Էթնիկ հայերի զանգվածային տեղահանումը կապված է Ադրբեջանի ռազմական գործողության և 9-ամսյա շրջափակման հետ․ ՄԱԿ
Մենք չափազանց մտահոգված ենք Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար և մարդու իրավունքների ծանր ճգնաժամով և վերջին շաբաթներին այնտեղ փախած բնակչության վիճակով։ Այս մասին ասվում է ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի անդամ 34 երկրների հայտարարության մեջ։
«ՄԱԿ-ի տարածաշրջանում առաքելության զեկույցի համաձայն՝ գրեթե ողջ էթնիկ հայ բնակչությունը փախել է Հայաստան՝ ավելի քան 100.000 մարդ:
Նրանց զեկույցում իրավացիորեն նշվում է այն տառապանքը, որը պետք է պատճառեր այս փորձը:
Էթնիկ հայերի այս զանգվածային տեղահանումն իրենց տներից պայմանավորված է սեպտեմբերի 19-ին սկսված ադրբեջանական ռազմական գործողությամբ և Լաչինի միջանցքի իննամսյա շրջափակմամբ, որը հանգեցրել է հումանիտար ծանր պայմանների»,- ընդգծվում է հայտարարության մեջ։
Ինչպես նշվում է հայտարարության մեջ, ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի (OHCHR) հաջորդ քայլը Լեռնային Ղարաբաղում մարդու իրավունքների իրավիճակին ուշադիր հետևելն է, փախստականների և տեղահանվածների, ինչպես նաև մնացածների հետ հանդիպումը, և այդ մասին Խորհրդին տեղեկացնելը:
«Ուստի մենք հորդորում ենք Հայաստանին և Ադրբեջանին հրավիրել ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի ներկայացուցիչներին՝ հնարավորինս արագ նման տեխնիկական աջակցություն ցուցաբերելու իրենց:
Այս պահին մենք Ադրբեջանին կոչ ենք անում ապահովել Լեռնային Ղարաբաղի մնացած հայերի իրավունքներն ու անվտանգությունը և անհապաղ պայմաններ ստեղծել հայրենիք վերադառնալ ցանկացողների կամավոր, անվտանգ, արժանապատիվ և կայուն վերադարձի համար: Նրանց մշակութային եւ կրոնական ժառանգությունը պետք է երաշխավորված և պաշտպանված լինի:
Մենք նաև կոչ ենք անում Ադրբեջանին հետևել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կողմից սեպտեմբերի 22-ին ընդունված ժամանակավոր միջոցներին և 2021 թվականի դեկտեմբերի 7-ին, 2023 թվականի փետրվարի 22-ին և 2023 թվականի հուլիսի 6-ին ընդունված Արդարադատության միջազգային դատարանի ժամանակավոր միջոցներին։
Մենք կոչ ենք անում Հայաստանին, միջազգային հանրության աջակցությամբ, շարունակել մարդասիրական օգնություն ցուցաբերել ճգնաժամի հետևանքով տեղահանվածներին»,- ասված է ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի հայտարարության մեջ։

Массовое перемещение этнических армян с родины связано с военной операцией Азербайджана и 9-месячной блокадой։ ООН
Мы крайне обеспокоены тяжелым гуманитарным кризисом и кризисом в области прав человека в Нагорном Карабахе и положением населения, которое бежало оттуда в последние недели. Об этом говорится в заявлении 34 стран-членов Совета по правам человека ООН.
«Согласно отчету миссии ООН в регионе, почти все этническое армянское население бежало в Армению – более 100 000 человек.
В их отчете справедливо отмечается, какие страдания, должно быть, причинил этот опыт.
Это массовое перемещение этнических армян из своих домов связано с военной операцией Азербайджана, начатой 19 сентября, и девятимесячной блокадой Лачинского коридора, что привело к тяжелым гуманитарным условиям», - подчеркивается в заявлении.
Как отмечается в заявлении, следующим шагом для Управления Верховного комиссара ООН по правам человека (УВКПЧ) является тщательное наблюдение за ситуацией с правами человека в Нагорном Карабахе, встречи с беженцами и перемещенными лицами, а также с теми, кто остается, и информирование Совета.
«Поэтому мы настоятельно призываем Армению и Азербайджан пригласить УВКПЧ оказать им такую техническую помощь как можно скорее.
В настоящее время мы настоятельно призываем Азербайджан обеспечить права и безопасность тех армян Нагорного Карабаха, которые остаются, и незамедлительно создать условия для добровольного, безопасного, достойного и устойчивого возвращения тех, кто желает вернуться домой.Их культурное и религиозное наследие должно быть гарантировано и защищено.
Мы также настоятельно призываем Азербайджан соблюдать временные меры, принятые Европейским судом по правам человека 22 сентября, и временные меры Международного суда, принятые 7 декабря 2021 года, 22 февраля 2023 года и 6 июля 2023 года.
Мы настоятельно призываем Армению при поддержке международного сообщества продолжать оказывать гуманитарную помощь лицам, перемещенным в результате кризиса», - говорится в заявлении Совета по правам человека ООН.