Ավելի քան 70 օր անհայտության մեջ հերոսաբար մաքառած մեր 6 ժամկետային զինծառայողները րոպեներ առաջ վերադարձան Հայրենիք
Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հայտնում է, որ ավելի քան 70 օր անհայտության մեջ հերոսաբար մաքառած մեր 6 ժամկետային զինծառայողները րոպեներ առաջ վերադարձան Հայրենիք։
«Այսօր թշնամու վերահսկողության տակ անցած տարածքներում իրականացվող որոնողական աշխատանքների արդյունքում ԱՀ արտակարգ իրավիճակների ծառայության, Արցախում խաղաղապահ առաքելություն իրականացնող ռուսական զորակազմի և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ջանքերով ավելի քան 70 օր անհայտության մեջ հերոսաբար մաքառած մեր 6 ժամկետային զինծառայողները րոպեներ առաջ վերադարձան Հայրենիք՝ այս ծանր օրերին ուրախություն պատճառելով բոլորիս:
Այս կարևոր հաջողության համար իմ երախտագիտությունն եմ հայտնում Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինին, ում անմիջական ջանքերի շնորհիվ ինտենսիվ կերպով շարունակվում են անհայտ կորածների որոնողական և, իհարկե, զոհվածների աճյունների վերադարձման աշխատանքները: Իմ առանձնահատուկ երախտագիտությունն եմ հայտնում նաև Արցախում ռուսական խաղաղապահ առաքելությունն իրականացնող զորակազմի հրամանատար Ռուստամ Մուրադովին, տղաների գտնվելու վայրը ուղեկցած Արթուր Ավագյանին, ինչպես նաև ԱՀ արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության ողջ անձնակազմին, որոնց կատարած հերոսական աշխատանքին դեռ առիթ եմ ունենալու անդրադառնալու:
Ստորև հրապարակում եմ մեր փրկված վեց հայրենակիցների անուն-ազգանունները, որոնց մասին արդեն պատշաճ կերպով տեղեկացված են հարազատները.

6 военнослужащих героически сражавшихся в неизвестности более 70 дней, несколько минут назад вернулись на родину
Президент Арцаха Араик Арутюнян сообщает, что 6 военнослужащих героически сражавшихся в неизвестности более 70 дней, несколько минут назад вернулись на родину.
Сегодня, в результате поисковых работ на территориях, перешедших под контроль врага, усилиями Государственной службы по чрезвычайным ситуациям Республики Арцах, российского контингента, выполняющего в Арцахе миротворческую миссию и Международного комитета Красного Креста 6 военнослужащих срочной службы, более 70 дней героически боровшихся в неизвестности, минутами ранее возвратились на Родину, подарив всем нам радость в эти тяжелые дни.
Я выражаю благодарность за этот значимый успех президенту Российской Федерации Владимиру Путину, благодаря непосредственным усилиям которого продолжаются интенсивные работы по поиску пропавших без вести, и, конечно же, возвращению тел погибших. Отдельную благодарность хочу выразить также командиру российского контингента, выполняющего в Арцахе миротворческую миссию, Рустаму Мурадову; Артуру Багдасаряну и Темуру Арзуманяну, сопроводивших к месту нахождения ребят, а также всему личному составу Государственной службы по чрезвычайным ситуациям Республики Арцах, о героической работе которого мне еще представится возможность рассказать.
Ниже публикую имена и фамилии шестерых наших спасенных соотечественников, о которых уже надлежащим образом извещены их родственники.