Անտանելի է ՌԴ՝ անընդհատ պատճառաբանություններ բերելու և ստեղծված աղետալի իրավիճակին այդպես էլ առարկայական լուծում չտալու մոտեցումը․ Պետնախարար
Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունները հայտարարել և հայտարարում են, որ անհրաժեշտ է Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսություն՝ միջազգային մեխանիզմի շրջանակում: Այս մասին գրել է Արցախի պետնախարար Գուրգեն Ներսիսյանը։
«Արցախի ժողովուրդը ևս հասկանում է, որ երկխոսությունն անհրաժեշտ է՝ խոսելու, քննարկելու, մեր իրավունքները՝ այդ թվում ինքնորոշման իրավունքը ներկայացնելու և պաշտպանելու, տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելուն նպաստելու համար:
Բայց Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարի երեկվա հայտարարությունից պարզ է դառնում, որ ՀՀ կողմից արդեն որոշվել է այդ երկխոսության ընթացքում քննարկման ենթակա հարցերի շրջանակը, կամ ՀՀ-ն համաձայնվել է Ադրբեջանի կողմից առաջարկված քննարկման առարկայի հետ:
Հիմա կամ ՀՀ կողմից պետք է հերքվի այդ հանգամանքը, կամ պետք է արձանագրենք, որ անասելի չափ իջեցվել է նաև Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսության «նշաձողը»: Սա շատ կարևոր է, որպեսզի հայ ժողովուրդը, այդ թվում՝ արցախահայությունը, հասկանան իրենց հետագա անելիքները:
Անտանելի է դառնում նաև Ռուսաստանի Դաշնության՝ անընդհատ պատճառաբանություններ բերելու և ստեղծված աղետալի իրավիճակին այդպես էլ առարկայական լուծում չտալու մոտեցումը:
Հետաքրքիր է, թե ինչու ոչինչ չեն խոսում ամեն գնով Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսության և դրանից հետո հզորանալու ու հաղթանակներ արձանագրելու թեզի գաղափարակիրները»,- ասված է գրառման մեջ:

В ходе вчерашней московской встречи планка диалога Баку-Степанакерт снижена до предела: Госминистр Арцаха
Власти Республики Армения заявили и заявляют, что необходим диалог Баку-Степанакерт в рамках международного механизма. Народ Арцаха также понимает, что диалог необходим для того, чтобы говорить, обсуждать, представлять и защищать наши права, в том числе право на самоопределение, способствовать установлению мира в регионе.
Но из вчерашнего заявления министра иностранных дел Российской Федерации становится ясно, что Армения уже определила круг вопросов, подлежащих обсуждению в ходе этого диалога, или Армения согласилась с предметом обсуждения, предложенным Азербайджаном. Об этом пишет государственный министр Арцаха Гурген Нерсисян.
«Сейчас либо со стороны Армении должно быть опровергнуто это обстоятельство, либо мы должны констатировать, что до предела снижена «планка» диалога Баку-Степанакерт. Это очень важно для того, чтобы армянский народ, в том числе армяне Арцаха, определил свои дальнейшие действия.
Невыносимым становится также подход Российской Федерации постоянно приводить доводы и так и не давать предметного решения сложившейся катастрофической ситуации. Интересно, почему ничего не говорят идеологи диалога Баку-Степанакерт любой ценой, которые считают, что после этого возможно усиление и достижение побед»,- написал госминистр.