Christian Post պարբերականի անդրադարձը շրջափակված Արցախին
Ադրբեջանը շարունակում է փակ պահել Արցախն արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհը՝ չնայած Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշմանը: Լաչինի միջանցքի արգելափակման պատճառով Արցախում ստեղծված հումանիտար ծանր իրավիճակն է մատնանշում Christian Post պարբերականը։
Christian Post-ն անդրադառնում է Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշմանը, որով Ադրբեջանը պարտավորվում է միջոցներ ձեռնարկել՝ երաշխավորելու Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անխափան տեղաշարժը երկու ուղղություններով:
Պարբերականը ներկայացնում է CBN News-ի հարցազրույցը արցախցի Գայանե Բեգլարյանի հետ, որի 4-ամյա դուստրն ունի լյարդի քաղցկեղ: Արցախում հերթական բուժման հնարավորություն չունենալու պատճառով ընտանիքը Կարմիր խաչի միջնորդությամբ տեղափոխվել է Երևան: Սակայն տարբեր հիվանդություններ ունեցող բազմաթիվ արցախահայեր դեռ շարունակում են զրկված մնալ անհրաժեշտ բուժօգնությունից:
Հոդվածի հեղինակը ներկայացնում է միջազգային հանրության արձագանքը շրջափակման հետևանքով Արցախում ստեղծված իրավիճակի առնչությամբ:
Պարբերականը հիշեցնում է, որ փետրվարի 20-ին Միացյալ Թագավորության Լորդերի պալատի անդամ, բարոնուհի Քերոլայն Քոքսը CBN News-ի եթերում հայտնել էր, որ Արցախում իրավիճակը չափազանց լուրջ է,  կա ցեղասպանության վտանգ:
«Սա կարող է լինել ցեղասպանության հերթական փուլ, քրիստոնյաների ոչնչացում, քրիստոնյա ժառանգության ոչնչացում», - ասել էր Քերոլայն Քոքսը:
Պարբերականը հիշեցնում է, որ հունվարին «Միջազգային քրիստոնեական համերաշխություն» կազմակերպության նախագահ Ջոն Էյբները և բարոնուհի Քոքսը նամակ էին հղել ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենին՝ հորդորելով գործողություններ ձեռնարկել՝ կանխելու հայերի դեմ ևս մեկ ցեղասպանությունը:
Այնուհետև Christian Post-ն անդրադարձ է կատարում Հայոց ցեղասպանությանը, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև երկարամյա հակամարտությանը, 2016 թ.-ի ապրիլյան պատերազմին, 2020 թ.-ի 44-օրյա պատերազմին, որի ավարտին կնքված հրադադարը, սակայն, չի հանգեցրել լարվածության թուլացման:

«Christian Post» о блокаде Арцаха
Азербайджан, несмотря на решение Международного суда, все еще держит закрытой единственную дорогу, соединяющую Арцах с внешним миром. К тяжелой гуманитарной ситуации, сложившейся в Арцахе из-за блокирования Лачинского коридора, обратилась  и газета «Christian Post».
«Christian Post» напомнила о решении Международного суда ООН, которым Азербайджан обязан принять меры для обеспечения бесперебойного движения граждан, транспортных средств и грузов по Лачинскому коридору в обоих направлениях.
Издание представило интервью CBN News с Гаянэ Бегларян, женщиной из Арцаха, у 4-летней дочери которой обнаружен рак печени. Из-за отсутствия возможности дальнейшего лечения в Арцахе семья переехала в Ереван при посредничестве Красного Креста. Однако многие арцахские армяне с различными заболеваниями до сих пор лишены необходимой медицинской помощи.
Автор статьи написал и о реакции международного сообщества на ситуацию, создавшуюся в Арцахе в результате блокады.
Газета сообщила, что 20 февраля член Палаты лордов Соединенного Королевства баронесса Кэролайн Кокс заявила CBN News, что ситуация в Арцахе крайне серьезная, существует опасность геноцида.
«Это может быть очередной этап геноцида, уничтожения христиан, уничтожения христианского наследия», - сказала Кэролайн Кокс.
Газета напомнила и то, что в январе президент организации «Международная христианская солидарность» Джон Эбнер и баронесса Кокс направили письмо президенту США Джо Байдену, в котором призвали его принять меры для предотвращения нового геноцида против армян.
«Christian Post» коснулась и Геноцида армян в Османской империи, многолетнего конфликта между Арменией и Азербайджаном, Апрельской войны 2016 года, 44-дневной войны 2020 года, перемирия, подписанного по ее окончании, которое не привело к ослаблению напряженности.