ԿԽՄԿ-ն ներկայացրել է շրջափակված Արցախին տրամադրված օգնության ծավալները 8 ամսում
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն (ԿԽՄԿ) շարունակում է մնալ միակ մարդասիրական կազմակերպությունը, որը գործում է Լաչինի միջանցքում՝ աճող մարդասիրական կարիքները բավարարելու համար: Այս մասին նշված է կազմակերպության տարածած հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ դեղորայքի վերջին մատակարարումը տեղի է ունեցել հուլիսի 7-ին, իսկ սննդամթերքի վերջին մատակարարումը՝ հունիսի 14-ին: ԿԽՄԿ-ն կոչ է անում որոշում կայացնողներին փոխզիջում գտնել և հնարավոր դարձնել հրատապ անհրաժեշտ հումանիտար մատակարարումների վերսկսումը:
2022 թվականի դեկտեմբերից մինչև 2023 թվականի օգոստոս ընկած ժամանակահատվածում ԿԽՄԿ-ին տրամադրված օգնությունը.
•
ԿԽՄԿ թիմերի կողմից Լաչինի միջանցքով բժշկական օգնության կարիք ունեցող ավելի քան 700 մարդ Է տարհանվել, այդ թվում ՝ 41 մարդ այս ամսվա սկզբին:
Նպաստել է Լաչինի միջանցքով 600 մարդու, այդ թվում ՝ 230 անչափահասների անվտանգ անցմանը՝ բաժանված ընտանիքների վերամիավորման նպատակով:
Մարդասիրական օգնություն տեղափոխող 77 բեռնատարների, այդ թվում ՝ 900 տոննա դեղորայքի առաքում բժշկական հաստատություններին: Սա ներառում է 3 բժշկական հավաքածուի նվիրատվություն 3 հիվանդանոցներին, որոնցից յուրաքանչյուրը պարունակում է դեղորայք և պարագաներ ՝ 3 ամսվա ընթացքում 1000 մարդու կարիքները բավարարելու համար:
Շուրջ 10,000 սննդի և հիգիենայի հավաքածուներ է տրամադրել կարիքավոր մարդկանց, ներառյալ հղի կանանց և տարբեր հաստատությունների, ինչպիսիք են ֆիզիկական վերականգնողական կենտրոնը, անապահով տարեցների հաստատությունը, երեխաների աջակցության կենտրոնը և առողջապահական հաստատությունները, որոնք նույնպես ստացել են դեղորայք և մանկական սնունդ:
Ավելի քան 3000 լիտր դիզելային վառելիք ՝ շտապօգնության ծառայություններին աջակցելու համար:
Ավելի քան 1500 տոննա ցորենի ալյուրի, 20 000 լիտր արևածաղկի ձեթի և ավելի քան 40 տոննա շաքարի և հնդկաձավարի մատակարարում հաց թխելու համար:
154 տոննա կարտոֆիլի սերմեր և 21 տոննա եգիպտացորենի և սոխի սերմեր ՝ տեղական արտադրությանը աջակցելու համար: Բացի այդ, ԿԽՄԿ-ն գնել է 10 000 հավաքածու բանջարեղեն և կանաչ սերմեր, որոնք բաժանվել են 96 գյուղական համայնքների:
Խմելու ջրի անվտանգ բաշխման համար նախատեսված 2 ջրի պոմպեր և մաքրող միջոցներ են նվիրաբերվել տեղական ջրամատակարարման վարչությանը: Ամենամեծ բնակավայրը սպասարկող ջրամատակարարման կառավարման համար մատակարարվել է խմելու ջրի վերլուծության լաբորատոր սարքավորումներ:
«1992 թվականից ներկա լինելով Հարավային Կովկասում՝ ԿԽՄԿ-ն պատրաստ է հանդես գալ որպես չեզոք միջնորդ և աջակցել մարդասիրական հարցերի լուծմանը»,-հայտնում են կոմիտեից։

МККК призвал найти компромисс для возобновления гуманитарных поставок в Нагорный Карабах
Международный комитет Красного Креста (МККК) призвал лиц, принимающих решения, найти компромисс и сделать возможным возобновление необходимых гуманитарных поставок в Нагорный Карабах. Об этом говорится в заявлении, опубликованном на сайте гуманитарной организации.
В заявлении подчеркивается, что МККК остается единственной гуманитарной организацией, действующей по всему Лачинскому коридору для удовлетворения растущих гуманитарных потребностей.
Организация констатировала, что последние поставки медикаментов в Нагорный Карабах были 7 июля, в то время как последняя поставка продуктов питания – 14 июня.
В заявлении перечисляется помощь Нагорному Карабаху, оказанная МККК в период с декабря 2022 по август 2023 года, т.е. за период блокирования Лачинского коридора со стороны Азербайджана.
В частности, за указанный период более 700 человек, нуждающихся в медицинской помощи, были эвакуированы через Лачинский коридор командами МККК, в том числе 41 человек ранее в этом месяце. Было оказано содействие безопасному проезду 600 человек, в том числе 230 несовершеннолетним, через Лачинский коридор с целью воссоединения семей.
МККК доставил в Нагорный Карабах 77 грузовиков с гуманитарной помощью, включая 900 тонн медикаментов для медицинских учреждений.
"Это включает в себя пожертвование 3 медицинских наборов 3 больницам, в каждом из которых содержатся лекарства и расходные материалы для удовлетворения потребностей 1000 человек в течение 3 месяцев", - говорится в сообщении.
Помимо этого, Красный Крест раздал около 10 000 продуктовых и гигиенических наборов нуждающимся людям, в том числе беременным женщинам, и различным учреждениям, таким как центр физической реабилитации, учреждение для обездоленных пожилых людей, центр поддержки детей и медицинские учреждения, которые также получили лекарства и детское питание.
МККК передал Нагорному Карабаху более 3000 литров дизельного топлива для оказания помощи службам скорой помощи.
В рамках оказания содействия Нагорному Карабаху, находящемуся в блокаде, Международный комитет Красного Креста направил туда более 1500 тонн пшеничной муки, 20 000 литров подсолнечного масла и более 40 тонн сахара и гречневой крупы для выпечки хлеба.
Населению Нагорного Карабаха было передано 154 тонны семян картофеля и 21 тонна семян кукурузы и лука для поддержки местного производства. Кроме того, МККК закупил 10 000 наборов овощей и зеленых семян, которые были розданы 96 сельским общинам.
"2 водяных насоса и чистящие средства для безопасного распределения питьевой воды были приобретены МККК и переданы в дар местному управлению водоснабжением. Лабораторное оборудование для анализа питьевой воды было поставлено для управления водоснабжения, обслуживающего самый большой населенный пункт", - отмечается в заявлении.
Присутствуя на Южном Кавказе с 1992 года, МККК готов выступать в качестве нейтрального посредника и оказывать помощь в решении гуманитарных вопросов.
Лачинский коридор перекрыт с декабря прошлого года, в результате чего в Нагорном Карабахе сложилась крайне тяжелая гуманитарная ситуация. С 15 июня жители Нагорного Карабаха находятся в полной блокаде. Время от времени МККК удается организовать транспортировку пациентов из Нагорного Карабаха в Республику Армения.