ԱՀ առողջապահության նախարարությունը դիմել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին՝ տարհանելու հեմոդիալիզ ստացող հիվանդներին
Հեմոդիալիզ ստացող հիվանդները տարհանվում են Արցախից՝ անհրաժեշտ բժշկական պարագաների աճող սղության պատճառով մահից խուսափելու նպատակով, տեղեկանում ենք Արցախի Առողջապահության նախարարության տարածած հաղորդագրությունից:
«Պայմանավորված Ադրբեջանի կողմից Արցախի լիակատար պաշարման պատճառով դեղորայքի և բժշկական պարագաների աճող սուր սղությամբ՝ ԱՀ առողջապահության նախարարությունը դիմել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին՝ տարհանելու հեմոդիալիզ ստացող հիվանդներին Հայաստանի մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ, այլապես բժշկական պարագաների ավարտից շուրջ մեկ շաբաթ անց այդ հիվանդները կմահանան:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում շարունակաբար ծրագրային հեմոդիալիզ էր ստանում ընդհանուր 41 հիվանդ, որոնցից 19-ը վերջին օրերին տարհանվել է Հայաստանի Հանրապետություն ԿԽՄԿ կողմից, ևս 10-ի տարհանումը տեղի կունենա վաղը:
Թեև բոլորին է առաջարկվել տարհանման հնարավորությունը, սակայն 41 հիվանդից 12-ը հրաժարվել է մեկնել Արցախից:
«Մենք ստիպված ենք գնացել հիվանդներին տարհանելու քայլին, քանի որ շուրջ երկու շաբաթվա ընթացքում կվերջանան հեմոդիալիզի համար անհրաժեշտ բժշկական պարագաները:
Հեմոդիալիզի հնարավորության բացակայության պայմաններում հիվանդների օրգանիզմում կտրուկ կերպով կբարձրանա ազոտի մակարդակը՝ միջինը մոտ մեկ շաբաթից անխուսափելիորեն հանգեցնելով նրանց մահվան: Արցախի լիակատար պաշարումը ազդել է սուր և քրոնիկ երիկամային անբավարարության տերմինալ փուլում գտնվող մարդկանց կյանքի վրա նաև հատուկ սննդակարգին հետևելու հնարավորության բացակայությամբ, ինչը լրացուցիչ վտանգներ է առաջացրել նրանց կյանքի ու առողջության համար»,- նշել է անեսթեզիոլոգ-ռեանիմատոլոգ Ք. Ավագիմյանը:
«Ես պառկած հիվանդ եմ, խնամակալ ունեմ տանը: Ես էլ եմ ուզում ապրել, ինձ նմաններն էլ են ուզում ապրել: Խնդրում եմ աշխարհին օգնել ղարաբաղցիներին, օգնել դիալիզ ստացող և մնացած ծանր հիվանդներին ոտքի կանգնել: Ես այս դրությամբ չեմ կարող գնալ Երևան բուժման նպատակով, որովհետև ես ուզում եմ՝ գամված սայլակին մեռնել Արցախում և թաղվել իմ գերեզմանոցում»,- նշել է 64-ամյա Վերա Հովսեփյանը, ով շաքարային դիաբետ հետևանքով կորցրել է տեսողությունը, չի կարողանում քայլել և հինգ տարի շարունակ ստանում է հեմոդիալիզ:
Երբ երիկամների ֆունկցիայի ընկճումը դառնում է կյանքի համար վտանգավոր, որպես երիկամփոխարինող բուժում իրականացվում է դիալիզ, կամ երիկամի փոխպատվաստում: Դիալիզը երիկամփոխարինող բուժական մեթոդ է, որի հիմքում կիսաթափանցիկ թաղանթի միջոցով արյան մեջ կուտակված նյութափոխանակության արգասիքների հեռացումն է։ Այն կիրառվում է սուր և քրոնիկ երիկամային անբավարարության տերմինալ փուլում, երբ երիկամներն այլևս չեն կատարում իրենց գործառույթը։
Արդեն տևական ժամանակ է, ինչ Ադրբեջանի կողմից բացարձակապես արգելվում է Կարմիր խաչի մեքենաներով խիստ անհրաժեշտ դեղորայքի և բժշկական պարագաների մատակարարումը Արցախ: Արդյունքում, կյանք փրկող և այլ խիստ անհրաժեշտ դեղատեսակներն ու պարագաները գնալով ավելի ու ավելի շատ են բացակայում՝ հանգեցնելով մարդկային մահերի ու առողջական վիճակի վատթարացման»,-ասված է հաղորդագրության մեջ:

Министерство здравоохранения Республики Арцах обратилось в Международный Комитет Красного Креста с просьбой об эвакуации пациентов, получающих гемодиализ
Пациенты, получающие гемодиализ, эвакуируются из Арцаха, чтобы избежать смерти из-за растущей нехватки медикаментов, сообщает Министерство здравоохранения Арцаха.
''Столкнувшись с нарастающей острой нехваткой медикаментов и предметов медицинского назначения по причине тотальной блокады Арцаха со стороны Азербайджана, Министерство здравоохранения Республики Арцах обратилось в Международный Комитет Красного Креста с просьбой об эвакуации пациентов, получающих гемодиализ, в специализированные медицинские центры Армении, поскольку они умрут примерно через неделю после того, как закончатся лекарства .
На программном гемодиализе в ЗАО «Республиканский медицинский центр» постоянно находится в общей сложности 41 пациент, 19 из которых в последние дни были эвакуированы в Республику Армения посредством МККК, еще 10 будут эвакуированы завтра.
Хотя всем была предложена возможность эвакуации, 12 пациентов из 41 отказались покинуть Арцах.
«Нам пришлось пойти на эвакуацию пациентов, потому что медикаменты, необходимые для гемодиализа, закончатся примерно через две недели. Без возможности гемодиализа уровень азота в организме пациентов резко возрастет, что неизбежно приведет к их смерти примерно через неделю. Полная осада Арцаха сказалась на жизни людей, находящихся в терминальной стадии острой и хронической почечной недостаточности, в том числе из-за отсутствия возможности соблюдения специальной диеты, что создало дополнительную опасность для их жизни и здоровья", - подчеркнула анестезиолог-реаниматолог К. Авагимян.
«Я прикован к постели, у меня дома есть сиделка. Я тоже хочу жить. Такие, как я, тоже хотят жить. Я прошу мир помочь карабахцам, помочь диализным больным и остальным тяжелобольным встать на ноги. В этом состоянии я не могу поехать в Ереван на лечение, потому что если умру, то хочу умереть в Арцахе и быть похороненной на родственном кладбище", - сказала 64-летняя Вера Овсепян, потерявшая зрение из-за сахарного диабета. Она не может ходить и уже пять лет получает гемодиализ.
Когда почечная недостаточность становится опасной для жизни, в качестве заместительной почечной терапии используется диализ или трансплантация почки. Диализ – метод заместительной почечной терапии, основанный на удалении продуктов метаболизма, скопившихся в крови, через полупрозрачную мембрану. Он применяется в терминальной стадии острой и хронической почечной недостаточности, когда почки уже не выполняют свою функцию.
Длительное время Азербайджан полностью запрещает доставку крайне необходимых медикаментов и предметов медицинского назначения в Арцах на автомобилях Красного Креста. В результате чего все чаще ощущается нехватка спасающих жизни и других крайне необходимых лекарств и предметов медицинского назначения, что приводит к смерти людей и ухудшению состояния их здоровья'',-отмечается в сообщении.