Թույլ մի՛ տվեք, որ ողբերգությունը տեղի ունենա երկրորդ անգամ. Ռուբեն Վարդանյանը հարցազրույցներ է տվել ֆրանսիական պարբերականներին
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանը Ստեփանակերտից տեսակապի միջոցով հարցազրույցներ է տվել ֆրանսիական Marianne և  La Vie  հեղինակավոր պարբերականներին՝ ներկայացնելով Ադրբեջանի կողմից շրջափակման հետևանքով Արցախում ստեղծված իրավիճակը: Այս մասին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության պետական նախարարի աշխատակազմից:
Marianne պարբերականին տված հարցազրույցում Ռուբեն Վարդանյանը կոչ է արել ճնշում գործադրել Ադրբեջանի վրա՝ ապահովելու Արցախի 120 000 հայերի կյանքն իրենց նախնիների հողում։ Արցախի պետնախարարը հիշեցրել է այն սադրանքների մասին, որոնք նախորդել են Արցախը արտաքին աշխարհի հետ կապող միակ ճանապարհի փակմանը: Մասնավորապես, Ռուբեն Վարդանյանը նշել է, որ 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմից ի վեր Ադրբեջանը, նպատակ հետապնդելով հայաթափել Արցախը, շատ ագրեսիվ վարք է դրսևորում, ինչն արտահայտվում է շարունակվող ռազմական սադրանքներով, պարբերաբար գազի մատակարարման արգելափակմամբ և այլն: Արցախի պետնախարարն ընդգծել է, որ չնայած այդ սադրանքներին՝ 2022 թվականի հոկտեմբերի 30-ին Ստեփանակերտում անցկացված զանգվածային ցույցով արցախահայերն արտահայտեցին իրենց վճռականությունը՝ մնալու իրենց նախնիների հողում, ինչը ցնցում առաջացրեց Բաքվում:
Խոսելով ադրբեջանական կողմի առաջ քաշած կեղծ բնապահպանական պահանջների մասին՝  Ռուբեն Վարդանյանն ասել է, որ եթե բնապահպանությունն իսկապես մտահոգում է Բաքվին, ապա Արցախը պատրաստ է ընդունել ՄԱԿ-ի կողմից պատվիրակված շրջակա միջավայրի փորձագետների միջազգային հանձնաժողովին, որը կկարողանա զննություն իրականացնել:
Պատասխանելով իրավիճակի հանգուցալուծման հնարավոր տարբերակների մասին հարցին՝ Արցախի պետնախարարը նշել է, որ միայն միջազգային ճնշումը կարող է մանդատ տրամադրել ռուս խաղաղապահներին և պարտադրել մարդասիրական օդային միջանցքի կազմակերպում՝ սննդի և դեղորայքի  կարիքները բավարարելու համար. «Խնդիրն այն է, որ մենք բոլոր կողմերից շրջապատված ենք Ադրբեջանի կողմից, որը միշտ պատրվակ կգտնի՝ արգելափակելու ճանապարհը  և խանգարելու մեզ ապրել: Ստեփանակերտի օդանավակայանը հիմա չի գործում ադրբեջանական սպառնալիքների պատճառով, բայց ամբողջությամբ պատրաստ է շահագործման: Եվ մենք հույս ունենք, որ ՌԴ-ն, ԱՄՆ-ը, Ֆրանսիան կկարողանան համաձայնության գալ և ճնշում գործադրել Ադրբեջանի կոռումպացված ռեժիմի վրա»:
Ռուբեն  Վարդանյանն ընդգծել  է, որ «աշխարհը պետք է իմանա, որ արցախցիները շատ ուժեղ են և համախմբված, բայց նրանք պետք է զգան, որ իրենք միայնակ չեն մարդկության համար մղվող այս պայքարում»:
Ֆրանսիական հեղինակավոր La Vie պարբերականը հրապարակելով Ռուբեն Վարդանյանի հարցազրույցը՝ նախաբանում նշել է, որ «2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից ի վեր Լեռնային Ղարաբաղը  Հայաստանին  կապող միակ ճանապարհը շրջափակվել է բնապահպան ակտիվիստների կերպարի տակ քողարկված ադրբեջանցի զինվորականների կողմից՝ առաջացնելով աննախադեպ հումանիտար աղետ»։
Պատասխանելով  իրավիճակի վերաբերյալ միջազգային հանրության արձագանքի մասին հարցին, Ռուբեն Վարդանյանը նշել է, որ ականատեսն ենք երկակի ստանդարտների վառ օրինակի։ «Մենք հարձակման ենք ենթարկվում ավտորիտար, ոչ ժողովրդավարական ռեժիմի կողմից, որն իր երկրում չի հարգում մարդու իրավունքները, որը լռեցնում է մամուլի ձայնը, որը համաշխարհային մասշտաբով ներգրավված է փողերի լվացման և կոռուպցիայի մեջ… Բայց այդ ռեժիմը ոչ մի պատժամիջոցների չի ենթարկվել, իսկ միջազգային լրատվամիջոցներն ու միջազգային հանրությունը  հիմնականում լռություն են պահպանում։ Այս անտարբերությունը սարսափեցնում է մեզ»։
Դիտարկմանը, թե  արդյոք հնարավո՞ր է խաղաղություն Ադրբեջանի հետ, Ռուբեն Վարդանյանն ասել է. «Մեր երկու ժողովուրդների միջև շատ բռնություն և մահեր են եղել, իսկ ադրբեջանական դպրոցներում տարիներ շարունակ հայերի նկատմամբ ատելություն են սովորեցնում… Դեպի խաղաղություն տանող ճանապարհը գտնելը քայլ առ քայլ, երկար գործընթաց է լինելու»։
Պարբերականի միջոցով իր ուղերձը փոխանցելով Ֆրանսիային՝ Արցախի պետնախարարը նշել է, որ  Ֆրանսիան եղբայրական վերաբերմունք է ցուցաբերել հայերի նկատմամբ ցեղասպանությունից հետո։ «Ես պարզապես կցանկանայի ասել ֆրանսիացիներին. թույլ մի՛ տվեք, որ ողբերգությունը տեղի ունենա երկրորդ անգամ: Մի՛ բավարարվեք մեզ հետագայում օգնության ձեռք մեկնելով, կանխե՛ք այն, ինչ կարող է պատահել: Միշտ ավելի լավ է խուսափել աղետներից, քան ստիպված լինել կառավարել դրանք...»:

Не дайте трагедии повториться во второй раз: Варданян дал интервью французским изданиям
Государственный министр Республики Арцах Рубен Варданян дал онлайн-интервью из Степанакерта престижным французским журналам Marianne и La Vie и представил ситуацию в Арцахе в связи с блокадой Азербайджана.
Об этом сообщили в аппарате государственного министра Республики Арцах.
В интервью журналу Marianne Рубен Варданян призвал оказать давление на Азербайджан, чтобы обеспечить жизнь 120 тысячам арцахских армян на их исконной земле. Государственный министр Арцаха напомнил о провокациях, предшествовавших закрытию единственной дороги, связывающей Арцах с внешним миром.
В частности, Рубен Варданян отметил, что после 44-дневной войны 2020 года Азербайджан проявляет очень агрессивное поведение — с целью деарменизации Арцаха, что выражается в непрерывных военных провокациях, регулярных блокировках поставок газа и т.д. Госминистр Арцаха подчеркнул, что, несмотря на эти провокации, массовой демонстрацией, состоявшейся в Степанакерте 30 октября 2022 года, арцахские армяне выразили решимость остаться на земле своих предков, что вызвало шок в Баку.
Говоря о фальшивых экологических требованиях, выдвинутых азербайджанской стороной, Рубен Варданян сказал, что если охрана окружающей среды действительно является заботой Баку, то Арцах готов принять делегированную ООН международную комиссию экспертов-экологов, которая сможет провести профессиональный мониторинг.
На вопрос о возможном разрешении ситуации госминистр Арцаха отметил, что только международное давление может дать мандат российским миротворцам и заставить организовать гуманитарный воздушный коридор для удовлетворения потребностей в продуктах питания и медикаментах. «Проблема в том, что нас со всех сторон окружает Азербайджан, который всегда найдет повод, чтобы перекрыть дорогу и помешать нам жить.
Аэропорт Степанакерта сейчас не функционирует из-за угроз со стороны Азербайджана, но он полностью готов к работе. И мы надеемся, что Российская Федерация, США и Франция смогут договориться и оказать давление на коррумпированный режим Азербайджана».
Рубен Варданян подчеркнул, что «мир должен знать, что народ Арцаха очень силен и сплочен, но он должен чувствовать, что он не одинок в этой борьбе за человечество».
Престижное французское издание La Vie, публикуя интервью Рубена Варданяна, в предисловии отметило, что «с 12 декабря 2022 года единственная дорога, соединяющая Нагорный Карабах с Арменией, перекрыта азербайджанскими военными, замаскировавшимися под экологических активистов, что вызвало беспрецедентную гуманитарную катастрофуа».
Отвечая на вопрос о реакции международного сообщества на ситуацию, Рубен Варданян отметил, что мы наблюдаем яркий пример двойных стандартов. «На нас нападает авторитарный, недемократический режим, который не соблюдает права человека в своей стране, затыкает рот прессе, занимается отмыванием денег и коррупцией в глобальном масштабе, вводит санкции... а международные СМИ и мировое сообщество в основном хранят молчание. Это равнодушие ужасает».
Относительно того, возможен ли мир с Азербайджаном, Рубен Варданян сказал: «Между двумя нашими народами было много насилия и смертей, а ненависть к армянам годами преподавалась в азербайджанских школах … Поиск пути к миру будет пошаговым, долгим процессом».
Передавая через газету свое послание Франции, государственный министр Арцаха отметил, что Франция проявила братское отношение к армянам после геноцида. «Я просто хотел бы сказать французам: не позволяйте трагедии случиться во второй раз. Не довольствуйтесь тем, что в будущем протянете нам руку помощи. Вы просто предотвратите то, что может случиться. Всегда лучше избежать катастроф, чем потом справляться с ними...»