Դեղորայքի ներկրման կասեցմամբ պայմանավորված Արցախի բոլոր բուժհաստատություններում  չեղարկվել են ոչ հրատապ հետազոտությունները և վիրահատությունները
Դեղորայքի ներկրման կասեցմամբ պայմանավորված Արցախի բոլոր բուժհաստատություններում չեղարկվել են ոչ հրատապ հետազոտությունները և վիրահատությունները
Հունիսի 15-ից արդեն 5-րդ օրն է, ինչ Ադրբեջանի կողմից ամբողջապես արգելափակված է Կարմի խաչի միջազգային կոմիտեի կողմից արցախցի բուժառուների երկկողմանի տեղաշարժը և բժշկական պարագաների ու դեղորայքի մատակարարումը Արցախ։ Այս մասին հայտնում է  ԱՀ առողջապահության նախարարությունը։
Դեղորայքի ներկրման կասեցմամբ պայմանավորված՝ ստացիոնար հատվածում դեղորայքի բավարարվածությունը հասել է շուրջ 40 տոկոսի, իսկ ամբուլատոր հատվածում՝ շուրջ 20 տոկոսի: Հաշվի առնելով ստեղծված իրավիճակը՝ հանրապետության բոլոր բուժհաստատություններում այսօրվանից չեղարկվել են բոլոր ոչ հրատապ հետազոտությունները և միջամտությունները (վիրահատությունները)։
Շուրջ 175 բուժառուներ՝ տարբեր ախտորոշումներով, սպասում են Հայաստանի Հանրապետության բուժհիմնարկներ տեղափոխվելու հնարավորությանը՝ համապատասխան բուժօգնություն ստանալու համար։ Անհապաղ տեղափոխման ենթակա անձինք ունեն ուռուցքային և սիրտ- անոթային համակարգի հիվանդություններ։
Այս պահի դրությամբ ԱՀ ԱՆ «Արևիկ» բուժմիավորումում 8 երեխա գտնվում է վերակենդանացման և նորածնային բաժանմունքում։
ԱՀ ԱՆ «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 8 հիվանդ գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որից 3-ը՝ ծայրահեղ ծանր վիճակում։

В связи с приостановкой гуманитарного ввоза лекарств во всех медучреждениях Арцаха отменены несрочные обследования и операции
С 15 июня уже пятый день со стороны Азербайджана полностью заблокировано двусторонняя перевозка арцахских пациентов и доставка в Арцах медицинских принадлежностей и медикаментов Международным комитетом Красного Креста. Об этом сообщает Министерство здравоохранения Арцаха.
Из-за блокирования ввоза лекарств обеспеченность лекарствами в стационарном секторе достигла около 40 процентов, а в амбулаторном - около 20 процентов. С учетом сложившейся ситуации во всех медучреждениях республики с сегодняшнего дня отменены все не экстренные обследования и вмешательства (операции).
Около 175 пациентов с различными диагнозами ждут возможности переезда в медучреждения республики Армения для получения соответствующей медицинской помощи. Лица, подлежащие немедленному переводу, имеют онкологические и сердечно - сосудистые заболевания.
На данный момент 8 детей находятся в реанимационно-неонатальном отделении Медцентра «Аревик». В ЗАО «Республиканский медицинский центр» 8 пациентов находятся в отделении реанимации, 3 из них в критическом состоянии.