Լաչինի միջանցքով ազատ տեղաշարժը պետք է հնարավորինս արագ վերականգնվի․ Լուիզա Ամստբերգ
Լաչինի միջանցքով մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների տեղաշարժը պետք է հնարավորինս արագ վերականգնվի։ Այս մասին «Թվիթեր»-ի իր միկրոբլոգում գրել է Գերմանիայի կառավարության մարդու իրավունքների և մարդասիրական հարցերով հանձնակատար Լուիզա Ամստբերգը։
«Լաչինի միջանցքով մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների տեղաշարժը պետք է հնարավորինս արագ վերականգնվի։ Հակառակդ դեպքում դա կարող է լուրջ հումանիտար հետևանքներ ունենալ Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացիական բնակչության համար։ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև երկխոսությունն ու խաղաղ բանակցությունները պետք է ուշադրության կենտրոնում լինեն»․- գրել է նա։
Դեկտեմբերի 12-ի առավոտյան ժամը 10:30-ից մի խումբ ադրբեջանցիներ` բնապահպանական պատճառաբանություններով, փակել են Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղու Շուշի-Քարին տակ հատվածը՝ Լաչինի միջանցքը։ Հարյուրավոր քաղաքացիներ, այդ թվում`անչափահասներ, Լաչինի միջանցքի փակ լինելու պատճառով չեն կարողանում տուն վերադառնալ: Ընդհատված է Շուշիի շրջանի Լիսագոր, Մեծ շեն, Հին շեն և Եղցահող գյուղերի տրանսպորտային կապը մայրաքաղաք Ստեփանակերտի հետ։
Ադրբեջանը դեկտեմբերի 13-ից խափանել էր նաև Արցախի Հանրապետության գազամատակարարումը: Դեկտեմբերի 16-ին գազամատակարարումը վերականգնվել է:

Свободное передвижение по Лачинскому коридору должно быть восстановлено как можно скорее. Луиза Амстберг
Передвижение людей, транспортных средств и грузов по Лачинскому коридору должно быть восстановлено как можно скорее.
Об этом написала уполномоченный по правам человека и гуманитарным вопросам правительства Германии Луиза Амстберг в своем микроблоге в Twitter.
«Движение людей, транспортных средств и грузов по Лачинскому коридору должно быть восстановлено по возможности в кратчайшие сроки. В противном случае это может иметь серьезные гуманитарные последствия для мирного населения Нагорного Карабаха. Диалог и мирные переговоры между Арменией и Азербайджаном должны быть в центре внимания», - написала она.
12 декабря с 10:30 часов группа азербайджанцев из экологических соображений перекрыла Лачинский коридор - участок автодороги Степанакерт-Горис под Шуши-Карин так. Из-за закрытия Лачинского коридора сотни граждан, в том числе несовершеннолетние, не могут вернуться домой. Прервано транспортное сообщение сел Лисагор, Мец Шен, Ин Шен и Егцаох Шушинского района со столицей Степанакертом.
С 13 декабря Азербайджан также прервал газоснабжение Республики Арцах. Газоснабжение восстановлено только 16 декабря.