11 բուժառու ուղեկցողների հետ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել․ նախատեսվում է օրվա ընթացքում  Արցախ վերադարձնել 13 բուժառուների
11 բուժառու ուղեկցողների հետ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել․ նախատեսվում է օրվա ընթացքում Արցախ վերադարձնել 13 բուժառուների
Այսօր՝ հուլիսի 24-ին ԼՂ Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 11 բուժառու ուղեկցողների հետ միասին, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
«Նախատեսվում է օրվա ընթացքում ԿԽՄԿ մեքենաներով Արցախ վերադարձնել 13 բուժառուների՝ ուղեկցողների հետ միասին, ովքեր ժամանակին պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար։
«Արևիկ» բուժմիավորումում այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 20 երեխա, 7-ը գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում ստացիոնար բուժում է ստանում 76 հիվանդ, 12 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 2-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

При посредничестве и в сопровождении МККК 11 пациентов из Арцаха перевезены в Армению
24 июля 11 пациентов Республиканского медицинского центра Арцаха вместе с сопровождающими лицами при посредничестве и в сопровождении Международного комитета Красного Креста были перевезены в специализированные медицинские центры Армении.
об этом распространило Министерство здравоохранения Арцаха. В течение дня на автомобилях МККК планируется вернуть в Арцах 13 пациентов вместе с сопровождающими, которые в свое время были отправлены в Армению для лечения в рамках госзаказа.
На данный момент на стационарном лечении в Медицинском объединении «Аревик» находятся  20 детей, 7 - в отделении неонатологии и реанимации.
Стационарное лечение в Республиканском медицинском центре получают 76 пациентов, 12 из них - в отделении реанимации, 2 - в критическом состоянии.