Պահանջում ենք ՄԱԿ-ի ԱԽ անդամ պետություններից իրականացնել ստանձնած պարտավորությունները․ Արցախի ԱԳՆ
Արցախն ավելի քան 4 ամիս իր գործակալների միջոցով անմարդկային շրջափակման մեջ պահելուց հետո Ադրբեջանն ապրիլի 23-ին ապօրինաբար հսկիչ անցակետ է տեղադրել Լաչինի միջանցքում՝ Հակարի գետի կամրջի վրա։  Հերթական անգամ ընդգծում ենք, որ Լաչինի միջանցքի նկատմամբ վերահսկողության հաստատմանն ուղղված Ադրբեջանի քայլերը ուղղակիորեն հակասում են 2020 թ․ նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետին։  Եռակողմ հայտարարության տակ Ադրբեջանի նախագահի ստորագրությունն  Ադրբեջան պետության ուղղակի և միանշանակ համաձայնությունն է՝ Լաչինի միջանցքի նկատմամբ բացառիկ վերահսկողություն փոխանցել ՌԴ խաղաղապահ զորակազմին։ Այս մասին հայտարարություն է տարածել Արցախի ԱԳՆ-ն։
«Հրադադարի հաստատումից ի վեր Ադրբեջանը պարբերաբար խախտել է 2020 թ․ նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարության գրեթե բոլոր դրույթները։ Սակայն անցակետ տեղադրելու մասին ադրբեջանական կողմի պաշտոնական հայտարարությունը վկայում է Բաքվի՝ տվյալ փաստաթղթով ստանձնած  պարտավորություններից հրաժարվելու մտադրության մասին։
Այս համատեքստում ակնկալում ենք ինչպես լայն միջազգային հանրության, այնպես էլ  Եռակողմ հայտարարության կողմերի և, առաջին հերթին, հայտարարության իրականացման երաշխավոր հանդիսացող Ռուսաստանի Դաշնության միանշանակ և համարժեք արձագանքն ու գործուն քայլերը՝ ադրբեջանական անցակետի տեղադրումը թույլ չտալու, Լաչինի միջանցքը բացելու, Ադրբեջանի կողմից Եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունների իրականացումն ու Արցախի ժողովրդի ֆիզիկական անվտանգությունն ապահովելու ուղղությամբ:
Ակնհայտ է, որ անցակետի տեղադրումով Ադրբեջանը փորձում է նոր թափ հաղորդել կատարյալ անպատժելիության և ամենաթողության մթնոլորտում իր կողմից վարվող էթնիկ զտման քաղաքականությանը։ Ադրբեջանի ղեկավարությունը ոչ միայն չի թաքցնում իր ցեղասպան գործողությունները, այլև նախօրոք ազդարարում է դրանց մասին՝ չարժանանալով միջազգային հանրության դատապարտմանը կամ հակազդեցությանը։
Հատկանշական է, որ Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի իրավունքների զանգվածային խախտումներն իրականացվում են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման ուղղությամբ միջազգային միջնորդների ջանքերի և հայտարարությունների պայմաններում։ Ադրբեջանը, ըստ էության, Հայաստան-Ադրբեջան բանակցային գործընթացն օգտագործում է որպես գործիք՝ բացառելու ներգրավված պետությունների կողմից իր հանցավոր քաղաքականության կանխարգելմանն ուղղված հնարավոր միջոցների իրականացումը։
Եռակողմ հայտարարության կողմ չհանդիսացող, սակայն միջազգային խաղաղության և անվտանգության, այդ թվում՝ էթնիկ զտումների և ցեղասպանության կանխարգելման համար պատասխանատվություն կրող պետությունների կողմից համարժեք արձագանքի բացակայությունը և Ադրբեջանի անօրինական պահանջները քննարկելու առաջարկները հավասարազոր են Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականության թողտվությանը։ Ավելին, Ադրբեջանի ապօրինի պահանջները քննարկման դնելու ցանկացած առաջարկ՝ փորձ է օրինականացնել դրանք և, ըստ էության, ծառայում է Բաքվի հանցավոր ծրագրերի խրախուսմանը:
Ստեղծված իրավիճակում ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի կողմից Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականության կանխարգելման ուղղությամբ վճռական քայլերի իրականացումը հրամայական է։ Պահանջում ենք ՄԱԿ-ի ԱԽ անդամ պետություններից իրականացնել ՄԱԿ-ի կանոնադրությամբ և միջազգային իրավունքով ստանձնած իրենց պարտավորությունները և վերջ դնել Արցախի էթնիկ զտման և նրա ժողովրդին ոչնչացնելու Ադրբեջանի հանցավոր քաղաքականությանը»,- ասված է հայտարարության մեջ։

Требуем от государств-членов СБ ООН выполнения своих обязательств: МИД Арцаха
МИД Арцаха выступил с заявлением относительно установки азербайджанского КПП в Лачинском коридоре. «После более чем четырехмесячной бесчеловечной блокады Арцаха Азербайджан 23 апреля незаконно установил контрольно-пропускной пункт в Лачинском коридоре на мосту через реку Хакари.
В очередной раз подчеркиваем, что шаги Азербайджана по установлению контроля над Лачинским коридором прямо противоречат пункту 6 Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года. Подпись президента Азербайджана под трехсторонним заявлением является прямым и однозначным согласием Баку на исключительный контроль над Лачинским коридором российского миротворческого контингента. С момента установления режима прекращения огня Азербайджан периодически нарушал почти все положения Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года.
Однако официальное заявление азербайджанской стороны об установке КПП свидетельствует о намерении Баку отказаться от обязательств по данному документу. В этом контексте мы ожидаем однозначной и адекватной реакции и действенных шагов как со стороны широкого международного сообщества, так и сторон трехстороннего заявления и, в первую очередь, Российской Федерации, являющейся гарантом реализации документа, в направлении недопущения установки азербайджанского КПП, открытия Лачинского коридора, выполнения Азербайджаном обязательств по трехстороннему заявлению и обеспечения физической безопасности народа Арцаха.
Очевидно, что установкой КПП Азербайджан пытается придать новый размах проводимой им в атмосфере безнаказанности и вседозволенности политике этнической чистки. Руководство Азербайджана не только не скрывает своих геноцидальных действий, но и заранее сигнализирует о них, не удостоившись осуждения или противодействия со стороны международного сообщества. Примечательно, что массовые нарушения Азербайджаном прав народа Арцаха осуществляются в условиях усилий и заявлений международных посредников по установлению мира между Арменией и Азербайджаном.
Баку, по сути, использует переговорный процесс Армения-Азербайджан в качестве инструмента для исключения реализации вовлеченными государствами возможных мер по предотвращению своей преступной политики. Отсутствие адекватной реакции со стороны государств, не являющихся сторонами трехстороннего заявления, но несущих ответственность за международный мир и безопасность, в том числе за предотвращение этнических чисток и геноцида, и предложения обсудить незаконные требования Азербайджана равносильны попустительству геноцидальной политики Баку.
Более того, любое предложение о вынесении на обсуждение незаконных требований Азербайджана является попыткой узаконить их и, по сути, служит поощрению преступных программ Баку. В сложившейся ситуации осуществление Советом Безопасности ООН решительных шагов по предотвращению геноцидальной политики Азербайджана является императивом. Требуем от государств-членов СБ ООН выполнить свои обязательства по Уставу ООН и международному праву и положить конец преступной политике Азербайджана по этнической чистке Арцаха и уничтожению его народа»,- говорится в заявлении.