Մենք չենք պատրաստվում կողմերին հակադրել ինչ-որ միջնորդություններ․ Նեդ Փրայս
Մենք հետևում ենք մարտի 5-ին Լեռնային Ղարաբաղի ներսում տեղի ունեցած կրակոցների մասին տեղեկություններին, որոնց արդյունքում 5 մարդ է սպանվել։ Այս մասին ասել է ԱՄՆ պետդեպի խոսնակ Նեդ Փրայսն՝ անդրադառնալով Լաչինի միջանցքում Ադրբեջանի վերջին դիվերսիոն գործողություններին։
«Ցավակցում ենք տուժածների ընտանիքներին։ Հակամարտությունը չի կարող ունենալ ռազմական լուծում, և վեճերը լուծելու նպատակով ուժի գործադրումը երբևէ ընդունելի չէ։ Խաղաղության հասնելու միակ ճանապարհը բանակցությունների սեղանն է։ Կովկասի հարցերով ավագ խորհրդական Լուսի Բոնոն տարածաշրջանում է, որպեսզի ընդգծի առաջ գնալու միակ ուղին ուղիղ երկխոսության ու դիվանագիտության միջոցով։ Ինչպես պետքարտուղարն է նշել, ԱՄՆ-ն հանձնառու է Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղ բանակցությունների հարցում։
Մեզ համար հստակ է, որ ուղիղ երկխոսությունն ու քննարկումը կողմերի միջև բացարձակ անհրաժեշտություն է։ Սա առաջին հերթին պարտադիր է հենց կողմերի համար։ Մենք երկու երկրների համար էլ գործընկեր ենք եղել նպաստելով եռակողմ հանդիպումներին ԱԳ նախարարների և առաջնորդների մակարդակով։ Մենք պատրաստ ենք երկկողմ, եռակողմ և բազմակողմ աջակցություն ցուցաբերել շարունակելով գործընկերոջ մեր դերը տևական խաղաղության հաստատման հարցում ջանքեր ներդնելով»։
ԱՄՆ պետքարտուղարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Նեդ Փրայսը՝ անդրադառնալով լրագրողի այն հարցադրմանը, թե ինչու են կարգավորման արևմտյան ջանքերն ավելի նախընտրելի ռուսականից: Լրագրողը հիշեցրել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի վերջին հայտարարությունն այն մասին, թե խնդիրն ավելի լավ կլինի լուծել՝ հավատարիմ մնալով ռուսական միջնորդական ջանքերին, պատասխանել է, որ ԱՄՆ-ն չի պատրաստվում դեմ հանդես գալ Լեռնային Ղարաբաղում կարգավորման միջնորդական որևէ առաջարկի:
«Մենք չենք պատրաստվում կողմերին հակադրել ինչ-որ միջնորդություններ, կողմերն իրենք պիտի որոշեն։ Մենք, փաստացի, մենք միջնորդ էլ չենք, այլ գործընկեր ենք երկու երկրների համար։ Կարծում եմ թե' խոսքով, թե' գործով մենք ցույց ենք տվել, որ կարող ենք մոտեցնել երկու երկրներին, ինչպես նաև մեր պատրաստակամությունը և ցանկությունը հավելյալ առաջընթաց արձանագրելու Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերություններում։
Մենք սա չենք անում որպես միջոց Մոսկվայի հետ մրցելու համար։ Մենք սա անում ենք համաձայնություն կայացնելու և երկու երկրների հարատև կոնֆլիկտը հանգուցալուծելու նպատակով։ Դժբախտաբար, կոնֆլիկտը շարունակում է կյանքեր խլել, ինչպես մարտի 5-ին։ Մեզ այստեղ հետաքրքրում է միայն խաղաղությունը և անվտանգությունը։ Դա նաև Հայաստանի ու Ադրբեջանի ժողովուրդների շահերից է բխում»,– ասել է նա։

Мы не собираемся возражать против каких-либо предложений сторонам. Нед Прайс
Нед Прайс, представитель Госдепартамента США, сослался на недавнюю диверсионную деятельность Азербайджана в Лачинском коридоре.
«Мы отслеживаем информацию о перестрелках, которые произошли внутри Нагорного Карабаха 5 марта, в результате которых погибли 5 человек. Мы приносим свои соболезнования семьям погибших. Конфликт не может иметь военного решения, и использование силы для разрешения споров никогда не приемлемо. Единственный способ достичь мира - за столом переговоров. Старший советник по делам Кавказа Люси Боно находится в регионе, чтобы подчеркнуть, что единственный путь вперед лежит через прямой диалог и дипломатию. Как отметил госсекретарь, Соединенные Штаты привержены мирным переговорам между Арменией и Азербайджаном.
Нам ясно, что прямой диалог и дискуссия между сторонами абсолютно необходимы. Прежде всего, это обязательно для самих сторон. Мы были партнером обеих стран, способствуя трехсторонним встречам на уровне министров иностранных дел и лидеров. Мы готовы оказывать двустороннюю, трехстороннюю и многостороннюю поддержку, продолжая свою роль партнера в усилиях по установлению прочного мира.
Мы не собираемся возражать против каких-либо предложений сторонам, решать должны сами стороны. По сути, мы не посредники, а партнеры для обеих стран. Думаю, что мы словом и делом показали, что можем сблизить две страны, а также свою готовность и желание зафиксировать дополнительный прогресс в отношениях между Арменией и Азербайджаном.
Мы делаем это не для того, чтобы конкурировать с Москвой. Мы делаем это для того, чтобы прийти к соглашению и урегулировать продолжающийся конфликт между двумя странами. К сожалению, конфликт продолжает уносить жизни, как и 5 марта. Нас здесь интересуют только мир и безопасность. Это также в интересах народов Армении и Азербайджана", - сказал он