ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահը կոչ է արել Ադրբեջանին և Ռուսաստանին՝ վերականգնել Լաչինի միջանցքով անխոչընդոտ տարանցումը
Միացյալ Նահանգները իր դիտարկման ներքո է պահում Լաչինի միջանցքի հարցը, ինչպես Վաշինգտոնում, այնպես էլ Բաքվում և Երևանում իր դեսպանությունների միջոցով, և ես անձամբ ուշադրությամբ հետևում եմ զարգացումներին։ Այս մասին ի պատասխան ՀՀ ԱԺ Մարդու իրավունքների պաշտպանության հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանի նամակներին ասել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Մայքլ Քարփենթերը։
«Կոչ եմ արել Ադրբեջանին և Ռուսաստանին՝ վերականգնել Լաչինի միջանցքով անխոչընդոտ տարանցումը` նախկին հանձնառություններին համապատասխան»,- նշել է դեսպանը։
Նա նաև հավելել է, որ իրենք կշարունակեն աշխատել Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափով այնպիսի գործընկերների միջոցով, ինչպիսին ԵՄ-ն է և ԵԱՀԿ-ն՝ հասնելու այս հակամարտության համապարփակ և հաստատուն կարգավորմանը, որը շարունակվել է չափազանց երկար և խլել չափազանց շատ կյանքեր։

Американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ призывал Азербайджан и Россию восстановить беспрепятственный проезд по Лачинскому коридору
Соединенные Штаты держат вопрос Лачинского коридора под пристальным вниманием как через свои посольства в Вашингтоне, так и в Баку и Ереване, и я лично внимательно слежу за развитием событий. Об этом в ответ на письма председателя Комиссии НС РА по вопросам прав человека Тагуи Товмасян заявил американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Майкл Карпентер.
«Я призываю Азербайджан и Россию восстановить беспрепятственный проезд по Лачинскому коридору в соответствии с ранее достигнутыми договоренностями», - заявил дипломат.
Он также добавил, что они продолжат работу с Арменией и Азербайджаном в двустороннем и многостороннем форматах через таких партнеров, как ЕС и ОБСЕ, для достижения всеобъемлющего и постоянного урегулирования этого конфликта, который продолжается уже очень давно и унес слишком много жизней.