Ադրբեջանցիների շահարկած բնապահպանական խնդիրներն Արցախում չկան․ Արտակ Բեգլարյան
Արցախի պետական նախարարի խորհրդական Արտակ Բեգլարյանը անդրադարձել է ադրբեջանական կողմի կեղծ պնդումներին, որոնց պատճառով դեկտեմբերի 3-ին փակել էին Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղին։ Բեգլարյանը վստահեցնում է, որ ադրբեջանցիների կողմից շահարկվող բնապահպանական խնդիրներն Արցախում չկան։
Արցախի պետնախարարի խորհրդականը թեմային անդրադարձել է «Տելեգրամ»-ի իր ալիքում կատարած գրառմամբ։
««Ալիևյան «բնապահպանական ակտիվիստները» փաստորեն ոչ մի բնապահպանական խնդիր ու ճանապարհ չգտան խոշորագույն հանքեր ու կոռումպացված իշխանություններ ունեցող Ադրբեջանում, որ այդ հարցերը բարձրացնեն ու իրենց ճանապարհները փակեն:
Նրանց կողմից շահարկված բնապահպանական խնդիրները չկան Արցախում, քանի որ Արցախի Կաշենի հանքի պոչամբարը միջազգային լավագույն չափորոշիչներին է համապատասխանում, որը պարբերաբար անցնում է միջազգային մակարդակի փորձագիտական ստուգումներ։ Կաշենի հանքը գտնվում է ադրբեջանական ամենամոտիկ գյուղից՝ Ղափանլիից շուրջ 19 կմ հեռավորության վրա և շատ հեռու է նրանց ջրային ռեսուրսներից: Չեմ զարմանա, որ մեկ օր էլ ալիևյան «մարդու իրավունքների ակտիվիստները» ցանկանան փակել Արցախ-Հայաստան միակ ճանապարհը՝ պահանջելով Ալիևից ազատ արձակել ադրբեջանցի քաղաքական բանտարկյալներին»,- գրել է Բեգլարյանը:
Դեկտեմբերի 3-ին քաղաքացիական հագուստով մի խումբ ադրբեջանցիներ բնապահպանական կեղծ պատրվակներով փակել էին Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղին։ ՌԴ խաղաղապահները երեք ժամից ավել բանակցություններ էին վարել ադրբեջանական կողմի հետ, ինչից հետո ճանապարհը բացվել էր։

В Арцахе нет экологических проблем, которыми спекулируют азербайджанцы. Артак Бегларян
Советник государственного министра Арцаха Артак Бегларян прокомментировал ложные обоснования азербайджанской стороны, касающиеся перекрытия трассы Степанакерт-Горис․ Бегларян затронул эту тему в записи на своей странице в Telegram-канале.
«Алиевские "экологические активисты"фактическине нашли никаких экологических проблем и дорог в Азербайджане, имеющем крупнейшие рудники и коррумпированные власти, чтобы поднять эти вопросы у себя и перекрыть свои пути.
Спекулятивно разыгрываемых ими экологических проблем в Арцахе нет, поскольку:
во-первых,хвостохранилище Кашенского рудника в Арцахе соответствует лучшим международным стандартам, к тому же периодически проходит экспертные исследования и проверки на международном уровне.
во-вторых, Кашенский рудник находится примерно в 19 км от ближайшего азербайджанского села Капанлы —весьма далеко от их водных ресурсов.
Не удивлюсь, если однажды алиевские «активисты по правам человека» захотят перекрыть единственную дорогу Арцах-Армения, требуя от Алиева освободить азербайджанских политических заключенных», - написал Бегларян.
3 декабря группа азербайджанцев в гражданском перекрыла трассу Степанакерт-Горис под надуманным экологическим предлогом. Российские миротворцы более трех часов вели переговоры с азербайджанской стороной, после чего дорога была открыта.