IRC-ը կոչ է անում շարունակել աջակցությունը Արցախից բռնագաղթած ավելի քան 100,000 հայերին
Լեռնային Ղարաբաղում հակամարտությունը սրվելուց մեկ ամիս անց, որը ստիպեց գրեթե ողջ էթնիկ հայ բնակչությանը փախչել, Միջազգային փրկարար կոմիտեն (IRC) կոչ է անում շարունակել աջակցությունը ավելի քան 100,000 տեղահանվածներին:
«Ըստ առկա տվյալների՝ ներկայումս տարածաշրջանում մնացել է 50-ից 1000 էթնիկ հայ: Հայաստանը՝ 2,8 միլիոն բնակչություն ունեցող և ավելի քան 25% աղքատության մակարդակ ունեցող երկիր, կարող է զգալի մարտահրավերների առաջ կանգնել տեղահանվածների կարիքները հոգալու հարցում ձմռան մոտենալուն պես:
Գորիսում և Երևանում տեղահանված հայերի և տեղական ՀԿ-ների հետ հանդիպումներից հետո Միջազգային փրկարար կոմիտեն (IRC) կաջակցի չորս տեղական գործընկերների ձմեռային առաջին անհրաժեշտության պարագաները բաժանելու և կանանց և աղջիկների անվտանգությունն ապահովելու հարցում:
«Տասնյակ հազարավոր մարդիկ, որոնք լքել են Լեռնային Ղարաբաղը, ներկայումս տեղավորված են հայկական տներում և կոլեկտիվ կացարաններում: Կառավարության, տեղական քաղաքացիական հասարակության և հարևանների ջանքերը ապշեցուցիչ էին, բայց տեղահանված բնակչությունը դեռևս աջակցության կարիք կունենա՝ առաջիկա ամիսներին իրենց անմիջական կարիքները բավարարելու համար:
Մարդկանց մեծ մասը շատ արագ փախել է՝ թողնելով ամեն ինչ։ Քանի որ ջերմաստիճանը սկսում է կտրուկ իջնել, նրանց շտապ անհրաժեշտ է երեխաների համար տաք հագուստ, անկողնային պարագաներ և միջոցներ՝ տները տաքացնելու և սնունդ պատրաստելու համար: Ունենալով հանկարծակի տեղահանման հուզական տրավմա՝ նրանք նաև աջակցության կարիք ունեն՝ վերականգնվելու հակամարտության հետևանքներից:
Մեր այցելության ժամանակ հանդիպեցինք վեց հոգանոց ընտանիքի, որն ապրում էր վարձակալած բնակարանում և ապավինում էր մեկ փոքր էլեկտրական վառարանի, որը հոկտեմբերի կեսերին բավարար չէ նույնիսկ մեկ սենյակ տաքացնելու համար: Մեկ այլ ապաստարանում յոթ մարդ ապրում էր մեկ սենյակում, որը հագեցած էր միայն երեք մեկտեղանոց մահճակալներով: Հաստատությունն ուներ ընդամենը երկու ցնցուղ և զուգարան՝ մոտ յոթանասուն մարդ ընդունելու համար, ինչը ընդգծում է այն ծանր կենսապայմանները, որոնց բախվել են տեղահանված մարդիկ», - ասում է IRC-ի արտակարգ իրավիճակների կառավարման մասնաճյուղի խոսնակ Քեթրին Սոկոլը:
IRC-ն աշխատում է տեղական գործընկերների հետ՝ բավարարելու 1700 փախած մարդկանց կարիքները՝ ապահովելով վերմակներ, տաք հագուստ, տաքացուցիչներ և անկողնային պարագաներ կարիքավորներին՝ նրանց տաքացնելու համար, ինչպես նաև ստեղծելով անվտանգ տարածքներ կոլեկտիվ կացարաններում կանանց համար»:

IRC призывает оказать постоянную поддержку более чем 100 000 армянам, бежавшим из Арцаха
Спустя месяц после эскалации конфликта в Нагорном Карабахе, вынудившего почти все этническое армянское население бежать, Международный комитет спасения (IRC) призывает оказать постоянную поддержку более чем 100 000 перемещенных лиц.
«По имеющимся данным, сейчас в регионе осталось от 50 до 1000 этнических армян. Армения, страна с населением 2,8 миллиона человек и уровнем бедности более 25%, может столкнуться с существенными трудностями в удовлетворении потребностей перемещенных лиц с приближением зимы.
После встреч с перемещенными армянами и местными НПО в Горисе и Ереване Международный комитет спасения (IRC) окажет поддержку четырем местным партнерам в раздаче необходимых зимних вещей и обеспечении безопасности женщин и девочек.
«Десятки тысяч людей, бежавших из Нагорного Карабаха, в настоящее время размещены в армянских домах и коллективных убежищах. Усилия правительства, местного гражданского общества и соседей были поразительными, но перемещенному населению все равно понадобится поддержка для удовлетворения своих насущных потребностей в ближайшие месяцы.
Большинство людей бежали очень быстро, оставив все позади. Поскольку температура начинает резко падать, им срочно нужны теплые вещи для детей, постельные принадлежности, средства для отопления домов и приготовления пищи. Испытав эмоциональную травму внезапного перемещения, они также нуждаются в поддержке, чтобы оправиться от последствий конфликта.
Во время нашего визита мы столкнулись с семьей из шести человек, которая жила в съемной квартире и полагалась на единственный небольшой электрический обогреватель, которого в середине октября было недостаточно для обогрева даже одной комнаты. В другом приюте семь человек жили в одной комнате, оборудованной только тремя односпальными кроватями. В учреждении было всего два душа и туалета, чтобы вместить почти семьдесят человек, что свидетельствует о тяжелых условиях жизни, в которых оказались вынужденные переселенцы», - заявила представитель отделения по чрезвычайным ситуациям IRC Кэтрин Сокол.
IRC работает с местными партнерами, чтобы удовлетворить потребности 1700 человек, которые бежали, предоставляя нуждающимся одеяла, теплую одежду, обогреватели и постельные принадлежности, чтобы они могли согреться, а также создавая безопасные места для женщин в коллективных убежищах».