Միլանը ճանաչեց Արցախի անկախությունը
Միլանի քաղաքային խորհուրդը դատապարտել է Արցախի դեմ թուրք-ադրբեջանական ագրեսիան, ճանաչել Արցախի Հանրապետության անկախությունը և Իտալիայի կենտրոնական կառավարությունից պահանջել նման քայլեր ։ Բանաձեւն անցել է գրեթե միաձայն ՝ 29 կողմ, մեկ ձեռնպահ ձայների դեպքում։
Քաղաքային ժողովի անդամ Մատեո Ֆորտեն իր Ֆեյսբուքյան էջում այս կապակցությամբ գրել է. «Հայաստանի պատվավոր հյուպատոսի ներկայությամբ [Միլանի] քաղաքային խորհուրդը քիչ առաջ հաստատեց թուրք-ադրբեջանական ագրեսիան դատապարտելու և Արցախի Հանրապետությունը ճանաչելու մասին իմ միջնորդությունը ։ 1997թ. Պալացո Մարինոյի կողմ քվեարկությունից հետո, երբ քաղաքապետարանն առաջին անգամ ճանաչեց քսաներորդ դարի Հայոց ցեղասպանությունը, Միլանը կրկին ճանապարհ է բացում»:

Милан признал независимость Арцаха
Городской совет Милана осудил турецко-азербайджанскую агрессию против Арцаха, признал независимость  Республики Арцах и потребовал от центрального правительства Италии аналогичных шагов.
Резолюция прошла почти единогласно — 29 «за» при одном воздержавшемся. Член городского собрания Маттео Форте на своей странице в Фейсбуке в связи с этим написал: «В присутствии почетного консула Армении городской совет [Милана] только что утвердил мое ходатайство об осуждении турецко-азербайджанской агрессии и признании Республики Арцах. После голосования за в Палаццо Марино в 1997 году, когда муниципалитет впервые признал геноцид армян двадцатого века, Милан снова открывает дорогу»U