Կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը Ադրբեջանից հնարավորինս խստորեն պահանջել Բերձորի միջանցքի բացումը. Վարդանյան
Կոչ ենք անում ողջ միջազգային հանրությանը Ադրբեջանից հնարավորինս խստորեն պահանջել Բերձորի (Լաչին) միջանցքի բացումը և անցակետի հեռացումը։ Այս մասին հայտարարել է Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը։
«Ցանկացած մեքենայի անցումը Ակնայով (Աղդամ) կարմիր գծի խախտում է, այդ փաստն ինքնին շատ վտանգավոր է իրադարձությունների հետագա զարգացման համար։
Այնուամենայնիվ, մենք շնորհակալություն ենք հայտնում Արցախի Հանրապետության ղեկավարությանը բաց լինելու և դժվար որոշումներ կայացնելու պատասխանատվություն ստանձնելու համար և որ փորձում է երկխոսություն ստեղծել հասարակության հետ։
Համենայնդեպս, ինչպես իրականությունն անմիջապես ցույց տվեց, Ադրբեջանը չի պատրաստվում որևէ պայմանավորվածություն կատարել որևէ մեկի, այդ թվում՝ Ռուսաստանի հետ»,- նշել է Ռուբեն Վարդանյանը։

Варданян: Призываем международное сообщество как можно жестче требовать от Азербайджана открытия Бердзорского коридора
Мы призываем всё международное сообщество как можно жестче требовать от Азербайджана открытия Бердзорского (Лачинского) коридора и снятия КПП. Об этом заявил бывший госминистр Арцаха Рубен Варданян.
«Проезд любой машины через Акну (Агдам) — нарушение красной линии, сам факт этого очень опасен для дальнейшего развития событий.
Тем не менее, мы благодарим руководство Республики Арцах за открытость и готовность взять на себя ответственность принятия непростых решений и что пытается выстроить диалог с обществом.
В любом случае, как моментально показала действительность, Азербайджан никаких договоренностей ни с кем, в том числе с Россией, соблюдать не собирается», - отметил Рубен Варданян.