Ակնկալում ենք, որ ՄԱԿ-ի ԱԽ անդամ երկրները կցուցաբերեն հետևողականություն և սկզբունքային դիրքորոշում. Արցախի ԱԳՆ
Ողջունում ենք 2023 թվականի օգոստոսի 16-ին կայացած ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստը՝ նվիրված Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի անօրինական շրջափակման հետևանքով Արցախի Հանրապետությունում ծագած հումանիտար աղետի քննարկմանը։ Այս մասին հայտարարություն է տարածել Արցախի ԱԳՆ-ն։
«Մեր երախտագիտությունն ենք հայտնում այն երկրներին, որոնք հավատարիմ մնացին միջազգային իրավունքի և հումանիզմի սկզբունքներին և իրենց ելույթներում ընդգծեցին Լաչինի միջանցքի հրատապ ապաշրջափակման և Արցախի կարիքավոր բնակչությանը կենսական նշանակության ապրանքների մատակարարման անհրաժեշտությունը։
Միևնույն ժամանակ, հիասթափություն է առաջացնում այն, որ առանձին պատվիրակություններ փորձել են երևակայական և չափազանց վտանգավոր հավասարակշռություն գտնել Արցախի ժողովրդի՝ իր հայրենիքում ազատ, անվտանգ և արժանապատիվ ապրելու ցանկության և նրան բռնի ուժով հպատակեցնելու և ոչնչացնելու Ադրբեջանի նկրտումների միջև: Չի կարող լինել փոխզիջում, մի կողմից՝ ազատության, մարդկային արժանապատվության, խաղաղության և արդարության համընդհանուր արժեքների և մյուս կողմից՝ մարդկանց ֆիզիկական ոչնչացման նպատակով իրականացվող մարդու իրավունքների համակարգված և լայնածավալ խախտումների ծայրահեղ դրսևորումների միջև:
Ակնկալում ենք, որ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամ երկրները կցուցաբերեն հետևողականություն և սկզբունքային դիրքորոշում Արցախի ժողովրդի նկատմամբ հետագա հանցավոր գործողությունները կանխելու գործում և իրենց դիրքորոշումը կամրապնդեն բանաձևի ընդունմամբ, որը կպարտավորեցնի Ադրբեջանին վերացնել Լաչինի միջանցքի անօրինական շրջափակումն առանց որևէ նախապայմանի և այլընտրանքային երթուղիների հետ փոխկապակցության՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարությանը և Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումներին խիստ համապատասխան։ Հաշվի առնելով Ադրբեջանի հստակ ցեղասպանական մտադրությունը, ցանկացած փորձ՝ խոչընդոտելու ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի ջանքերը՝ վերջ դնելու Արցախի անմարդկային պաշարմանը և հումանիտար աղետին, հավասարազոր կլինի լռելյայն հավանության, եթե ոչ մեղսակցության Բաքվի կողմից կատարվող հանցագործություններին»:

Ожидаем, что страны-члены Совета Безопасности ООН проявят последовательность и принципиальную позицию։ МИД Арцаха
Приветствуем состоявшееся 16 августа 2023 года заседание Совета Безопасности ООН, посвященное обсуждению гуманитарной катастрофы, возникшей в Республике Арцах в результате незаконной блокады Лачинского коридора со стороны Азербайджана. Выражаем признательность тем странам, которые остались верны принципам международного права и гуманизма и в ходе своих выступлений подчеркнули необходимость неотложного разблокирования Лачинского коридора и обеспечения поставок жизненно важных товаров нуждающемуся населению Арцаха. Об этом говорится в заявлении МИД Арцаха.
“При этом вызывает разочарование, что отдельные делегации пытались найти мнимый и чреватый серьезными рисками баланс между желанием народа Арцаха достойно жить на своей родине в условиях свободы и безопасности и стремлением Азербайджана силой подчинить и уничтожить его. Не может быть компромисса между общечеловеческими ценностями свободы, человеческого достоинства, мира и справедливости с одной стороны, и крайними проявлениями систематических и широкомасштабных нарушений прав человека, осуществляемых с умыслом физического уничтожения народа - с другой.
Ожидаем, что страны-члены Совета Безопасности ООН проявят последовательность и принципиальную позицию в предотвращении дальнейших преступных деяний против народа Арцаха и закрепят свою позицию принятием резолюции, обязывающей Азербайджан снять незаконную блокаду Лачинского коридора без каких-либо предварительных условий и увязок с альтернативными маршрутами в строгом соответствии с Трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года и решениями Международного суда ООН. Учитывая явный геноцидальный умысел Азербайджана, любые попытки препятствовать усилиям Совета Безопасности ООН, направленным на прекращение бесчеловечной осады и гуманитарной катастрофы в Арцахе, будут равносильны молчаливому одобрению, если не соучастию в преступлениях, совершаемых Баку”.