Կոչ ենք անում ԵՄ անդամ պետություններին դիտարկել Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցներ սահմանելու հնարավորությունը․ EDS-ը համերաշխություն է հայտնել արցախցիներին
«Եվրոպայի դեմոկրատ ուսանողներ» (EDS, համաեվրոպական ուսանողական և երիտասարդական քաղաքական ասոցիացիա, Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության պաշտոնական ուսանողական կազմակերպություն) կազմակերպությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ խստորեն դատապարտելով է 2022 թվականի դեկտեմբերից Ադրբեջանի պետության կողմից հովանավորվող բնապահպանների կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակումը։
«Այս ակցիան լուրջ հումանիտար ճգնաժամ է առաջացրել և հանդիսանում է մարդու հիմնարար իրավունքների և 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հրադադարի մասին հայտարարության աղաղակող խախտում:
Մենք համերաշխ ենք Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) ժողովրդի հետ, որը պատանդ է և զրկված է առաջին անհրաժեշտության իրերից, ինչպիսիք են սնունդը, էլեկտրաէներգիան, գազը և դեղորայքը: Մենք Ադրբեջանից պահանջում ենք անհապաղ բացել Լաչինի միջանցքը և հարգել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը ։ Ադրբեջանի չդադարող ագրեսիվ գործողությունները, ատելության և ուժի սպառնալիքի հռետորաբանությունը Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ անընդունելի են ։
Մենք կոչ ենք անում Ադրբեջանին վերսկսել հակամարտության կարգավորման բանակցությունները և կրկին ներգրավվել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործընթացում ՝ Հելսինկյան Եզրափակիչ ակտի սկզբունքների հիման վրա, ներառյալ Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) ինքնորոշումը: Բացի այդ, մենք կոչ ենք անում Եվրոպական Միության անդամ պետություններին դիտարկել Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցներ սահմանելու հնարավորությունը ՝ կապված Հայաստանի Հանրապետության տարածքում Ադրբեջանի կողմից բազմիցս իրականացվող ռազմական ագրեսիայի հետ ՝ խախտելով նրա ինքնիշխանությունը:
Եվրոպացի դեմոկրատ ուսանողները կշարունակեն աջակցել Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) ժողովրդին և արդարություն պահանջել նրա իրավունքների և անվտանգության պաշտպանության համար»,- ասված է հայտարարության մեջ:

Мы призываем государства-члены ЕС рассмотреть возможность введения санкций против Азербайджана։  EDS выражает солидарность с народом Арцаха
Мы призываем государства-члены ЕС рассмотреть возможность введения санкций против Азербайджана։ EDS выражает солидарность с народом Арцаха
EDS (oбщеевропейская студенческая и молодежная политическая ассоциация, официальная студенческая организация Европейской народной партии) решительно осуждает блокаду Лачинского коридора спонсируемыми государством экологами из Азербайджана с декабря 2022 года. Об этом говорится в распространенном заявлении։
“Эта акция вызвала серьезный гуманитарный кризис и является вопиющим нарушением основных прав человека и заявления о прекращении огня от 9 ноября 2020 года.
Мы солидарны с народом Нагорного Карабаха (Арцаха), который находится в заложниках и лишен предметов первой необходимости, таких как еда, электричество, газ и лекарства. Мы требуем от Азербайджана немедленно открыть Лачинский коридор и уважать заявление от 9 ноября 2020 года. Непрекращающиеся агрессивные действия Азербайджана, риторика ненависти и угроз силой в отношении Нагорного Карабаха неприемлемы.
Мы призываем Азербайджан возобновить переговоры по урегулированию конфликта и вновь включиться в процесс Минской группы ОБСЕ на основе принципов Хельсинкского Заключительного акта, включая самоопределение Нагорного Карабаха (Арцаха). Кроме того, мы призываем государства-члены Европейского Союза рассмотреть возможность введения санкций против Азербайджана в связи с неоднократными военными агрессиями Азербайджана на территории Республики Армения в нарушение ее суверенитета.
Европейские студенты-демократы продолжат поддерживать народ Нагорного Карабаха (Арцаха) и требовать справедливости для защиты его прав и безопасности”,-говорится в  заявлении․