Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախումբը մեծացնում է ճնշումը Սպիտակ տան եւ Կոնգրեսի վրա. Հայտարարություն
Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախումբը շարունակաբար մեծացնում է ճնշումը նախագահ Բայդենի վարչակազմի եւ Կոնգրեսի վրա՝ կոչ անելով վերջիններիս ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում ներկայացնել Արցախի քրիստոնյա բնակչության ցեղասպանական շրջափակումը քննադատող բանաձեւ։ Այս մասին հայտարարություն է տարածել ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ Դատի կենտրոնական գրասենյակը:
«Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախմբի էլեկտրոնային հատուկ հարթակների միջոցով ավելի քան 200․000 գրություններ են ուղարկվել նախագահ Բայդենին, փոխնախագահ Հարիսին եւ ԱՄՆ Կոնգրեսի զույգ պալատների անդամներին՝ կոչ անելով «կանխել Լեռնային Ղարաբաղում (Արցախում) վերահաս ցեղասպանությունը՝ Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ավելի քան 250 օր շրջափակման հետեւանքով։
Այն Արցախը Հայաստանին կապող միակ մարդասիրական փրկօղակն է»։
Հասցեատերերից մասնավորապես պահաջնջվել է․
ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդում առաջնորդել համապատասխան բանաձեւ՝ դատապարտելու Արցախի ադրբեջանական շրջափակումը եւ Լաչինի միջանցքի անհապաղ բացման կոչ անել՝ Արդարադատության միջազգային դատարանի պարտադիր իրավակիրառություն ենթադրող ժամանակավոր միջոցի կիրառման վերաբերյալ որոշման համաձայն։
Դադարեցնել Ադրբեջանին տրամադրվող ամերիկյան ռազմական եւ անվտանգային օժանդակությունը եւ ամբողջապես կիրառության մեջ դնել Ազատության աջակցության ակտի 907-րդ  հոդվածի պահանջները (907-րդ բանաձեւ)։
Արցախում ադրբեջանական ագրեսիայի զոհ դարձած հայ բնակչության համար ապահովել ամերիկյան մարդասիրական օժանդակություն։
Արցախի ցեղասպանական շրջափակման համար պատասխանատու ադրբեջանցի պաշտոնյաների նկատմամբ կիրառել ամերիկյան օրենսդրությամբ սահմանված պատժամիջոցներ։
Ինչ վերաբերում է ԱՄՆ պետական իշխանության գործադիր թեւի վրա կոնգրեսական ճնշումներին, նկատենք, որ ՄԱԿ ԱԽ-ում Հայաստանի դիմումով գումարված քննարկման նախօրեին՝ օգոստոսի 15-ին, ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Մենենդեսը եւ սենատոր Ալեքս Պադիլան նամակով դիմել են ՄԱԿ-ում ԱՄՆ մշտական ներկայացուցիչ եւ ԱԽ ներկայիս նախագահ Լինդա Թոմաս-Գրինֆիլդին՝ հորդորելով վերջինիս բանաձեւ ներկայացնել՝ Ադրբեջանից պահանջելով անմիջապես դադարեցնել Արցախի ութամսյա շրջափակումը։
Օգոստոսի 14-ին նախագահ Բայդենին նամակ է հղել Կոնգրեսի հայկական հարցերով խմբի համանախագահ Ադամ Շիֆը, որը նույնպես կոչ է արել ԱՄՆ-ին առաջնորդել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին բանաձեւ, որն Ադրբեջանից անհապաղ կպահանջի կատարել Արդարադատության միջազգային դատարանի հրամանները։ Շիֆը մասնավորապես նշել է․ «Չնայած ԱՄՆ կառավարությունը, Եվրոպական Միությունը, ՄԱԿ-ի փորձագետները եւ Ռուսաստանը դատապարտել են շրջափակումը եւ կոչ արել կանոնավոր երթեւեկության համար բացել միջանցքը, Ադրբեջանը ամիսներ շարունակ անտեսում է նման հայտարարությունները։ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը եւ USAID-ը փորձել են դիվանագիտական ճանապարհով վերջ դնել Ալիեւի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակմանը, սակայն հայտարարությունների եւ նման կոչերի ժամանակն ակնհայտորեն վաղուց անցել է։ Միացյալ Նահանգները պետք է կոնկրետ գործողություններ ձեռնարկի եւ անհապաղ օգտագործի այլ գործիքներ՝ ճնշում գործադրելու Ադրբեջանի վրա՝ վերադառնալու միջազգային իրավունքի եւ կարգի պահանջներին»։
Ադամ Շիֆն օգոստոսի 22-ին վիդեոուղերձ է հրապարակել՝ ԱՄՆ կառավարությանը կրկին կոչ անելով առաջնորդել ՄԱԿ ԱԽ բանաձեւ եւ կիրառել «907-րդ հոդվածի» պահանջները՝ դադարեցնելով ԱՄՆ ռազմական օժանդակությունն Ադրբեջանին։
Արցախի ադրբեջանական շրջափակման դադարեցման ուղղությամբ ԱՄՆ կառավարության հստակ անելիքների հրատապ անհրաժեշտության մասին հանդես են եկել նաեւ Կոնգրեսի հայկական հարցերով խմբի համանախագահ Ֆրանկ Փալոնը, Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի անդամներ Թոնի Քանդերասը, Ջուդի Չուն, Ռաջա Կրիշնամըրֆին, Սեթ Մագազիները, Ջիմ Մըք Գովերնը, Քաթի Պորտերը, Դինա Տիտուսը եւ Բիլ Քասիդին։
Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախումբը շարունակում է բազմաբնույթ աշխատանքներն ու համայնքային ճնշման ուժգնացումը՝ նպաստելու ԱՄՆ գործադիր իշխանության կողմից Արցախի ապաշրջափակմանը միտված կոնկրետ գործողությունների ձեռնարկմանը»։

Комитет Ай-Дата Америки усиливает давление на Администрацию президента Байдена
Армянский национальный комитет Америки постоянно усиливает давление на Администрацию президента Байдена и Конгресс, призывая их представить в Совете Безопасности ООН резолюцию, осуждающую геноцидальную блокаду христианского населения Арцаха. Об этом говорится в заявлении центрального офиса «Ай Дата» Бюро АРФ Дашнакцутюн.
«Через специальные электронные платформы Армянского национального комитета Америки президенту Байдену, вице-президенту Харрису и членам обеих палат Конгресса США было отправлено более 200 000 писем с призывом «предотвратить надвигающийся геноцид в Нагорном Карабахе (Арцахе) в результате более чем 250-дневной блокады Азербайджаном Лачинского коридора. Это единственный спасательный круг, связывающий Арцах с Арменией».
От адресатов этих писем, в частности, требовалось:
Принять соответствующую резолюцию в Совете Безопасности ООН, осуждающую азербайджанскую блокаду Арцаха, и призвать к немедленному открытию Лачинского коридора в соответствии с решением Международного суда о применении временной меры, предполагающей обязательную правоприменительную силу.
Прекратить американскую военную помощь Азербайджану и полностью выполнить требования статьи 907 закона «О поддержке свободы» (резолюция 907).
Обеспечить американскую гуманитарную помощь армянскому населению, ставшему жертвой азербайджанской агрессии в Арцахе.
В отношении азербайджанских чиновников, ответственных за геноцидальную блокаду Арцаха, применить санкции, установленные американским законодательством.
Что касается давления Конгресса на исполнительное крыло государственной власти США, заметим, что в преддверии обсуждения в Совете Безопасности ООН, созванного по обращению Армении, 15 августа председатель Комиссии по внешним отношениям Сената США Роберт Менендес и сенатор Алекс Падилла обратились с письмом к постоянному представителю США при ООН и нынешнему председателю Совета Безопасности Линде Томас-Гринфилд, призывая ее представить резолюцию, требующую от Азербайджана немедленного прекращения восьмимесячной блокады Арцаха.
14 августа сопредседатель группы Конгресса по армянским вопросам Адам Шифф направил письмо президенту Байдену, в котором также призвал Соединенные Штаты представить в Совете Безопасности ООН резолюцию, призывающую немедленного выполнения Азербайджаном вердиктов Международного суда. Шифф, в частности, отметил: «Хотя правительство США, Европейский Союз, эксперты ООН и Россия осудили блокаду и призвали открыть коридор для регулярного движения, Азербайджан уже несколько месяцев игнорирует эти заявления. Госдепартамент США и USAID пытались дипломатическим путем положить конец блокаде Азербайджаном Лачинского коридора, но время для подобных заявлений и призывов явно давно прошло. Соединенные Штаты должны предпринять конкретные действия и немедленно использовать другие инструменты, чтобы оказать давление на Азербайджан для выполнения требований международного права и порядка».
22 августа Адам Шифф опубликовал видеообращение, в котором вновь призвал правительство США представить резолюцию в Совете Безопасности ООН и выполнить требования статьи 907, прекратив военную помощь Азербайджану.
О срочной необходимости четких действий правительства США по прекращению Азербайджанской блокады Арцаха выступили также сопредседатель группы Конгресса по армянским вопросам Фрэнк Паллон, члены Палаты представителей Конгресса Тони Кандерас, Джуди Чу, Раджа Кришнамерфи, Сет Магазинер, Джим Мак Говерн, Кэти Портер, Дина Титус и Билл Кэссиди.
Армянский национальный комитет Америки продолжает разнообразную работу и усиление давления со стороны сообщества, чтобы способствовать конкретным действиям исполнительной власти США, направленным на разблокирование Арцаха»