երեքշաբթի, հունիս 18
Հրապարակվել է Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի նախագահների համատեղ հայտարարությունը. շեշտը դրված է հաղորդակցության ապաշրջափակման հարցերի վրա
Ռուսաստանի նախագահի պաշտոնական կայքը հրապարակել է այսօր Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի նախագահների կողմից ստորագրված համատեղ հայտարարությունը:
Հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասվում է. " Մենք ՝ Ադրբեջանի Հանրապետության Նախագահ Ի. Հ. Ալիևը, Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Ն. Վ. Փաշինյանը և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վ. Վ. Պուտինը, հայտարարում ենք հետևյալի մասին.
1. Տարածաշրջանում բոլոր տնտեսական եւ տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման մասով 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 9-րդ կետի իրականացման նպատակով պահպանվում է Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վ.Վ. Պուտինի առաջարկը ' Ադրբեջանի Հանրապետության, Հայաստանի Հանրապետության փոխվարչապետների եւ Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության փոխնախագահների համատեղ նախագահությամբ եռակողմ աշխատանքային խումբ ստեղծելու մասին:
2. Աշխատանքային խումբը մինչեւ 2021 թվականի հունվարի 30-ը կանցկացնի առաջին նիստը, որի արդյունքներով կձեւավորի դիմումի 9-րդ կետի իրականացումից բխող աշխատանքի հիմնական ուղղությունների ցանկը ՝ որպես առաջնահերթություն սահմանելով երկաթուղային եւ ավտոմոբիլային հաղորդակցությունը, ինչպես նաեւ կորոշի Ադրբեջանի Հանրապետության, Հայաստանի Հանրապետության եւ Ռուսաստանի Դաշնության միջեւ համաձայնեցմամբ այլ ուղղություններ, այսուհետ ՝ կողմեր:
3. Գործունեության հիմնական ուղղությունների իրականացման նպատակով աշխատանքային խմբի համանախագահները կհաստատեն այդ ուղղություններով փորձագիտական ենթախմբերի կազմը կողմերի իրավասու մարմինների եւ կազմակերպությունների պաշտոնատար անձանց թվից: Փորձագիտական ենթախմբերը աշխատանքային խմբի նիստից հետո ՝ մեկամսյա ժամկետում, կներկայացնեն նախագծերի ցանկը ՝ կողմերի կողմից դրանց իրականացման եւ բարձր մակարդակով հաստատման համար անհրաժեշտ ռեսուրսների եւ միջոցառումների հիմնավորմամբ։
4. Աշխատանքային խումբը մինչև 2021 թվականի մարտի 1-ը կողմերի կողմից բարձր մակարդակով հաստատելու համար կներկայացնի այն միջոցառումների ցանկը և իրականացման ժամանակացույցը, որոնք ենթադրում են տրանսպորտային ենթակառուցվածքի նոր օբյեկտների վերականգնում և կառուցում, որոնք անհրաժեշտ են Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջոցով իրականացվող միջազգային փոխադրումների կազմակերպման, կատարման և անվտանգության ապահովման, ինչպես նաև Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության կողմից իրականացվող փոխադրումների համար, որոնց դեպքում պահանջվում է հատել Ադրբեջանի ու ՀՀ սահմանները՛՛:

Обнародовано совместное заявление президентов Армении, Азербайджана и России: акцент поставлен на вопросах разблокирования коммуникаций
Официальный сайт президента России обнародовал подписанное сегодня главами Армении, Азербайджана и РФ совместное заявление.
1. В целях реализации пункта 9 Заявления от 9 ноября 2020 года в части разблокировки всех экономических и транспортных связей в регионе, поддерживается предложение Президента Российской Федерации В.В.Путина о создании трёхсторонней Рабочей группы под совместным председательством вице-премьеров Азербайджанской Республики, Республики Армения и Заместителя Председателя Правительства Российской Федерации.
2. Рабочая группа до 30 января 2021 года проведет первое заседание, по результатам которого сформирует перечень основных направлений работы, вытекающих из реализации пункта 9 Заявления, установив в качестве приоритетов железнодорожное и автомобильное сообщение, а также определит иные направления по согласованию между Азербайджанской Республикой, Республикой Армения и Российской Федерацией, далее именуемые Сторонами.
3. В целях реализации основных направлений деятельности сопредседатели Рабочей группы утвердят состав экспертных подгрупп по этим направлениям из числа должностных лиц компетентных органов власти и организаций Сторон. Экспертные подгруппы в месячный срок после заседания Рабочей группы представят перечень проектов с обоснованием необходимых ресурсов и мероприятий для их реализации и утверждения на высшем уровне Сторонами.
4. Рабочая группа до 1 марта 2021 года представит для утверждения на высшем уровне Сторонами перечень и график реализации мероприятий, предполагающих восстановление и сооружение новых объектов транспортной инфраструктуры, необходимых для организации, выполнения и обеспечения безопасности международных перевозок, осуществляемых через Азербайджанскую Республику и Республику Армения, равно как и перевозок, осуществляемых Азербайджанской Республикой и Республикой Армения, при выполнении которых требуется пересечение территорий Азербайджанской Республики и Республики Армения».