Մեր ժողովուրդն ունի լիակատար իրավունք ընտրելու իր ղեկավարներին․ Բեգլարյանը՝ միջազգային կազմակերպությունների հայտարարությունների մասին
Միջազգային կազմակերպությունների հայտարարությունները ենթադրում են նրանց կողմից մեր իրավունքների, ընտրական գործընթացի և դրա արդյունքների ճանաչում, հատկապես, երբ նրանք պատրաստ են մասնակցել մեր իշխանությունների հետ բանակցություններին։ Այս մասին հայտարարել է Արցախի նախկին պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը։
«Արցախի Հանրապետության նոր նախագահի ընտրության վերաբերյալ հայտարարություններ անող միջազգային խաղացողները պետք է հաշվի առնեն հետևյալը.
1. Մեր ժողովուրդն ունի լիակատար իրավունք ընտրելու իր ղեկավարներին՝ հիմնվելով ինքնորոշման մեր իրականացրած իրավունքի, ինչպես նաև ժողովրդավարական պետության կառուցման և զարգացման մեր արդյունավետ և երկար տարիների փորձի վրա։
2. Ի տարբերություն ավտորիտար Ադրբեջանի, մենք սովորաբար մեր ղեկավարներին ընտրում ենք ժողովրդավարական ճանապարհով։
3. Ցավոք, ադրբեջանական ցեղասպանական շրջափակման և ագրեսիայի սպառնալիքների պատճառով մենք ստիպված ենք անցումային շրջանում խորհրդարանի միջոցով ընտրել մեր նոր նախագահին։ Առանց միջազգային դիտորդների համապետական ​​և ուղղակի ընտրությունների այս անցկացումը մեր քաղաքական իրավունքների լուրջ խախտում է։
4. Միջազգային կազմակերպությունների հայտարարությունները ենթադրում են մեր իրավունքների, ընտրական գործընթացի և դրա արդյունքների ճանաչում, հատկապես, երբ նրանք պատրաստ են մասնակցել մեր իշխանությունների հետ բանակցություններին»,- գրել է Բեգլարյանը Telegram-ի իր ալիքում։

Артак Бегларян: Заявления международных организаций подразумевают признание ими наших прав
Заявления международных организаций подразумевают признание ими наших прав, избирательного процесса и его результатов, особенно когда они готовы участвовать в переговорах с нашими властями. Об этом заявил бывший госминистр Арцаха Артак Бегларян.
«Международные игроки, делающие заявления по поводу выборов нового президента Республики Арцах, должны учитывать следующее:
1. Наш народ имеет полное право выбирать своих собственных лидеров, основываясь на реализованном нами праве на самоопределение, а также на нашем эффективном и многолетнем опыте построения и развития демократического государства.
2. В отличие от авторитарного Азербайджана, мы обычно избираем своих лидеров демократическими методами.
3. К сожалению, из-за азербайджанской геноцидальной блокады и угроз агрессии мы вынуждены через парламент избрать нашего нового президента на переходный период. Эта неспособность провести общенациональные и прямые выборы без международных наблюдателей представляет собой серьезное нарушение наших политических прав.
4. Заявления международных организаций подразумевают признание ими наших прав, избирательного процесса и его результатов, особенно когда они готовы участвовать в переговорах с нашими властями», - написал Бегларян в своем Telegram-канале.