21-րդ դարի Հայոց ցեղասպանությունն անխուսափելի է, իսկ աշխարհի անգործությունը թույլ կտա Ադրբեջանին ավարտել առաքելությունը. Բերգե Սեթրակյանի նամակը ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենին
Դիվանագիտական հայտարարությունների, հրապարակային բացահայտումների, բարձր բանաձևերի, բանակցությունների և քննարկման թեմաների ժամանակն անցել է ։ 21-րդ դարի Հայոց ցեղասպանությունն անխուսափելի է, և ազատ աշխարհի շարունակական անգործությունը թույլ կտա մեղավորին ՝ Ադրբեջանին, ավարտել առաքելությունը: Այս մասին ասվում է Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության (ՀԲԸՄ) նախագահ Բերգե Սեթրակյանի ՝ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենին ուղղված նամակում:
"Որպես ՀԲԸՄ-ի ՝ աշխարհի խոշորագույն հայկական շահույթ չհետապնդող կազմակերպության նախագահ, ես ստիպված եմ տագնապ հնչեցնել Միացյալ Նահանգներում բնակվող միլիոնավոր հայ ամերիկացիների անունից, ովքեր անհանգստանում են մեր պատմական հայրենիքում իրենց եղբայրների ու քույրերի համար: Ադրբեջանն ակնհայտորեն չի հասկանում խոսքերն առանց գործողությունների։ Նա չի հասկանում բանականության, խաղաղության և մարդկության լեզուն: Դա վառ կերպով ցույց տվեց Լեռնային Ղարաբաղի հայերին արտաքին աշխարհի հետ կապող միակ ճանապարհի ձգձգված շրջափակումը, սննդի, վառելիքի, դեղորայքի եւ կյանքի պահպանման համար առաջին անհրաժեշտության այլ պարագաների առաքման դադարեցումը", - ասված է Սեթրակյանի դիմումի մեջ։
Միևնույն ժամանակ, AGBU-ի ղեկավարն ուշադրություն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ այս շաբաթ Մարդու իրավունքների համաշխարհային առաջատար պաշտպաններից Լուիս Մորենո Օկամպոն տեղի ունեցածն անվանել է իր խոսքերով. անմեղ հայերի դեմ Ադրբեջանի նողկալի գործողությունները համապատասխանում են ցեղասպանության բուն սահմանմանը:
Սեթրակյանը նաև փաստեց, որ Օկամպոյի զեկույցում առկա է մռայլ կանխատեսում."եթե մենք արագ չգործենք, շատ շուտով կարող ենք ականատես լինել ևս մեկ Հայոց ցեղասպանության":
"Օկամպոյի զեկույցում արձանագրվում է, որ հայերի դեմ Ադրբեջանի գործողությունները շատ ընդհանրություններ ունեն պատմության մեջ ամենահրեշավոր զանգվածային սպանությունների հետ ՝ սկսած 1915 թվականին հայերի բնաջնջումից մինչեւ 1939 թվականին նացիստների կողմից հրեաների համակարգված ժանտախտը եւ 1993 եւ 1994 թվականներին Սրեբրենիցայում կիրառված նմանատիպ մարտավարությունը: Սա նորություն չէր ՀԲԸՄ-ի համար ։ Իր գործունեության 117 տարիների ընթացքում, աշխարհասփյուռ հայության կյանքը փրկելու և բարելավելու առաքելությամբ, ՀԲԸՄ - ն եղել է 1915 թվականի Ցեղասպանության Առաջին վկաներից մեկը: Օսմանյան Թուրքիայի ավելի քան 1,5 միլիոն հայ հպատակներ զոհվել են սիրիական անապատում համակարգված զանգվածային և բարբարոսական սպանությունների, սովի և հարկադիր մահվան երթերի հետևանքով:
Այդ ժամանակ միջազգային հանրությանը ուղղված մեր աղերսանքներն ապարդյուն եղան ՝ չնայած միջազգային դիվանագետների ականատեսների բազմաթիվ վկայություններին և Թուրքիայում գտնվող օտարերկրյա լրագրողների բազմաթիվ լուրերին ու լուսանկարներին: Այն ժամանակ աշխարհը սարսափով հետեւում էր, բայց վճռական եւ հավաքական գործողություններ չձեռնարկեց, որպեսզի թույլ չտա Օսմանյան առաջնորդներին իրականացնել ցեղասպանությունը", - հիշեցրել է ACBU-ի ղեկավարը ։
Սեթրակյանը հավելել է, որ "սովյալ հայեր" մեմը լայն տարածում է գտել, և ճակատագրի հեգնանքով Լեռնային Ղարաբաղի ադրբեջանական շրջափակումը, որը շարունակվում է արդեն ութերորդ ամիսը, բառացիորեն սովամահ է անում Լեռնային Ղարաբաղի 120 000 հայ խաղաղ բնակիչների:
Նա ուշադրություն հրավիրեց այն հանգամանքի վրա, որ այսօր այդ անմեղ հայ ընտանիքները հայտնվել են մեկուսացված մահացու ծուղակում, այնպես որ նույնիսկ մարդասիրական օգնության խմբերը, այդ թվում ՝ ՀԲԸՄ-ն, չեն կարող միջամտել ՝ մեղմելու համատարած սովը, որը ժանտախտի նման մի քանի սերունդ է պատուհասել:
"Ըստ ամենայնի, Ադրբեջանը միջազգային իրավունքի իր կոպիտ խախտումներին զուսպ միջազգային արձագանքը սխալ է մեկնաբանել որպես լուռ թույլտվություն ՝ օգտագործելու ցանկացած միջոց, որն անհրաժեշտ է իր հողում եւ ամբողջ տարածաշրջանում հնագույն արմատներ ունեցող քրիստոնեական համայնքի ոչնչացման համար ։ Մենք պետք է ապացուցենք, որ Ադրբեջանը ճիշտ չէ, և որքան հնարավոր է շուտ ։ Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի մասին Օկամպոյի զեկույցը հրատապ ահազանգ է գլխավոր բարոյական ձայնից, որն արժանի է ձեր ուշադրությանը և գործողություններին:
Մենք հավատում ենք, որ այս տագնապալի տվյալները կստիպեն ձեզ անհապաղ օգնություն ցուցաբերել ՝ ուղղակիորեն, ՄԱԿ-ի միջոցով կամ օդային ճանապարհով, հստակ ուղերձով Ալիևի ռեժիմին ՝ անհապաղ բացել Քաշաթաղի (Լաչինի) միջանցքը ՝ ապահովելով մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անարգել տեղաշարժը երկու ուղղություններով ։ Պետք է նաև տեղեկացնել Ադրբեջանին, որ դրա չկատարումը կհանգեցնի նրան, որ նա պատասխանատվության կենթարկվի միջազգային հանրության առջև և կբերի իրավական հետևանքների: Սա կրիտիկական ժամ է մարդկության դեմ ևս մեկ հանցագործություն կանխելու համար, քանի դեռ շատ ուշ չէ", - եզրափակել է Բերգե Սեթրակյանը ։
Օկամպոն օգոստոսի 7-ին հրապարակել է 28 էջանոց զեկույց, որում նախազգուշացրել է, որ Ադրբեջանը ցեղասպանություն է նախապատրաստում Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ հայերի դեմ, և կոչ է արել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին գործը հանձնել միջազգային տրիբունալին:
Հիշեցնենք, որ 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից Արցախը գտնվում է Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված շրջափակման մեջ ։ Եթե մինչև ս.թ. հունիսի 15-ը Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն և ռուս խաղաղապահները հնարավորություն ունեին գոնե սահմանափակ քանակությամբ առաջին անհրաժեշտության սննդամթերք հասցնել Արցախի պաշարված բնակչությանը, ապա հունիսի 15-ից հետո այդ հնարավորությունն էլ չկա: Արցախի 120 հազարանոց բնակչությունը սովամահության շեմին է ՝ միջազգային հանրության անգործության ֆոնին։
Հավելենք, որ հուլիսի 26-ից ՀՀ կառավարության կողմից 360 տոննա մարդասիրական բեռով բեռնատարները կանգնած են Կոռնիձորում և սպասում են արգելափակված Արցախ գնալու հնարավորությանը:

Президент AGBU Блинкену: Геноцид армян 21-го века неизбежен, а бездействие свободного мира позволит виновнику, Азербайджану, завершить миссию
Время для дипломатических заявлений, публичных разоблачений, высоких резолюций, переговоров и тем для обсуждения истекло. Геноцид армян 21-го века неизбежен, и продолжающееся бездействие свободного мира позволит виновнику, Азербайджану, завершить миссию. Об этом говорится в письме президента Армянского всеобщего благотворительного союза (AGBU) Берге Сетракян  госсекретарю США Энтони Блинкену.
"Как президент AGBU, крупнейшей в мире армянской некоммерческой организации, я вынужден бить тревогу от имени миллионов американцев армянского происхождения, проживающих в Соединенных Штатах, которые беспокоятся за своих братьев и сестер на нашей исторической  родине. Азербайджан явно не понимает слов без действий. Он не понимает языка разума, мира и человечности. Это ярко продемонстрировала затянувшаяся блокада единственной дороги, связывающей армян Нагорного Карабаха с внешним миром, прекращение доставки продовольствия, топлива, медикаментов и других предметов первой необходимости для поддержания жизни", - говорится в обращении Сетракяна, поступившее в АрмИнфо.
При этом глава AGBU обратил внимание на тот факт, что на этой неделе Луис Морено Окампо, один из ведущих мировых защитников прав человека, назвал происходящее своими словами: гнусные действия Азербайджана против ни в чем не повинных армян соответствуют самому определению геноцида.
Сетракян также констатировал, что в докладе Окампо содержится мрачный прогноз: "если мы не будем действовать быстро, мы можем очень скоро стать свидетелями еще одного геноцида армян".
"В докладе Окампо констатируется, что действия Азербайджана против армян имеют много общего с некоторыми из самых чудовищных массовых убийств в истории, от истребления самих армян в 1915 году до систематического мора евреев нацистами в 1939 году и аналогичной тактики, примененной в Сребренице в 1993 и 1994 годах.  Это не стало новостью для AGBU.  За 117 лет своей деятельности, с миссией по спасению и улучшению жизни армян по всему миру, AGBU был одним из первых свидетелей геноцида в 1915 году. Более 1,5 миллиона армянских подданных Османской Турции погибли в результате систематических массовых и варварских убийств, голода, и принудительных маршей смерти в сирийской пустыне.
В то время наши мольбы к международному сообществу оказались тщетными, несмотря на многочисленные свидетельства очевидцев международных дипломатов и многочисленные новостные сообщения и фотографии иностранных журналистов, находящихся в Турции. Тогда мир с ужасом наблюдал, но не предпринял решительных и коллективных действий, чтобы помешать османским лидерам осуществить геноцид", - напомнил глава ACBU.
Сетракян добавил, что мем "голодающие армяне" получил широкое распространение, и, по иронии судьбы, азербайджанская блокада Нагорного Карабаха, продолжающаяся уже восьмой месяц, буквально морит голодом 120 000 армянских мирных жителей Нагорного Карабаха.
Он обратил внимание, что сегодня эти невинные армянские семьи оказались изолированными в смертельной ловушке, так что даже группы гуманитарной помощи, включая AGBU, не могут вмешаться, чтобы облегчить широко распространенный голод, который, как чума, обрушился на несколько поколений.
"Судя по всему, Азербайджан неправильно истолковал сдержанную международную реакцию на свои грубые нарушения международного права как молчаливое разрешение использовать любые средства, необходимые для уничтожения христианской общины с древними корнями на своей земле и в регионе в целом. Мы должны доказать, что Азербайджан не прав, и как можно скорее.  Доклад Окампо о ситуации в Нагорном Карабахе является срочным тревожным сигналом от главного морального голоса, который заслуживает вашего внимания и действий.
Мы верим, что эти тревожные данные заставят Вас оказать безотлагательную помощь, напрямую, через ООН или по воздуху, с четким сигналом режиму Алиева немедленно открыть Кашатагский (Лачинский) коридор, обеспечив беспрепятственное передвижение людей, транспортных средств и грузов в оба направления. Следует также уведомить Азербайджан о том, что его невыполнение приведет к тому, что он будет привлечен к ответственности перед мировым сообществом и повлечет за собой юридические последствия. Это критический час для предотвращения еще одного преступления против человечества, пока не стало слишком поздно", - резюмировал Берге Сетракян.
Как ранее уже сообщал АрмИнфо, Окампо 7 августа опубликовал 28-страничный доклад, в котором предупредил, что Азербайджан готовит геноцид против этнических армян Нагорного Карабаха, и призвал Совет Безопасности ООН передать дело в международный трибунал.
Напомним, что с 12 декабря 2022 года Арцаха находится в блокаде, учиненной Азербайджаном. Если до 15 июня текущего года Международный комитет Красного Креста и Российские миротворцы имели возможность хотя бы в ограниченном количестве доставлять продукты первой необходимости для осажденного населения Арцаха, то после 15 июня и этой возможности нет. 120-тысячное население Арцаха находится на пороге голодной смерти на фоне бездействия международного сообщества.
Добавим, что с 26 июля грузовики с гуманитарным грузом от правительства Армении в размере 360 тонн стоят в Корнидзоре и ждут возможности проезда в заблокированный Арцах.