«Արցախին Ադրբեջանի կողմից որևէ հումանիտար օգնություն չի տրամադրվել». Դավիթ Բաբայան
Ադրբեջանական լրատվամիջոցներն իրար հերթ չտալով՝ հայտարարում են,  թե երկրի Արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը որոշել է մարդասիրական նպատակներով սննդամթերքի բեռ ուղարկել Արցախ: Ըստ նույն տեղեկության՝  20 տոննայանոց 2 բեռնատար է ուղարկվել Արցախ՝ տարբեր պարենային ապրանքներով և հիգիենայի պարագաներով, և 2 մեքենայով էլ՝ հաց։
168.am-ի հետ զրույցում Արցախի Հանրապետության նախագահի խորհրդական, հատուկ հանձնարարությունների գծով ներկայացուցիչ, ԱԳ նախկին նախարար Դավիթ Բաբայանը հերքեց այս տեղեկատվությունը։
«Արցախին Ադրբեջանի կողմից որևէ հումանիտար օգնություն չի տրամադրվել, Արցախն ակնկալում է, որ իրենց հումանիտար օգնություն հասնի Հայաստանից՝ Բերձորի միջանցքով»,- նշեց Դավիթ Բաբայանը։
Դավիթ Բաբայանը  նաև մեզ հայտնեց, որ տվյալ պահին Արցախում իրավիճակը կայուն է, սակայն բարդ է։
«Հիմա, իհարկե, վերականգնվում են որոշ բաներ, մենք ակնկալում ենք՝ Բերձորի միջանցքով Հայաստանից հումանիտար բեռներ գան։ Սպասում ենք, որ հիմա առաջին հումանիտար բեռը պաշարված Արցախ մտնի Գորիսից և Բերձորի միջանցքով հասնի Ստեփանակերտ»,- շեշտեց Դավիթ Բաբայանը։
Նա նաև ընդգծեց, որ այս ամենից զատ՝ պետք է Արցախում որոնողական աշխատանքներ իրականացվեն՝ ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով զոհերին, անհետ կորածներին գտնելու համար։
Ինչ վերաբերում է Նիկոլ Փաշինյանի՝ երեկ ուղիղ եթերում հնչեցրած հայտարարությանը, թե «Արցախի ժողովրդին Ադրբեջանի կողմից չկա ուղիղ սպառնալիք», Դավիթ Բաբայանը չցանկանկացավ ընդհանրապես որևէ կերպ մեկնաբանել։
«Ես իսկապես չեմ ուզում մեկնաբանել այդ հայտարարությունները, ինչ պետք է ասեմ՝ մարդիկ տեղահանված, զոհվածներ, անհայտ կորածներ ունենք, շրջափակման մեջ գտնվող մարդիկ, այդ թվում՝ զոհված երեխաներ, ինչ ասեմ, չեմ էլ ուզում մեկնաբանել»,- եզրափակեց Դավիթ Բաբայանը։

Давид Бабаян: Азербайджан не предоставил Арцаху никакой гуманитарной помощи
Азербайджанские СМИ сообщают о том, что МЧС страны приняло решение с гуманитарной целью отправить в Арцах груз продовольствия. По той же информации, в Арцах отправлены два грузовика с 20 т. различных продуктов питания и предметами гигиены, а также два автомобиля с хлебом.
Данное сведение в беседе с 168.am опроверг экс-глава МИД, советник президента Арцаха Давид Бабаян. «Азербайджан не предоставил Арцаху никакой гуманитарной помощи, Арцах ожидает, что гуманитарная помощь поступит к ним из Армении через Бердзорский коридор», - заявил он.
По его словам, сейчас ситуация в Арцахе стабильная, но тяжелая.
«Сейчас, конечно, кое-что восстанавливается, мы ожидаем поступления гуманитарных грузов из Армении по Бердзорскому коридору. Ждем, когда первый гуманитарный груз поступит в осажденный Арцах из Гориса и достигнет Степанакерта через Бердзорский коридор», - подчеркнул советник президента Арцаха.
Он также подчеркнул, что, помимо всего прочего, в Арцахе нужно провести поисковые работы, чтобы найти тела погибших, без вести пропавших в результате азербайджанской агрессии.
Что касается озвученного вчера в прямом эфире заявления Никола Пашиняна о том, что «прямой угрозы со стороны Азербайджана народу Арцаха нет», то Бабаян не пожелал его никак комментировать. «А что говорить: у нас есть перемещенные лица, погибшие, без вести пропавшие, люди в блокаде, есть и погибшие дети, я не хочу ничего комментировать», - заключил Бабаян.