Մի լռեք պատերազմի առջև, որը Ադրբեջանը իրականացնում է հայկական հողի վրա, Մարսելը կաջակցի Արցախին․ Մարսելի քաղաքապետը Արցախի Հանրապետության նախագահի հետ հանդիպմանը
Աշխատանքային այցով Ֆրանսիայում գտնվող Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հանդիպել է Եվրախորհրդարանում Ֆրանսիայի պատվիրակության անդամների, ինչպես նաև Մարսելի քաղաքապետ Բենուա Փայանի հետ։
Հանդիպման առնչությամբ Մարդելի քաղաքապետ Բենուա Փայանի թվիթերյան իր միկրոբլոգում մի քանի գրառում է կատարել․ «Մի լռեք պատերազմի առջև, որը Ադրբեջանը իրականացնում է հայկական հողի վրա։ Մարսելը հայ ժողովրդի և Արցախի Հանրապետության նախագահի կողքին է։ Մարսելը պատրաստ է օգնել Արցախին։ Մենք լրացուցիչ միջոցներ կտրամադրենք Արցախին աջակցության համար»։
Եվրախորհրդարանում Ֆրանսիայի պատվիրակության անդամ Սիլվի Բռունեն էլ Արայիկ Հարությունյանի հետ հանդիպումից հետո գրել է․ «Մեմքն պետք է արժանին մատուցենք հայ ժողովրդի պայքարին։ Ֆրանսիայի և Եվրոպայի աջակցությունը պետք է լինի համապարփակ, իսկ համախոհությունը՝ անփոփոխ»։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը ստորագրել են համատեղ հռչակագիր, որում դատապարտվում է Արցախի և Հայաստանի հանդեպ Ադրբեջանի ագրեսիան, և աջակցություն է հայտնվում Արցախի ժողովրդի անքակտելի իրավունքներին, հատկապես՝ ինքնորոշման իրավունքին:
Փաստաթղթում ընդգծվում է, որ Ղարաբաղյան հակամարտության միայն խաղաղ և բոլոր կողմերի շահերը հարգող կարգավորումն է կարող տարածաշրջանում խաղաղության, կայունության և բարգավաճման նոր էջ բացել: Միաժամանակ կոչ է արվում միջազգային հանրությանը՝ դատապարտելու Ադրբեջանին՝ ռազմական հանցագործությունների, մարդու իրավունքների ոտնահարման, ինչպես նաև Ադրբեջանում քաղաքական բանտարկյալների ու ռազմագերիների ազատազրկման համար:
Նշենք, որ Ֆրանսիա կատարած այցի շրջանակներում Արայիկ Հարությունյանի գլխավորած պատվիրակությունը արդեն հանդիպել է Սենատի, Ազգային Ժողովի անդամների, հայ համայնքի ներկայացուցիչների, Փարիզի քաղաքապետ Էն Իդալգոյի, Իլ դե Ֆրանս շրջանի ղեկավար Վալերի Պեկրեսի, Բուշ դյու Ռոն դեպարտամենտի խորհրդի, ինչպես նաև Պրովանս-Ալպեր-Կոտ դ'Ազուրի տարածաշրջանային խորհրդի անդամների անդամների հետ։ Նա նաև հանդես է եկել ծավալուն ասուլիսով ֆրանսիական առաջատար ԶԼՄ-երի առջև, ինչպես նաև առանձին հարցազրույցներ տվել։

Не молчите перед лицом войны, которую Азербайджан ведет на армянской земле – Марсель рядом с армянским народом и президентом Республики Арцах: мэр Марселя на встрече с президентом Арцаха
Находящийся с рабочим визитом во Франции Президент Республики Арцах Араик Арутюнян встретился с членами делегации Франции в Европарламенте, а также с мэром Марселя Бенуа Паяном.
В связи с встречей мэр Марделя Бенуа Пайян в своем микроблоге в Twitter сделал несколько записей: «Не молчите перед лицом войны, которую Азербайджан ведет на армянской земле. Марсель рядом с армянским народом и президентом Республики Арцах. Марсель готов помочь Арцаху. Мы предоставим дополнительные средства для поддержки Арцаха».
Член делегации Франции в Европарламенте Сильви Бруне после встречи с Араиком Арутюняном написала: «Мы должны отдать должное борьбе армянского народа. Поддержка Франции и Европы должна быть всеобъемлющей, а солидарность - неизменной».
Отметим, что в рамках визита во Францию возглавляемая Араиком Арутюняном делегация уже встретилась с членами Сената, Национального Собрания, представителями армянской общины, мэром Парижа Анн Идальго, главой региона Иль-де-Франс Валери Пекрес, членами советов департаментов Буш-дю-Рон и Прованс-Альпы-Лазурный Берег. Он также выступил с обширной пресс-конференцией перед ведущими французскими СМИ и дал отдельные интервью.