ՀՀ-ի եւ Արցախի պատգամավորները հայտարարություն ընդունեցին Բաքվում հայերի ջարդերի դատապարտման մասին
Հայաստանի Հանրապետության եւ Արցախի Հանրապետության խորհրդարանների պատգամավորները համատեղ հայտարարություն ընդունեցին, որով դատապարտեցին 30 տարի առաջ Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքվում կազմակերպված եւ իրականացված հայերի ջարդերը:
Հունվարի 18-ին հայտարարությունը միաձայն ընդունվեց ՀՀ Ազգային ժողովում կազմակերպված Հայաստանի Հանրապետության եւ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովների միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի՝ Բաքվի ջարդերի 30-րդ տարելիցին նվիրված համատեղ հատուկ նիստի ավարտին: Հայտարարության տեքստը ներկայացնում ենք ամբողջությամբ.
«1990թ. հունվարի 13-19 Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքվում պետական իշխանությունների իմացությամբ եւ թողտվությամբ իրագործվել է հայ բնակչության համակարգված եւ զանգվածային կոտորած: Էթնիկ հողի վրա իրականացված բռնություններին զոհ են դարձել հարյուրավոր հայեր: Թալանի եւ բռնագրավման է ենթարկվել հայերի ունեցվածքը: Ֆիզիկական ոչնչացման անմիջական սպառնալիքի ներքո Բաքվի ավելի քան քառորդ միլիոն տեղահանված հայությունը, որպես փախստական, բնակություն է հաստատել աշխարհի տարբեր երկրներում: Հայերի զանգվածային կոտորածը Բաքվում, արդյունք է դեռեւս 20-րդ դարասկզբին կովկասյան թաթարական ծայրահեղական ուժերի, եւ հետագայում Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից սանձազերծված, եւ ցայսօր շարունակվող հայերի նկատմամբ ռասայական խտրականության լայնածավալ քաղաքականության, որը հանգեցրել է Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո գտնվող տարածքներում հայ ազգաբնակչության կտրուկ նվազմանը, իսկ 1980-ական թվականների ավարտին նոր թափ առնելով, կենսական վտանգի արդյունքում Բաքվի եւ Ադրբեջանական ԽՍՀ այլ բնակավայրերի հայ բնակչության վերացմանը:
Արձանագրելով, որ հակառակ միջազգային հանրության եւ իրավապաշտպան կազմակերպությունների կողմից արձանագրված փաստերի, Ադրբեջանի իշխանությունները մինչ օրս ժխտում են իրենց ցեղասպան գործունեությունները, նենգափոխում իրողությունները եւ խուսափում պատասխանատվությունից:
Ընգծելով, որ Ադրբեջանում մինչ օրս շարունակվող պաշտոնական հայատյաց քաղաքականությունը եւ դրա համատեքստում իրականացված այս եւ այլ հանցագործությունները, Սումգայիթի եւ Կիրովաբադի ջարդեր, Արցախի՝ Ադրբեջանի օկուպացիայի տակ հայտնված Մարաղա գյուղի հայ բնակչության կոտորած, 2016 թվականի ապրիլյան ագրեսիայի ժամանակ ադրբեջանական Զինված ուժերի կողմից իրականացված ռազմական գործողություններ Արցախի քաղաքացիական բնակչության եւ գերեվարված զինծառայողների նկատմամբ, հայկական մշակութային ժառանգության հետեւողական վերացումը, ինչպես նաեւ Արցախի՝ ներկայումս Ադրբեջանի օկուպացիայի ներքո գտնվող տարածքների հայաթափումը վկայում են, որ Ադրբեջանի իշխանությունների մոտ առկա է իրենց վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներում հայերին եւ նրանց գոյության բոլոր հետքերը բնաջնջելու մտադրություն:
Հիմք ընդունելով «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու եւ պատժելու մասին» կոնվենցիայում, «Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրում», «Ռասակայան խտրականության բոլոր ձեւերի վերացման մասին» միջազգային կոնվենցիայում, «Քաղաքացիական եւ քաղաքական իրավունքների մասին» միջազգային դաշնագրում, եւ մարդու իրավունքների ու հիմնարար ազատությունների պաշտպանությանը վերաբերող միջազգային այլ փաստաթղթերում ամրագրված սկզբունքները, որոնք նաեւ ամրագրված են բոլոր ժողովրդավարական պետությունների ներպետական օրենսդրություններում, Հայաստան-Արցախ միջխորհրդարանական հանձնաժողովը սույն թվականի հունվարի 18-ի համատեղ նիստի արդյունքներով ոգեկոչում է 30 տարի առաջ Բաքվում զոհված մեր հայրենակիցների հիշատակը, եւ բարձրաձայնում հայ բնակչության կորուստների արդարացի հատուցման իրավաչափությունը եւ արդիականությունը: Դատապարտում է ադրբեջանական հանրապետությունում շարունակվող պետական հայատյաց քաղաքականությունը: Անընդունելի է համարում այլատյացության, ծայրահեղականության եւ ահաբեկչության ցանկացած դրսեւորում: Վերահաստատում է, որ մարդկության դեմ հանցագործությունները չունեն վաղեմության ժամկետ, եւ ընդգծում է, որ անցյալում կատարված հանցագործությունների դատապարտումը նոր հանցագործությունների կանխարգելման կարեւորագույն գրավականն է: Կոչ է անում խորհրդարաններին եւ խորհրդարանական վեհաժողովներին, միջազգային կազմակերպություններին, իրավապաշտպան կառույցներին՝ դատապարտել Սումգայիթի, Կիրովաբադի (Գանձակ), Բաքվի հայ բնակչության նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից իրականացված ոճրագործությունները, եւ միջազգային մարդասիրական իրավունքի խախտումները, որոնք սպառնալիք են ոչ միայն հայ ժողովրդի, այլեւ ողջ տարածաշրջանի անվտանգության, կայունության եւ զարգացման համար, գործուն քայլեր ձեռնարկել դրանց կանխարգելման ուղղությամբ:
Վերահաստատում է, որ Հայաստանի եւ Արցախի Հանրապետությունները, հանդիսանալով իր հայրենիքում հայ ժողովրդի խաղաղ կենսագործունեության երաշխավորները, պահանջատեր են հայերի նկատմամբ տեղի ունեցած ոճրագործությունների դատապարտման եւ դրանց զոհերին ու իրավահաջորդներին արդարացի հատուցում տրամադրելու համար»,- նշված է հայտարարությունում:

Совместное заявление парламентов Армении и Арцаха, приуроченное 30-летию погромов армян в Баку
Депутаты парламентов Республики Армения и Республики Арцах приняли совместное заявление, в котором осудили погромы армян, организованные и осуществленные 30 лет назад в столице Азербайджана Баку.
Заявление 18 января единогласно было принято по итогам организованного в Национальном Собрании РА совместного специального заседания межпарламентской комиссии по сотрудничеству между НС РА и НС Республики Арцах, посвященного 30-й годовщине погромов в Баку.
В заявлении, в частности, говорится: «Массовая резня армян в Баку в 1990 году является результатом систематической и массовой резни армян со стороны экстремистских группировок кавказских татар еще в начале 20-го века и продолжающейся до сих пор широкомасштабной политики расовой дискриминации в отношении армян, которая привела к резкому снижению армянского населения на подконтрольных Азербайджану территориях, а в конце 1980-х годов, с новым размахом, к ликвидации армянского населения Баку и других населенных пунктах Азербайджанской ССР.
Вопреки зафиксированным международным сообществом и правозащитными организациями фактам, власти Азербайджана до сих пор отрицают свою геноцидальную деятельность, искажают реалии и избегают ответственности.
Продолжающаяся до сих пор официальная армяноненавистническая политика Азербайджана и осуществленные в этом контексте эти и другие преступления, погромы в Сумгаите и Кировабаде, резня армянского населения села Марага, оказавшегося под оккупацией Азербайджана, агрессия азербайджанских вооруженных сил в отношении гражданского населения Арцаха и пленных военнослужащих, последовательная ликвидация армянского культурного наследия, а также деарменизация территорий Арцаха, находящихся в настоящее время под оккупацией Азербайджана, свидетельствует о том, что у властей АР есть намерение уничтожить армян и все следы их существования на подконтрольных ему территориях.
Принимая за основу принципы, закрепленные в Конвенции «О предупреждении и наказании преступления геноцида», «Всеобщей декларации прав человека», Международной конвенции «О ликвидации всех форм расовой дискриминации», Международном пакте «О гражданских и политических правах» и других международных документах, касающихся защиты прав и основных свобод человека, которые также закреплены во внутригосударственных законодательствах всех демократических государств, Межпарламентская комиссия Армения-Арцах по итогам совместного заседания 18 января с. г. поминает память наших соотечественников, погибших 30 лет назад в Баку, и заявляет о правомерности и актуальности справедливой компенсации потерь армянского населения; призывает парламенты и парламентские ассамблеи, международные организации, правозащитные структуры осудить преступления, совершенные Азербайджаном в отношении армянского населения Сумгаита, Кировабада (Гандзак), Баку, и нарушения международного гуманитарного права, которые представляют угрозу не только для армянского народа, но и для безопасности, стабильности и развития всего региона; предпринять действенные шаги по  предотвращению подобных действий в будущем.
Подтверждаем, что Республика Армения и Республика Арцах, являясь гарантами мирной жизнедеятельности армянского народа на своей Родине, являются требователями осуждения преступлений против армян и предоставления справедливой компенсации жертвам этих преступлений и их правопреемникам».