Անհրաժեշտ է ապահովել Լաչինի միջանցքով  տեղաշարժի ազատությունն և մարդասիրական հրատապ կարիքների լուծումը․ Կոլոմինա
Անհրաժեշտ է ապահովել Լաչինի միջանցքով տեղաշարժի ազատությունն և մարդասիրական հրատապ կարիքների լուծումը․ Կոլոմինա
Կովկասում ու Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Խավիեր Կոլոմինան խորը մտահոգություն է հայտնել Լաչինի միջանցքի շուրջ իրավիճակի վատթարացման առնչությամբ։
«Խորապես մտահոգված եմ Լաչինի միջանցքի շուրջ իրավիճակի վատթարացմամբ։ Առանցքային է ազատ տեղաշարժի ապահովումն ու հրատապ հումանիտար կարիքների բավարարումն ապահովելը։
ՆԱՏՕ-ն բոլոր շահագրգիռ կողմերին կոչ է անում կրկնապատկել ջանքերը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցված խաղաղության համաձայնագրի հասնելու համար»,- «Թվիթեր»-ի իր միկրոբլոգում գրել է Կոլոմինան։

Спецпредставитель генсека НАТО выразил обеспокоенность ухудшением ситуации вокруг Лачинского коридора
Спецпредставитель генерального секретаря НАТО на Кавказе и в Центральной Азии Хавьер Коломина выразил глубокую обеспокоенность ухудшением ситуации вокруг Лачинского коридора. Как сообщает Арменпресс, Коломина написал в своем Twitter:
“Глубоко обеспокоен ухудшением ситуации вокруг Лачинского коридора. Ключ [к решению] - обеспечение свободы передвижения и удовлетворение насущных гуманитарных потребностей. НАТО призывает все заинтересованные стороны удвоить усилия для достижения согласованного соглашения между Арменией и Азербайджаном”.