ՀՀ իշխանությունները պարտավոր են ձեռնարկել գործուն քայլեր` Արցախի և Հայաստանի միջև ցամաքային կապի վերականգնման համար. Արցախի ԱԺ հայտարարությունը
Արցախի Հանրապետության ազգային ժողովը հայտարարություն է տարածել Արցախի Հանրապետության ժողովրդին սպառնացող հումանիտար աղետը կանխելու մասին։ Հայտարարությունում ասված է․
«Խախտելով միջազգային իրավունքի բոլոր նորմերը, ինչպես նաև 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի` Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական բոլոր գործողությունների դադարեցման մասին եռակողմ հայտարարության դրույթները` երեկ՝ դեկտեմբերի 12-ին, մի խումբ, այսպես կոչված, բնապահպաններ ու լրագրողներ կրկին փակել են Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղին, ինչը շարունակվում է մինչ այժմ: Պաշտոնական Բաքվի կողմից անմիջականորեն կազմակերպված այս սադրիչ գործողությունները միտված են Արցախը հայաթափելու, այն իր կազմի մեջ բռնի կերպով ընդգրկելու մշակված ծրագրերի իրականացմանը: 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ից հետո Ադրբեջանը, արհամարհելով իր իսկ կողմից ստորագրած Եռակողմ հայտարարությունը, ապօրինի կերպով զավթել է Արցախի Հանրապետության բազմաթիվ տարածքներ, պարբերաբար գնդակոծել հայկական բնակավայրերը, սպանել և ահաբեկել խաղաղ բնակչությանը` ամեն կերպ խաթարելով նրա բնականոն կենսագործունեությունը: Բնապահպաններ ներկայացողների պահանջները և գործողությունները զուրկ են փաստարկված հիմնավորումներից, քանի որ Արցախի Հանրապետության կողմից նախորդ 30 տարիներին հարևան ադրբեջանական տարածքների ու այնտեղ ապրող բնակչության հանդեպ որևէ էկոլոգիական սպառնալիք չի արձանագրվել, ինչը խոսում է Արցախի Հանրապետության` որպես պատասխանատու և միջազգային իրավունքի նորմերը հարգող սուբյեկտի մասին:
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը փաստում է, որ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական իշխանությունների այս գործելաոճը ձեռք բերված պայմանավորվածությունների, միջազգային պարտավորությունների, միջազգային իրավունքի սկզբունքների ու նորմերի կոպտագույն խախտում է, որը սպառնում է Արցախին հումանիտար ճգնաժամով՝ ցեղասպանության եզրին հասցնելով մեր ողջ ժողովրդին:
Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունները պարտավոր են ձեռնարկել առարկայական և գործուն քայլեր` Արցախի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև անխափան ցամաքային կապի վերականգման և Արցախի Հանրապետության քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանության նպատակով:
Ակնկալում ենք Ռուսաստանի Դաշնությունից` որպես 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության կողմ և տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության երաշխավոր, անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել սանձելու Ադրբեջանի առավելապաշտական նկրտումները, որոնք կասկածի տակ են դնում արցախահայության գոյության և իր հայրենի հողում ապրելու իրավունքը, ինչպես նաև ռուսական խաղաղապահ առաքելության հեղինակությունը:
Կոչ ենք անում միջազգային կառույցներին և ՄԱԿ-ի անդամ երկրներին դատապարտել Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականությունը, իսկ կանխարգելման նպատակով հրատապ հրավիրել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստ՝ գործնական քայլեր կիրառելու համար:
Դիմում ենք Հայաստանի և Սփյուռքի մեր հայրենակիցներին՝ օգտագործել բոլոր հնարավորությունները` տարբեր հարթակներում բարձրաձայնելու Ադրբեջանի կողմից Արցախում ստեղծված հումանիտար աղետի մասին, տեր կանգնելու արցախահայության իրավունքների պաշտպանությանն ու պատրաստ լինելու այդ ուղղությամբ անհրաժեշտ գործողություններ իրականացնելու:

Парламент Арцаха призывает армян всего мира использовать все возможности для доведения до международного сообщества ситуации, сложившейся в Арцахе по причине провокаций Азербайджана
Национальное Собрание Республики Арцах выступило с заявлением в связи с создавшейся по причине азербайджанской блокады ситуации в Лачинском коридоре. В заявлении, в частности, говорится: «Нарушив все нормы международного права, а также положения трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года о прекращении всех военных действий в Нагорном Карабахе, вчера, 12 декабря, группа так называемых азербайджанских «экологов и журналистов» вновь перекрыла трассу Степанакерт-Горис и продолжает до сих пор держать ее закрытой.
Эти провокационные действия, непосредственно организованные официальным Баку, направлены на реализацию разработанных программ по выселению армян из Арцаха и насильственному включению его в свой состав․ После 9 ноября 2020 года Азербайджан, игнорируя подписанное им же трехстороннее заявление, незаконно захватил многочисленные территории Республики Арцах, периодически обстреливал армянские населенные пункты, убивал и терроризировал мирное население, всячески нарушая его нормальную жизнедеятельность. Требования и действия азербайджанских «экологов» лишены аргументированных обоснований, поскольку Республика Арцах за последние 30 лет не зафиксировала какой-либо экологической угрозы в отношении соседних азербайджанских территорий и проживающего там населения, что говорит об Арцахе как ответственном и уважающем нормы международного права субъекте․
Парламент Арцаха констатирует, что такой стиль действий военно-политических властей Азербайджана является грубейшим нарушением достигнутых договоренностей, международных обязательств, принципов и норм международного права, что грозит Арцаху гуманитарным кризисом, доведя весь наш народ до грани геноцида․
Власти Республики Армения обязаны предпринять предметные и действенные шаги с целью восстановления бесперебойной сухопутной связи между Республикой Арцах и Республикой Армения и защиты прав граждан Республики Арцах․ Мы ожидаем от России, как стороны трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 гола и гаранта мира и стабильности в регионе, принять незамедлительные меры для обуздания максималистских устремлений Азербайджана, ставящих под сомнение право армян Арцаха на существование и жизнь на своей родной земле, а также авторитет российской миротворческой миссии.
Призываем международные структуры и страны-члены ООН осудить геноцидальную политику Азербайджана, а с целью его предотвращения созвать заседание Совета Безопасности ООН для применения практических шагов. Обращаемся к нашим соотечественникам в Армении и Диаспоре использовать все возможности, чтобы на различных площадках заявить о гуманитарной катастрофе, созданной Азербайджаном в Арцахе, встать на защиту прав армян Арцаха и быть готовыми к осуществлению необходимых действий в этом направлении. Дорогие соотечественники! Наша борьба продолжается, воля жить на родной земле непоколебима».