Ստեփանակերտը պատասխանել է Լաչինի միջանցքի վերաբերյալ Լավրովի առաջարկին
Արցախի ԱԳՆ-ը պատասխանել է ռուսական «Կոմերսանտ» պարբերականում Լաչինի միջանցքի շուրջ իրավիճակի հանգուցալուծման բանակցություններին վերաբերող արտահոսքին, ըստ որի, ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի առաջարկով իբրև թե պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ԿԽՄԿ միջոցով Աղդամով օգնություն տեղափոխել Արցախ, իսկ դրանից 24 ժամ հետո բացել Լաչինի միջանցքը, սակայն Ստեփանակերտը պնդել է երկու ճանապարհների միաժամանակյա բացման, և Աղդամով ադրբեջանական ծագման Արցախ մուտք գործելու արգելքի վրա, ինչի պատճառով պայմանավորվածությունը չի կայացել: Այս առնչությամբ Արցախի ԱԳՆ-ն հայտարարել է.
« Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի անօրինական արգելափակման պատճառով առաջացած սուր հումանիտար ճգնաժամի հանգուցալուծման հարցում Արցախի Հանրապետությունը միշտ ունեցել եւ շարունակում է ունենալ հետեւողական դիրքորոշում: Այդ դիրքորոշումը հիմնված է ինչպես 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարության վրա, որի 6-րդ կետը հստակ կերպով նախատեսում է Լաչինի միջանցքի գործունեության պարամետրերն ու կանոնակարգը, այնպես էլ՝ միջազգային հումանիտար իրավունքի սկզբունքների վրա:
Այս համատեքստում ցանկացած նախաձեռնություն, որը Լաչինի միջանցքի օգտագործումը, այն էլ ծայրաստիճան սահմանափակ ռեժիմով կապում է այլ հարցերի եւ այլընտրանքային երթուղիների հետ, այդ թվում նաեւ՝ Աղդամով, իրականում հանդիսանում է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի վերաբերյալ իր միջազգային պարտավորությունների խախտումն օրինականացնելու եւ այդ երկրի նախագահի կողմից ստորագրված 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարությունը վերանայելու փորձ: Ադրբեջանի կողմից համառորեն առաջարկվող նման մոտեցումը կանխամտածված կերպով խախտում է Արցախի ժողովրդի իրավունքներն ու նվաստացնում արժանապատվությունը, ինչպես նաեւ հակասում է միջազգային հումանիտար իրավունքի եւ մարդու իրավունքների միջազգային իրավունքի նորմերին:
Կրկին ընդգծում ենք, որ այլընտրանքային տրանսպորտային երթուղիների օգտագործման վերաբերյալ առաջարկությունն Ադրբեջանի քաղաքականության մի մասն է՝ ուղղված իր իսկ հրահրած հումանիտար աղետի եւ սովահարության սպառնալիքի օգտագործմանը որպես զենք եւ Արցախի ու նրա ժողովրդի բռնի հպատակեցման միջոց:
Անհրաժեշտ է նաեւ ընդգծել, որ ադրբեջանական կողմի առաջարկը հանգում է նրան, որպեսզի Լաչինի միջանցքն օգտագործվի բացառապես Հայաստանում բուժում ստանալու կարիք ունեցող մարդկանց բժշկական տարհանման եւ գուցե, Արցախից Հայաստան ծայրահեղ սահմանափակ ապրանքների տեղափոխան համար՝ Բաքվի համաձայնությունը ստանալուց հետո: Հրաժարվելով լիովին ապահովել Լաչինի միջանցքով մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների եւ բեռների ազատ ու անվտանգ տեղաշարժը եւ առաջարկելով այլընտրանքային երթուղիներ, ադրբեջանական կողմը հետեւողականորեն փորձում է կտրել Հայաստանի եւ Արցախի ժողովրդի միջեւ գոյություն ունեցող խորը կապերը, նրան զրկել ինքնությունից, ինքնաբավությունից ու զարգանալու հնարավորությունից: Տվյալ նախաձեռնությունը միտված է նաեւ Լաչինի միջանցքի հայեցակարգի ապամոնտաժմանը, որը հակամարտության համապարփակ, արդար եւ արժանապատիվ կարգավորման առանցքային տարրն է:
Ավելորդ չի լինի ընդգծել, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարության դրույթները եւ ՄԱԿ-ի միջազգային դատարանի 2023 թվականի փետրվարի 22-ի ու հուլիսի 6-ի որոշումները չեն նախատեսում Ադրբեջանի որեւէ ներկայություն Լաչինի միջանցքում կամ մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների եւ բեռների երկու ուղղությամբ տեղաշարժի սահմանափակում: Հատկանշական է, որ Ռուսաստանի ԱԳ նախարարը, գտնվելով Բաքվում, 2023 թվականի փետրվարի 28-ին հաստատել է, որ Լաչինի միջանցքում հսկիչ-անցակետերի տեղադրումը Եռակողմ հայտարարությամբ նախատեսված չէ»,-ասված է  հայտարարության մեջ։

Степанакерт ответил на предложение Лаврова по Лачинскому коридору
МИД Арцаха отреагировал на информационную утечку российского издания «Коммерсант» о том, что, по предложению министра ИД России Сергей Лаврова, стороны, якобы, договорились об открытии передвижения из Агдама в Степанакерт для машин с гуманитарным грузом МККК, после чего через 24 часа должен был быть открыт Лачинский коридор, но в последний момент Степанакерт настоял на одновременном открытии дорог и запрете транспортировки товаров азербайджанского происхождения из Агдама в Степанакерт, из-за чего, по версии издания, договоренность не состоялась.В этой связи МИД Арцаха заявил:
“Республика Арцах всегда занимала и продолжает занимать последовательную позицию в вопросе разрешения острого гуманитарного кризиса, вызванного незаконной блокадой Лачинского коридора со стороны Азербайджана. Эта позиция основана как на Трехстороннем заявлении от 9 ноября 2020 года, 6-й пункт которого четко предусматривает параметры и режим функционирования Лачинского коридора, так и на принципах международного гуманитарного права.
В этом контексте любые инициативы,  увязывающие использование Лачинского коридора, к тому  же в крайне ограниченном режиме, с другими вопросами и альтернативными маршрутами, в том числе через Агдам, в действительности являются попыткой  легитимизировать нарушение Азербайджаном своих международных обязательств в отношении Лачинского коридора и пересмотреть подписанное президентом этой страны Трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 года. Такой подход, упорно предлагаемый Азербайджаном,  преднамеренно ущемляет  права и достоинствo народа Арцаха и противоречит нормам международного гуманитарного права и международного права в области прав человека.
Вновь подчеркиваем, что предложение относительно использования альтернативных транспортных маршрутов является частью политики Азербайджана, направленной на использование созданной им гуманитарной катастрофы и угрозы голода в качестве оружия и средства принуждения к насильственному подчинению Арцаха и его народа.
Необходимо также отметить, что предложение азербайджанской стороны сводится к тому, чтобы Лачинский коридор использовался исключительно для медицинской эвакуации людей, нуждающихся в лечении в Армении, и, возможно, крайне ограниченного ввоза в Арцах из Армении товаров после получения согласия со стороны Баку. Отказываясь обеспечить в полной мере свободное и безопасное передвижение людей, транспортных средств и грузов через Лачинский коридор в обоих направлениях и предлагая альтернативные маршруты, азербайджанская сторона последовательно пытается разорвать существующие глубокие связи народа Арцаха с Арменией, лишить его идентичности, самодостаточности и возможности для развития. Данная инициатива направлена также на демонтаж концепции Лачинского коридора,  являющейся ключевым элементом всеобъемлющего, справедливого и достойного урегулирования конфликта.
Нелишне будет подчеркнуть, что  положения Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года и решения Международного суда ООН от 22 февраля и 6 июля 2023 года не предусматривают какого-либо присутствия Азербайджана в Лачинском коридоре или ограничения на проезд людей, транспортных средств и грузов в обоих направлениях.  Примечательно, что 28 февраля 2023 года, находясь в Баку, министр иностранных дел России подтвердил, что создание контрольно-пропускных пунктов в Лачинском коридоре Трехсторонним заявлением не предусмотрено”.