Հրադադարի ռեժիմի խախտումներ չեն արձանագրվել. ՌԴ ՊՆ
Ռուսական խաղաղապահ զորախումբը շարունակում է խնդիրների կատարումը Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում ։ Պահպանվում է Բաքվի հետ շարունակական փոխգործակցությունը
եւ Ստեփանակերտի կողմից՝ ուղղված արյունահեղության կանխմանը, անվտանգության ապահովմանը եւ խաղաղ բնակչության նկատմամբ մարդասիրական իրավունքի նորմերի պահպանմանը: Այս մասին տեղեկանում ենք Ռուսաստանի Պաշտպանության նախարարության տարածած հաղորդագրությունից:
՛՛Հրադադարի ռեժիմի խախտումներ չեն արձանագրվել:
Ռուսական խաղաղապահ զորախմբի հատուկ նշանակության բժշկական ջոկատում բժշկական օգնություն է ցուցաբերվում
Ստեփանակերտում վառելիքաէներգետիկ համալիրի ջրամբարի պայթյունի հետևանքով տուժած 22 տեղի բնակիչների:
Ի կատարումն ռազմական գործողությունների դադարեցման մասին ձեռք բերված պայմանավորվածությունների ՝ Ղարաբաղի զինված կազմավորումների կողմից շարունակվել է սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի հանձնումը ռուս խաղաղապահների վերահսկողության ներքո: Սեպտեմբերի 26-ի դրությամբ հանձնվել է ՝ ութ միավոր զրահատեխնիկա, յոթ միավոր ավտոմոբիլային տեխնիկա, չորս միավոր հակաօդային պաշտպանության միջոցներ, 39 միավոր դաշտային հրետանային հրանոթներ, MLRS և ականանետեր, ավելի քան 3,4 հազար միավոր հրաձգային զենք, հակատանկային միջոցներ և MANPADS, մոտ 507 հազար զինամթերք:
Ռուսական խաղաղապահ զորակազմի տեղակայման վայրում գտնվում է 522 խաղաղ բնակիչ, այդ թվում՝ 293 երեխա։ Կազմակերպվել է նրանց տեղավորումը, սնունդը և բժշկական օգնության տրամադրումը՛՛,-ասված է ՌԴ ՊՆ տեղեկագրում:

Нарушений режима прекращения огня не зафиксировано: МО РФ
Российским миротворческим контингентом продолжается выполнение задач на территории Нагорного Карабаха. Поддерживается непрерывное взаимодействие с Баку и Степанакертом, направленное на недопущение кровопролития, обеспечение безопасности и соблюдение норм гуманитарного права в отношении мирного населения. Об этом сообщается в информационном бюллетене Министерства обороны Российской Федерации о деятельности российского миротворческого контингента в зоне нагорно-карабахского конфликта (на 26 сентября 2023 г.).
В медицинском отряде специального назначения российского миротворческого контингента оказывается медицинская помощь 22 местным жителям, пострадавшим в результате взрыва резервуара с ГСМ в СТЕПАНАКЕРТЕ.
Во исполнение достигнутых договоренностей о прекращении боевых действий вооруженными формированиями Карабаха продолжена сдача вооружения и военной техники под контролем российских миротворцев. На 26 сентября сдано: восемь единиц бронетехники, семь единиц автомобильной техники, четыре единицы средств ПВО, 39 единиц орудий полевой артиллерии, РСЗО и минометов, более 3,4 тыс. единиц стрелкового оружия, противотанковых средств и ПЗРК, около 507 тыс. боеприпасов.
В расположении российского миротворческого контингента находятся 522 мирных жителя, в том числе 293 ребенка. Организовано их размещение, питание и оказание медицинской помощи'',-отмечается в бюллетене.