Լեմկինի ինստիտուտը կոչ է անում համաշխարհային ղեկավարներին Արցախի հայկական ինքնությունը պաշտպանելու միջոցներ ձեռնարկել
Ցեղասպանության կանխման Լեմկինի ինստիտուտը մեկ անգամ եւս դատապարտում է Ադրբեջանի անպատժելիությունը եւ համաշխարհային առաջնորդներին կոչ անում միջոցներ ձեռնարկել Արցախի հայկական ինքնության պաշտպանության համար։
«Ադրբեջանը ռազմական ագրեսիայի է դիմել, որպեսզի ստիպի դեմոկրատական Արցախի հայկական Հանրապետությանը հանձնվել բռնապետին։
Ռուսաստանը հայտարարել է, որ դա Ադրբեջանի «ներքին գործն է», չնայած ռուս խաղաղապահների՝ Արցախի խաղաղ բնակչությանը պաշտպանելու եւ 2020թ. հրադադարի մասին հայտարարության նման խախտումները կանխելու թվացյալ մանդատին։
Հինգշաբթի՝ սեպտեմբերի 21-ին, Ռուսաստանը ղեկավարելու է «վերինտեգրման վերաբերյալ բանակցությունները» Ադրբեջանի եւ Արցախի իշխանությունների միջեւ Եվլախում։
Լեմկինի իսնտիտուտը մեկ անգամ եւս դատապարտում է Ադրբեջանի անպատժելիությունը եւ համաշխարհային առաջնորդներին կոչ անում Արցախի հայկական ինքնությունը պաշտպանելու միջոցներ ձեռնարկել այն պետության ներսում, որը ղեկավարում են՝ ելնելով ցեղասպանական հայատյացությունից»։

Институт Лемкина призывает мировых лидеров принять меры для защиты армянской идентичности Арцаха
Институт Лемкина по предотвращению геноцида еще раз осуждает безнаказанность Азербайджана и призывает мировых лидеров принять меры для защиты армянской идентичности Арцаха.
«Азербайджан применил военную агрессию, чтобы заставить демократическую Армянскую Республику Арцах сдаться диктатору.
Россия заявила, что это «внутреннее дело» Азербайджана, несмотря на мнимый мандат российских миротворцев защищать мирное население Арцаха и предотвращать подобные нарушения Заявления о прекращении огня 2020 года.
В четверг, 21 сентября, Россия будет курировать «переговоры по реинтеграции» между Азербайджаном и властями Арцаха в Евлахе.
Институт Лемкина   еще раз осуждает безнаказанность Азербайджана и призывает мировых лидеров принять меры для защиты армянской идентичности Арцаха от разрушения внутри государства, которым правят исходя из геноцидной армянофобии».