չորեքշաբթի, մայիս 29
«Սահմանային էսկալացիաների համար Ադրբեջանը փնտրում է պատրվակներ». ՀՀ ԱԳՆ-ն կոչ է անում վերադառնալ բանակցությունների
Չնայած ՀՀ իրավասու մարմինների՝ փետրվարի 12-ի հաղորդագրությանը, որը նույն օրն ադրբեջանական լրատվամիջոցների կողմից հրապարակված կադրերը և տեղեկությունները, թե Կապանի հատվածում ՀՀ դիրքապահներն ադրբեջանցի զինվորի են վիրավորել, հետաքննվում են, ադրբեջանական կողմը փետրվարի 13-ի առավոտյան ագրեսիվ գործողություններ է իրականացրել։ Սա ի ցույց է դնում, որ սահմանային էսկալացիաներ ծավալելու համար Ադրբեջանը փնտրում է պատրվակներ: Այդ մասին հայտարարություն է տարածել ՀՀ ԱԳՆ-ն:
«Փետրվարի 13-ի առավոտյան Հայաստանի Հանրապետության Սյունիքի մարզի Կապան խոշորացված համայնքի Ներքին Հանդ բնակավայրի շրջանում Ադրբեջանի զինված ուժերի հերթական սադրանքի և ուժի կիրառման արդյունքում հայկական կողմն ունի 4 զոհ և մեկ վիրավոր:
Չնայած ՀՀ իրավասու մարմինների՝ փետրվարի 12-ի հաղորդագրությանը, որը նույն օրն ադրբեջանական լրատվամիջոցների կողմից հրապարակված կադրերը և տեղեկությունները, թե Կապանի հատվածում ՀՀ դիրքապահներն ադրբեջանցի զինվորի են վիրավորել, հետաքննվում են, ադրբեջանական կողմը փետրվարի 13-ի առավոտյան ագրեսիվ գործողություններ է իրականացրել։ Սա ի ցույց է դնում, որ սահմանային էսկալացիաներ ծավալելու համար Ադրբեջանը փնտրում է պատրվակներ:
Ուժի կիրառման այս գործողություններին նախորդել էին Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության ռազմատենչ հայտարարությունները, ինչպես նաև վերջին օրերի տեղեկատվական-քարոզչական նախապատրաստական աշխատանքները: Ադրբեջանական ղեկավարությունը շարունակաբար փորձ է անում վիժեցնել Հարավային Կովկասի կայունությամբ և անվտանգությամբ շահագրգիռ դերակատարների ջանքերը՝ վերսկսելու Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված բանակցությունները:
Խստրեն դատապարտում ենք ռազմական սադրանքների դիմելու ադրբեջանական այս գործողությունները, կոչ ենք անում զերծ մնալ իրավիճակն ապակայունացնող քայլերից և վերադառնալ բանակցությունների: Եվս մեկ անգամ վերահաստատում ենք հայկական կողմի նախորդիվ հնչեցրած առաջարկները՝ իրականացնելու սահմանային անվտանգության բարձրացմանն ուղղված հուսալի միջոցառումներ»,- նշվում է հայտարարության մեջ:

Азербайджан ищет предлоги для эскалации ситуации на границе: Ереван
МИД Армении выступил с заявлением относительной последней агрессии Азербайджана на Сюникском участке армяно-азербайджанской границы, унесшей жизни четырех армянских военнослужащих.
«Утром 13 февраля в результате очередной провокации Вооруженных Сил Азербайджана и применения силы в районе населенного пункта Неркин Ханд Сюникской области Республики Армения, укрупненной общины Капан, армянская сторона имеет 4 погибших и одного раненого. Несмотря на сообщение компетентных органов Армении от 12 февраля о том, что кадры и информация, опубликованные в тот же день азербайджанскими СМИ о том, что армянские военнослужащие ранили азербайджанского солдата на участке Капана, расследуются, азербайджанская сторона утром 13 февраля предприняла агрессивные действия. Это показывает, что Азербайджан ищет предлоги для эскалации на границе.
Этим действиям с применением силы предшествовали воинственные заявления военно-политического руководства Азербайджана, а также информационно-пропагандистские подготовительные работы последних дней. Азербайджанское руководство постоянно пытается сорвать усилия игроков, заинтересованных в стабилизации ситуации и установлении безопасности на Южном Кавказе, по возобновлению переговоров, направленных на нормализацию отношений между Арменией и Азербайджаном.
Мы решительно осуждаем провокационные действия Азербайджана, призываем воздерживаться от шагов, дестабилизирующих ситуацию и вернуться к переговорам. Еще раз подтверждаем ранее озвученные армянской стороной предложения по реализации механизмов, направленных на повышение безопасности границ»,- говорится в заявлении МИД РА.