ԱՄՆ կոնգրեսականները Բայդենին կոչ են արել դիտարկել օդային ճանապարհով Արցախ հումանիտար օգնություն հասցնելու տարբերակը
ԱՄՆ Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի համանախագահները նախագահ Ջո Բայդենի ադմինիստրացիային կոչ են արել առավելագույն ճնշում գործադրել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի վրա, որպեսզի վերջ դրվի Արցախի շրջափակմանը, քանի դեռ ներկա ճգնաժամն այնտեղ աղետալի չի դարձել: Այս մասին հայտնում է ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախումբը:
Ինչպես նշել են կոնգրեսականները, հարկավոր է, որպեսզի Բայդենի ադմինիստրացիան առավելագույն ճնշում գործադրի՝ դադարեցնի Ադրբեջանին ցանկացած տեսակի ռազմական աջակցություն, ադրբեջանական ղեկավարության դեմ պատժամիջոցներ կիրառի շարունակվող ռազմական հանցագործությունների համար, օդային ճանապարհով անհապաղ մարդասիրական օգնություն հասցնի Արցախի ժողովրդին:
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենին և ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության կառավարիչ Սամանտա Փաուերին հասցեագրված նամակում ԱՄՆ Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի համանախագահներ Փրենկ Փալոնը, Գաս Բիլիրակիսը, Ադամ Շիֆը, Դեվիդ Վալադաոն, ինչպես նաև կոնգրեսական Աննա Էշուն գրել են. «Լաչինի միջանցքը բացելու ներկա միջազգային ռազմավարությունը պարզապես չի աշխատում: Ալիևի ռեժիմը միտումնավոր քայլեր է ձեռնարկում Արցախից հայ բնակչությանը հեռացնելու և նրանց իրենց նախնինների հողում ազատ ապրելու հնարավորությունից զրկելու համար: Սա էթնիկ զտման ակնհայտ նշան է, որը չպետք է անտեսվի»:
Կոնգրեսականները նաև նշել են, որ ԱՄՆ-ն պետք է դիտարկի Արցախին մարդասիրական օգնություն հասցնելու բոլոր հասանելի տարբերակները, ներառյալ օդային ճանապարհով բեռներ հասցնելը:

Конгрессмены США призвали Байдена рассмотреть возможность доставки гуманитарной помощи в Арцах воздушным путем
Сопредседатели комиссии по делам Армении Конгресса США призвали администрацию президента Джо Байдена оказать максимальное давление на президента Азербайджана Ильхама Алиева для прекращения блокады Арцаха, пока кризис не приобрел катастрофический характер. Օб этом сообщает Комитет Ай Дата США.
Как отметили конгрессмены, необходимо, чтобы администрация Байдена оказала максимальное давление, прекратила любую военную поддержку Азербайджана, ввела санкции против руководства Азербайджана за продолжающиеся военные преступления и немедленно воздушным путем доставила гуманитарную помощь народу Арцаха.
В письме на имя госсекретаря США Энтони Блинкена и администратора USAID Саманты Пауэр сопредседатели комиссии Конгресса США по делам Армении Фрэнк Паллоне, Гас Билиракис, Адам Шифф, Дэвид Валадао и Анна Эшу отметили: «Существующаяя международная стратегия по открытию Лачинского коридора просто не работает. Алиевский режим предпринимает целенаправленные шаги по выселению армянского населения из Арцаха и лишению его возможности свободно жить на земле предков. Это явный признак этнической чистки, который нельзя игнорировать».
Конгрессмены также отметили, что США должны рассмотреть все доступные варианты доставки гуманитарной помощи в Арцах, в том числе и по воздуху.