Ինչո՞ւ Արցախի եւ Ադրբեջանի իշխանությունների հանդիպումները հակամարտության կարգավորման երկխոսություն չեն․ Բեգլարյան
Արցախի նախկին պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը Telegram-ի իր ալիքում գրառում է կատարել այն մասին, թե ինչու Արցախի եւ Ադրբեջանի իշխանությունների հանդիպումները չեն կարող դիտարկվել որպես հակամարտության կարգավորման երկխոսություն։
«Ինչո՞ւ չի կարելի Արցախի եւ Ադրբեջանի իշխանությունների հանդիպումները դիտարկել որպես հակամարտության կարգավորման երկխոսություն։
1. Ձեւաչափ. սա միջազգային հանրության կողմից երաշխավորված ձեւաչափ չէ բոլոր կողմերի համար որոշակի կանոններով եւ դերերով, ի տարբերություն, օրինակ, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձեւաչափի։
2. Հիմքեր. այն չունի ֆորմալ (քաղաքական եւ իրավական) հիմք, չկա ոչ միջազգային, ոչ նույնիսկ երկկողմանի ստորագրված փաստաթուղթ։
3. Թեմաներ՝ քննարկվել են միայն համապատասխան հումանիտար եւ ենթակառուցվածքային թեմաներ: Բայց իրականում հակամարտության կարգավորումը պահանջում է բազմաթիվ բարդ, կարեւոր ու երկարաժամկետ հարցերի քննարկում ու լուծում։
Այնպես որ, չնայած ադրբեջանական հավակնություններին եւ կեղծիքներին, նման հանդիպումները չեն կարող փոխարինել հակամարտության կարգավորման իրական միջազգային ձեւաչափին, որն անհրաժեշտություն է», - գրել է Արտակ Բեգլարյանը։

Бегларян: Почему встречи властей Арцаха и Азербайджана нельзя рассматривать как диалог по урегулированию конфликта?
Бывший государственный министр Арцаха Артак Бегларян сделал запись в своем Telegram-канале о том, почему  встречи властей Арцаха и Азербайджана нельзя рассматривать как диалог по урегулированию конфликта.
«Почему встречи властей Арцаха и Азербайджана нельзя рассматривать как диалог по урегулированию конфликта?
1. Формат: это не гарантированный международным сообществом формат с определенными правилами и ролями всех сторон, в отличие, например, от формата Минской группы ОБСЕ.
2. Основание: формальной (политико-правовой) базы не имеет, нет ни международного, ни даже двустороннего подписанного документа.
3. Темы: обсуждались только актуальные гуманитарные и инфраструктурные темы. А на самом деле урегулирование конфликта требует обсуждения и решения множества комплексных, важных и долгосрочных вопросов.
Так что, несмотря на азербайджанские притворства и фальсификации, такого рода встречи не могут заменить подлинный международный формат урегулирования конфликта, что является необходимостью», - написал Артак Бегларян.