Բրեդ Շերմանը ալիևյան ռեժիմի համար իրական հետևանքներ պարտադրելու կոչ է արել
Կոնգրեսական Բրեդ Շերմանը դատապարտել է Ադրբեջանի կողմից Արցախի շարունակվող շրջափակումը եւ ալիեւյան ռեժիմի համար իրական հետեւանքներ պարտադրելու կոչ է արել։
«Կոնգրեսը չի կարող լռել, քանի որ Ադրբեջանը փորձում է սովի մատնել Արցախի 120 000 հայերին»,- ասել է Շերմանը՝ ելույթ ունենալով Ներկայացուցիչների պալատում։
«Ադրբեջանը փորձում է ստիպել արցախահայությանը լքել իրենց տները՝ անտանելի դարձնելով նրանց կյանքը Արցախում։ Մարտավարությունը շրջափակումն է, նպատակը՝ էթնիկ զտումները։ Ադրբեջանցի բռնապետ Ալիեւը հստակ հայտարարել է, որ նրանք, ովքեր չեն ցանկանում (Ադրբեջանի) քաղաքացի դառնալ, կարող են հեռանալ։ Ի՞նչ նկատի ուներ նա։ Էթնիկ հայերն արդեն քաղաքացիներ են, նրանք Արցախի Հանրապետության քաղաքացիներ են, բայց Ալիեւը չի ճանաչում այս քաղաքացիությունը, նա դա օգտագործում է որպես արդարացում 120 000 մարդու էթնիկ զտումների համար։ Ես ուրախ եմ, որ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենն Ալիեւին կոչ է արել վերջ տալ այս շրջափակմանը, բայց բռնապետները չեն արձագանքում արդարադատության կոչերին: Ես կոչ եմ անում վարչակազմին ավելի ծանրակշիռ դարձնել այս կոչերը եւ իրական հետեւանքներ պարտադրել Ադրբեջանին՝ ներառյալ անհրաժեշտության դեպքում պատժամիջոցները։ Վարչակազմը պետք է դադարեցնի Ադրբեջանին տրամադրվող ողջ ռազմական օգնությունը եւ արտակարգ հումանիտար օգնություն տրամադրի Արցախին։
Ես կոչ եմ անում վարչակազմին եւ Կոնգրեսին ուժեղ դիրքորոշում ունենալ՝ այս շրջափակման միջոցով Արցախի հայ բնակչությանը էթնիկ զտումների ենթարկելու Ադրբեջանի խայտառակ փորձերի դեմ»,- ասել է նա։

Брэд Шерман призвал к реальным последствиям для алиевского режима
Конгрессмен Брэд Шерман осудил продолжающуюся блокаду Арцаха Азербайджаном и призвал к реальным последствиям для алиевского режима.
«Конгресс не может молчать, поскольку Азербайджан пытается уморить голодом 120 000 армян  Арцаха», - сказал Шерман, выступая в Палате представителей.
«Азербайджан пытается заставить армян Арцаха покинуть свои дома, сделав их жизнь в Арцахе невыносимой. Тактика – блокада, цель – этнические чистки. Азербайджанский диктатор Алиев четко заявил, что те, кто не хотят стать гражданами (Азербайджана), могу уйти. Что он имел ввиду? Этнические армяне – уже граждане, они граждане республики Арцах, но Алиев не признает это гражданство, он использует это в качестве оправдание, чтобы провести этническую чистку 120 000 человек. Я рад, что госсекретарь Энтони Бликен призвал Алиева положить конец этой блокаде, но как известно диктаторы не реагируют на призывы к правосудию. Я призываю администрацию сделать эти призывы более весомыми, и наложить реальные последствия на Азербайджан, включая в случае необходимости санкции. Администрация должна приостановить всю военную помощь Азербайджану и обеспечить критическую гуманитарную помощь Арцаху
Я призываю администрацию и Конгресс занять сильную позицию против позорных попыток Азербайджана провести этническую чистку армянского населения Арцаха посредством этой блокады», - заявил он.