Ադրբեջանի ԶՈւ-ն շփման գծի հյուսիսային ուղղությամբ խախտել է հրադադարը՝ կիրառելով հրաձգային զենք. ՊԲ
Հունիսի 8-ին՝ ժամը 02:25-02։35-ն ընկած ժամանակահատվածում, Ադրբեջանի ԶՈւ-ն շփման գծի հյուսիսային ուղղությամբ խախտել է հրադադարը՝ կիրառելով հրաձգային զենք, հայտնում են Արցախի պաշտպանության բանակից։
Հայկական կողմը կորուստներ չունի։ Հրադադարի խախտման մասին հաղորդվել է ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի  հրամանատարությանը։
Հունիսի 8-ի ժամը 10։30-ի դրությամբ իրավիճակը շփման գծում հարաբերականորեն կայուն է։
«Միևնույն ժամանակ Ադրբեջանը շարունակում է ապատեղեկատվություն տարածել՝ փորձելով հիմնավորել իր ստորաբաժանումների կողմից հրադադարի ռեժիմի պարբերական խախտումները։
Ադրբեջանի ՊՆ տարածած հաղորդագրությունն այն մասին, թե իբր ՊԲ ստորաբաժանումները հունիսի 8-ի առավոտյան կրակ են բացել Շուշիի շրջանի օկուպացված տարածքներում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի ուղությամբ, ինչպես նաև Ասկերանի շրջանում փորձել են իրականացնել ամրաշինական աշխատանքներ, որոնք իբրև թե խափանվել են ադրբեջանական բանակի ձեռնարկած միջոցառումների արդյունքում, բացարձակապես չի համապատասխանում իրականությանը»,- ասվում է ՊԲ հաղորդագրությունում։

Азербайджан нарушил в Арцахе режим прекращения огня
Министерство обороны Республики Арцах сообщило о нарушении Азербайджаном режима прекращения огня и опровергло распространенную Министерством обороны Азербайджана информацию о нарушении режима прекращения огня со стороны подразделений Армии обороны Арцаха. Օб этом говорится в сообщении Министерства обороны Арцаха.
«8 июня с 02:25 до 02:35 Вооруженные силы Азербайджана с применением огнестрельного оружия нарушили режим прекращения огня на северном направлении линии соприкосновения. Армянская сторона потерь не имеет. О нарушении режима прекращения огня доложили командованию российских миротворческих сил.
По состоянию на 10:30 8 июня ситуация на линии соприкосновения относительно стабильна.
При этом Азербайджан продолжает распространять дезинформацию, пытаясь оправдать периодические нарушения режима прекращения огня своими подразделениями.
Распространенное Минобороны Азербайджана сообщение, что утром 8 июня подразделения Армии обороны Республики Арцах открыли огонь по азербайджанским позициям, расположенным на оккупированных территориях Шушинского района, также пытались проводить фортификационные работы в Аскеранском районе, которые якобы были сорваны в результате мер, предпринятых азербайджанской армией, не соответствует действительности».