ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածներին պետք է աջակցել ոչ թե ըստ կարգավիճակի, այլ ըստ խոցելիության. Նանա Սկաու
ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանն ընդունել է ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի (ՊՀԾ) հայաստանյան ներկայացուցիչ Նանա Սկաուի գլխավորած պատվիրակությանը:
ՏԿԵ նախարարությունից տեղեկացնում են, որ նախարարի տեղակալը ողջունել է հյուրերին և խոսել ՀՀ կառավարության և ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի (ՊՀԾ) միջև առկա երկար տարիների արդյունավետ համագործակցությունից:
ՊՀԾ հայաստանյան ներկայացուցիչը շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ խոսել է իրականացված ծրագրերից, առկա խնդիրներից և նշել, որ Հայաստանում գործունեությունը շարունակելու պարագայում առկա է հնարավորություն՝ համագործակցել նաև այլ ծրագրերի շուրջ:
Վաչե Տերտերյանը խոսել է դպրոցաշինության հետ կապված ծրագրերից և կարևորել է «Դպրոցական սնունդ» ծրագրի շարունակականությունը և զարգացումը:
Նախարարի տեղակալը խոսել է նաև ջրամբարաշինությունից, ոռոգման համակարգից, համայնքային տարբեր հարցերից, ինչպես նաև ԼՂ-ից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցների խնդիրներից:
Նանա Սկաուն խոսելով բռնի տեղահանվածների մասին՝ նշել է, որ իրականացրել են սոցիալական ինտեգրման խոչընդոտների վերլուծություն և պարենի անվտանգության գնահատում: Ամփոփելով այդ վերլուծությունն ու գնահատումը՝ հանգել են այն եզրակացության, որ կարգավիճակի հիման վրա տրվող աջակցությունից պետք է անցում կատարել խոցելիության հիման վրա տրվող աջակցության:

Тертерян и Скау обсудили вопросы поддержки карабахцев
Заместитель министра территориального управления и инфраструктур Армении Ваче Тертерян принял делегацию, возглавляемую армянским представителем Всемирной продовольственной программы ООН Нанной Скау.
Как сообщили Новости Армении в пресс-службе Министерства территориального управления и инфраструктур республики, в ходе встречи Тертерян упомянул о многолетнем эффективном сотрудничестве между правительством Армении и Всемирной продовольственной программой ООН.
В свою очередь, Скау представила реализованные программы, существующие проблемы, отметив, что в случае продолжения деятельности в Армении будет возможность сотрудничать и в рамках других программ.
Тертерян также коснулся программ, касающихся строительства школ, водохранилищ, оросительной системы, а также проблем наших соотечественников, насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха.
Говоря о последних, представитель ООН отметила, что осуществлены анализ препятствий социальной интеграции и оценка продовольственной безопасности. Подводя итоги анализа и оценки, сделан вывод о необходимости перехода от поддержки на основе статуса к содействию на основе уязвимости.