Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարն ընդունել է Փարիզի քաղաքապետի խորհրդական Ժան-Իվ Քամյուին
Հուլիսի 27-ին ԱՀ ԱԳ նախարար Սերգեյ Ղազարյանն ընդունել է Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոյի խորհրդական Ժան-Իվ Քամյուին։
Հանդիպման սկզբում զրուցակիցները քննարկել են Արցախի լիակատար պաշարման հետևանքով առաջացած հումանիտար ծանրագույն իրավիճակը: Նախարարը մանրամասներ է ներկայացրել տարբեր ոլորտներում առաջացած հումանիտար բնույթի խնդիրների վերաբերյալ։
Ժան-Իվ Քամյուն Անն Իդալգոյի անունից մտահոգություն է հայտնել ստեղծված իրավիճակի համար և փոխանցել Փարիզի քաղաքապետի դիրքորոշումն առ այն, որ Լաչինի միջանցքը պետք է բացվի անհապաղ և առանց որևէ նախապայմանի։
Սերգեյ Ղազարյանը շնորհակալություն է հայտնել Ֆրանսիայի իշխանություններին և ժողովրդին՝ Արցախի հարցում մշտապես դրսևորվող համարձակ ու ազնիվ դիրքորոշման համար։
Կողմերը քննարկել են Արցախում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի հաղթահարման հնարավորությունները, ինչպես նաև Ֆրանսիայի շրջանների և քաղաքների կողմից Արցախ հումանիտար բեռ ուղարկելու ծրագրերը:

Министр иностранных дел Республики Арцах принял 🇫🇷 советника мэра Парижа Жан-Ива Камю
27 июля министр иностранных дел Республики Арцах Сергей Газарян принял советника мэра Парижа Анн Идальго Жан-Ива Камю.
В начале встречи собеседники обсудили тяжелейшую гуманитарную ситуацию, сложившуюся вследствие тотальной блокады Арцаха. Министр представил подробности относительно проблем гуманитарного характера, возникших в различных сферах.
От имени Анн Идальго Жан-Ив Камю выразил обеспокоенность сложившейся ситуацией и передал позицию мэра Парижа, заключающуюся в том, что Лачинский коридор должен быть незамедлительно и без каких-либо предварительных условий открыт.
Сергей Газарян выразил признательность властям и народу Франции за смелую и честную позицию в вопросе Арцаха, которой они придерживаются всегда.
Стороны обсудили возможности преодоления создавшегося в Арцахе гуманитарного кризиса, а также программы отправки гуманитарных грузов в Арцах округами и городами Франции.