ԱՄՆ կոնգրեսականները կոչ են անում 1.5 միլիոն տրամադրել Լեռնային Ղարաբաղում ականազերծման ծրագրին
ԱՄՆ կոնգրեսական Բրեդ Շերմանը իր ելույթում կոչ է արել ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի հատկացումների հանձնաժողովին 1,5 միլիոն դոլար տրամադրել Լեռնային Ղարաբաղում ականազերծման և ականներից տուժածների վերականգման ծրագրին, գրում է«Ամերիկայի ձայնը»։
Կոնգրեսականը իր խոսքն ուղղել է ուղիղ տեսակապի միջոցով Ներկայացուցիչների պալատի հատկացումների հանձնաժողովի առաջին վիրտուալ լսումների ժամանակ: Հանձնաժողովը քննարկում է 2021 թվականի արտաքին օգնության հիմնական առաջնահերթությունները:
Կոնգրեսական Շերմանի կոչին միացել են ևս 9 կոնգրեսականներ՝ Ջուդի Չուն, Դեյվիդ Սիսիլինին, Ջիմ Քոստան, Թջեյ Քոքսը, Ջոն Գարամենդին, Ջիմ Հիմեսը, Քերոլայն Մալոնին, Ադամ Շիֆն ու Ռաշիդա Թլայբը, ովքեր գրավոր իրենց աջակցույունն են հայտնել ականազերծման ծրագրի ֆինանսավորմանը:
Հիշեցնենք, որ ԱՄՆ վարչակազմը դեռևս 2019 թվականի գարնանը որոշել էր դադարեցնել Լեռնային Ղարաբաղում ականազերծման ծրագիրը, որը իրականացնում է HALO Trust բրիտանական կազմակերպությունը՝ պատճառաբանելով, որ ծրագիրը մոտեցել է իր ավարտին: ԱՄՆ պետքարտուղարության և Միջազգային զարգացման գործակալության ներկայացուցիչների համատեղ նամակում ընդգծվել է, որ տրամադրվող միջոցները կուղղվեն այլ ոլորտներ, մասնավորապես բնակչությանը խաղաղությանը նախապատրաստելու ծրագրին:
Ամերիկահայ կազմակերպությունները շնորհակալությունն են հայտնել կոնգրեսական Շերմանին ու նրա գործընկերներին ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի հատկացումների հանձնաժողովում ականազերծման ծրագրի հարցը հնչեցնելու համար: Կազմակերպություններն ընդգծոմ են ականազերծման կարևորությունը Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության համար և ծրագրի մարդասիրական բնույթը:

Конгрессмены США призывают предоставить 1,5 млн. долларов программе разминирования  Арцаха
Конгрессмен США Брэд Шерман в своем выступлении призвал комитет по ассигнованиям Палаты представителей США выделить 1,5 млн долларов на разминирование и восстановление пострадавших от мин местностей в Арцахе, сообщает «Голос Америки».
Конгрессмен выступил на первых виртуальных слушаниях комиссии по ассигнованиям Палаты представителей посредством прямой видеосвязи во время обсуждения основных приоритетов внешней помощи на 2021 год.
К призыву конгрессмена Шермана присоединились еще 9 конгрессменов: Джуди Чу, Дэвид Сисилини, Джим Коста, Тджей Кокс, Джон Гараменди, Джим Химес, Кэролайн Малони, Адам Шифф и Рашида Тлайб, которые письменно выразили свою поддержку финансированию программы разминирования.
Напомним, что администрация США еще весной 2019 года решила прекратить  финансирование  программы разминирования Арцаха, которую осуществляет организация HALO Trust. В совместном письме представителей Госдепартамента США и Агентства международного развития было подчеркнуто, что предоставляемые средства будут направлены на реализацию других программ в регионе, в частности, на подготовку населения к миру.
Армянские организации Америки выразили благодарность конгрессмену Шерману и его коллегам за озвучивание вопроса в комитете по ассигнованиям Палаты представителей. Организации вновь подчеркнули важность программы по разминирования для населения Арцаха.