Արեւմտյան Ամերիկայի հայկական կազմակերպությունների համատեղ հայտարարությունն՝ Արցախի շրջափակման վերաբերյալ
Արեւմտյան Ամերիկայի հայկական կազմակերպությունները համատեղ հայտարարություն են տարածել Արցախի շրջափակման վերաբերյալ:
Հայտարարությունը ներկայացնում ենք ստորեւ.
«Արցախի 120 հազար բնակչությունը Լաչինի միջանցքի փակմամբ մեկ շաբաթից ի վեր գտնվում է Ադրբեջանի կողմից հաստատված շրջափակման մեջ։ Զրկված պարենի պաշարներից, դեղորայքից, ազատ տեղաշարժվելու իրավունքից՝ արցախահայությունը գնտնվում է մարդասիրական լուրջ աղետի առջեւ։
Ցավով արձանագրում ենք, որ Ռուսաստանի խաղաղապահների ճիգերը մինչ այժմ ցանկալի արդյունքներ չեն տվել՝ սանձելու ադրբեջանական կողմի սադրանքներն ու հակահայ գործողությունները։ Միջազգային հանրությունը պետք չէ մնա անտարբեր կամ բավարարվի դատապարտման պարզ կոչերով, որոնք անտեսվում են Բաքվի իշխանությունների կողմից։
Ռուսաստանը, եվրոպական կառույցներն ու Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները պարտավոր են օգնության հասնել Լեռնային Ղարաբաղում ապրող եւ գործող խաղաղ բնակչությանը։ Մարդկային իրավունքների պաշտպանությունն առաջնահերթություն նկատող երկրները պետք է դիմեն գործնական քայլերի՝ տարաբնույթ մարդասիրական օգնություն հասցնելու համար ձմեռային եղանակային պայմաններում տառապող ժողովրդին։
Լոս Անջելեսի հայ համայնքը խստագույնս դատապարտում է Ադրբեջանի վարած հայաթափմանը միտող ցեղասպանական քաղաքականությունը։
Մենք պահանջում ենք Սպիտակ տնից, որպեսզի գործնական միջոցներ ձեռք առնի, ներառյալ օդային մարդասիրական կամուրջ հաստատել եւ Ստեփանակերտի օդանավակայան հասցնել մեծ քանակությամբ պարեն, դեղորայք, հիվանդանոցային գույք եւ այլ անհրաժեշտ ապրանքներ՝ ապահովելու արցախահայության ֆիզիկական գոյությունն իր պատմական հայրենիքում։
Կոչով դիմում ենք Ներկայացուցչական տան եւ սենատի անդամներին, որպեսզի միանան դատապարտման ալիքին, պատժամիջոցներ ձեռնարկեն Ադրբեջանի դեմ եւ գործադրության դնեն թիվ 907 բանաձեւը՝ արգելելով բոլոր տեսակի զինվորական օժանդակություններն այդ երկրին։
Վերջին այս իրադարձությունները, որոնց շարքին նաեւ գազի մատակարարման դադարեցումը, մեկ անգամ եւս փաստում են, որ Լեռնային Ղարաբաղը  չի կարող դառնալ Ադրբեջանի մաս։ Միջազգային հանրությունը պետք է հաստատի այս իրողությունը՝ ճանաչելով արցախահայության ազատ ինքնորոշման իրավունքը։

Нельзя довольствоваться простыми призывами к осуждению, которые Баку игнорирует: Армянские организации Западной Америки
Армянские организации Западной Америки выступили с совместным заявлением в связи с блокадой Арцаха. B заявлении, в частности, говорится:
«120-тысячное население Арцаха уже неделю находится под блокадой, введенной Азербайджаном закрытием Лачинского коридора. Лишенные продовольствия, медикаментов и права на свободное передвижение армяне Арцаха переживают серьезную гуманитарную катастрофу.
С сожалением отмечаем, что усилия российских миротворцев не дали желаемых результатов по пресечению провокаций и антиармянских действий азербайджанской стороны. Международное сообщество не должно оставаться равнодушным или довольствоваться простыми призывами к осуждению, которые игнорируются бакинскими властями.
Россия, европейские структуры и Соединенные Штаты Америки обязаны помогать гражданскому населению, проживающему и работающему в Нагорном Карабахе. Странам, уделяющим приоритетное внимание защите прав человека, следует предпринять практические шаги по доставке различной гуманитарной помощи людям, страдающим от зимних погодных условий.
Армянская община Лос-Анджелеса строжайше осуждает геноцидальную политику Азербайджана, направленную на изгнание армян.
Мы требуем от Белого дома принятия практических мер, в том числе организации гуманитарного воздушного транспорта и доставки большого количества продуктов питания, медикаментов, больничного оборудования и других необходимых товаров в Степанакертский аэропорт, для обеспечения физического существования арцахских армян на их исторической родине.
Мы призываем членов Палаты представителей и Сената присоединиться к волне осуждения, ввести санкции против Азербайджана и реализовать Резолюцию № 907, запрещающую все виды военной помощи этой стране.
Эти последние события, среди которых и прекращение подачи газа, еще раз доказывают, что Нагорный Карабах не может стать частью Азербайджана. Международное сообщество должно подтвердить эту реальность, признав право арцахских армян на свободное самоопределение", - говорится в заявлении.