Հայաստանի ներկայացուցիչները կմասնակցեն Ռուսաստանում կայանալիք «Ապագայի խաղերին»
Հայաստանի ներկայացուցիչները կմասնակցեն «Ապագայի խաղեր-2024»-ին։ Այս մասին հայտնում են մրցույթի կազմկոմիտեի մամուլի ծառայությունից։
Ավելի վաղ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության երիտասարդական սպորտի վարչության պետ Արթուր Սեդրակյանը հայտնել էր, որ Հայաստանը խաղերի հրավեր է ստացել, սակայն գրանցված մասնագիտացված ընկերությունները չեն կարողացել մասնակիցներ տրամադրել։
Խաղերի մամուլի ծառայությունը նշում է, որ Հայաստանից ֆուտբոլի հավաքականը հանդես կգա «ֆիջիթալ-ֆուտբոլ» ճյուղում, իսկ խառը մենամարտերին այս երկրի ներկայացուցիչը հանդես կգա «ֆիջիթալ-մենանարտեր» ճյուղում։
«Ապագայի խաղերը» կանցկացվեն Կազանում և Սոչիում փետրվարի 21-ից մարտի 3-ը։ Սա առաջին միջազգային բազմասպորտային մրցույթն է հիբրիդային ճյուղերում: Դրանցից յուրաքանչյուրը համատեղում է «ֆիջիթալ» (physical+digital) հայեցակարգը, այսինքն՝ համատեղում է դասական սպորտը և կիբերսպորտը կամ VR/AR տեխնոլոգիան։

Представители Армении примут участие в Играх будущего в РФ
Представители Армении примут участие в Играх будущего – 2024. Об этом сообщает пресс-служба оргкомитета соревнований.
Ранее начальник отдела молодежного спорта министерства образования, науки, культуры и спорта Армении Артур Седракян сообщил, что Армения получила приглашение на игры, однако зарегистрированные профильные компании не смогли выделить участников для выступления.
В пресс-службе Игр отмечают, что футбольная команда из Армении выступит в дисциплине «фиджитал-футбол», а представитель смешанных единоборств из этой страны - в дисциплине «фиджитал-единоборства».
Игры будущего пройдут в Казани и Сочи с 21 февраля по 3 марта. Это первые международные мультиспортивные соревнования по гибридным дисциплинам. Каждая из них совмещает в себе концепцию «фиджитал» (physical+digital), то есть объединяет классический спорт и киберспорт или VR-/AR-технологию.