Լեռնային Ղարաբաղի հարցը Ադրբեջանի ներքին գործը չէ. Էդմոն Մարուքյան
Հայաստանի հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանը դիմել է միջազգային հանրությանը՝ հորդորելով շարունակել ջանքեր գործադրել Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքների և անվտանգության երաշխավորման միջազգային մեխանիզմի ստեղծման ուղղությամբ: Այս մասին Մարուքյանը գրել է «Թվիթեր»-ի իր պաշտոնական էջում:
«Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը շարունակում է պնդել, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցը ներքին խնդիր է, և իրենք չեն պատրաստվում այն քննարկել որևէ մեկի հետ։ Ես կրկին հիշեցնում եմ, որ ոչ մի ներքին հարցով ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 3 մշտական անդամ պետություններ չեն զբաղվել։ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ն և Ֆրանսիան տասնամյակներ շարունակ բանակցել են այդ հարցի շուրջ: Այժմ ԵՄ-ն նույնպես զբաղվում է այդ գործով։ Ուստի Լեռնային Ղարաբաղի հարցը Ադրբեջանի ներքին գործը չէ»,-շեշտել է նա:
Մարուքյանը հիշեցրել է, որ մարդու հիմնարար իրավունքներն ու ազատությունները 70 տարուց ավելի ներքին խնդիր չէին համարվում Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից ի վեր, քանի որ միջազգային հանրությունը դասեր է քաղել ավերիչ համաշխարհային պատերազմից, և որ որևէ բռնապետի կամ ժողովրդավարական ճանապարհով ընտրված առաջնորդի չի կարելի թույլ տալ մարդու իրավունքների զանգվածային խախտումներ իրականացնել:
«Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը կանգնած է էթնիկ զտումների վտանգի առաջ: Այսպիսով, միջազգային հանրությունը պետք է շարունակի ջանքեր գործադրել հարցի խաղաղ կարգավորման համար, ինչպես նաև Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի պաշտոնական ներկայացուցիչների միջև Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքների և անվտանգության երաշխավորման միջազգային մեխանիզմի ստեղծման ուղղությամբ»,-եզրափակել է Էդմոն Մարուքյանը:

Вопрос Нагорного Карабаха не является внутренним делом Азербайджана: Эдмон Марукян
Посол по особым поручениям Армении Эдмон Марукян обратился к международному сообществу, призвав продолжать прилагать усилия в направлении создания международного механизма по обеспечению прав и безопасности армян Нагорного Карабаха. Марукян написал об этом на своей официальной странице в Twitter.
«Президент Азербайджана Ильхам Алиев продолжает настаивать на том, что нагорно-карабахский вопрос является внутренним вопросом, и они ни с кем не собираются обсуждать этот вопрос. Еще раз напоминаю, что 3 постоянных члена Совбеза ООН никакими внутренними вопросами не занимались. Сопредседатели Минской группы ОБСЕ — Россия, США и Франция — десятилетиями ведут переговоры по этому вопросу. Сейчас этим делом занимается также и ЕС. Поэтому вопрос Нагорного Карабаха не является внутренним делом Азербайджана», — подчеркнул он.
Марукян напомнил, что фундаментальные права и свободы человека не считаются внутренним вопросом уже более 70 лет, после Второй мировой войны, потому что мировое сообщество извлекло уроки из разрушительной мировой войны, и что ни одному диктатору или демократически избранному лидеру нельзя позволить нарушать права человека.
«Народ Нагорного Карабаха стоит перед угрозой этнической чистки. Таким образом, международное сообщество должно продолжать прилагать усилия для мирного урегулирования вопроса, а также создания международного механизма диалога между официальными представителями Азербайджана и Нагорного Карабаха для обеспечения прав и безопасности армян Нагорного Карабаха», — заключил Эдмон Марукян.