձնարարել գործադիր իշխանության պատասխանատուներին համապատասխան միջոցներ կիրառել բնակչության անվտանգության ու բնականոն կենսապահովման համար:

Азербайджан пытается воспользоваться международной геополитической ситуацией для продвижения своих провокаций: президент Арцаха
Президент Араик Арутюнян провел расширенное заседание Совета безопасности.
Были обсуждены проблемы в сфере безопасности и гуманитарного характера, создавшиеся в республике. Глава государства подчеркнул, что поврежденный участок газопровода находится рядом с позициями противника, и азербайджанская сторона уже третий день без каких-либо оснований препятствует его ремонту.
«Нет никаких сомнений в том, что как повреждение газопровода и затягивание ремонтных работ, так и агрессивное поведение в отношении мирного населения Арцаха в последнее время имеют геополитический подтекст. В частности, Азербайджан пытается воспользоваться ситуацией вокруг Украины и занятостью международных акторов. Официальный Баку прибегает к очевидным провокациям с целью подвергнуть психологическому террору мирное население Арцаха и таким образом способствовать выселению армян из Арцаха.
Заверяю вас, что власти Арцаха на всех уровнях работают над предотвращением проблем в сфере безопасности и гуманитарного характера, равно как и выправлением создавшейся ситуации. Поэтому призываю всех сохранять спокойствие, излишне не накалять ситуацию и не прибегать к безответственным действиям», - сказал президент Арутюнян и поручил ответственным лицам исполнительной власти принять соответствующие меры для обеспечения безопасности и нормальной жизнедеятельности населения.