ՌԴ-ն փաստացի աջակցում է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի իրագործմանը․ Օվերչուկ
Ռուսաստանի Դաշնությունը փաստացի աջակցում է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից ներկայացրած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի իրագործմանը։ Դեկտեմբերի 15-ին հայ-ռուսական տնտեսական համագործակցության միջկառավարական նիստին այս մասին ասաց Ռուսաստանի Դաշնության փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը։
«Փաստացի աջակցում ենք ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ներկայացրած «Խաղաղության խաչմերուկ»-ի իրագործմանը՝ Կայունացման և զարգացման եվրասիական հիմնադրամի միջոցներով ֆինանսավորելով Հյուսիս-Հարավ ճանապարհային միջանցքի չորրորդ տրանշի շինարարությունը։
Այս ուղղությամբ աջակցության ծավալն այժմ 150 միլիոն դոլար է։ Այժմ նաև հիմնադրամի կոլեգիալ մարմինների համաձայնեցման փուլում է գտնվում Քաջարանի թունելի կառուցմանն աջակցելու որոշումը։ Այնտեղ աջակցության ծավալը կլինի 200 միլիոն դոլար։
Հիմնադրամի ներդրումների ամբողջ պորտֆելը Հայաստանում՝ 10 ծրագրերով, գնահատվում է 533 մլն ԱՄՆ դոլար։ Բացի այդ, ևս 300 միլիոն դոլար արժողությամբ նախագծերը ներկայումս սպասում են հաստատմանը»,- նշել է Օվերչուկը:

Россия поддерживает идею Пашиняна: Помощь по линии ЕАЭС может превысить $833 млн.
Мы поддерживаем строительство провозглашенного премьер-министром Армения Николом Пашиняном проекта «Перекресток мира». Через Евразийский фонд стабилизации и развития финансируется строительства четвертой очереди автодорожного коридора Север-Юг. Об этом в Ереване 15 декабря заявил вице-премьер Правительства России Алексей Оверчук.
«Объем поддержки по этой линии сейчас составляет 150 млн. долларов. Также сейчас на согласовании коллегиальных органов Фонда находится решение о поддержке строительства Каджаранского туннеля. Там объем поддержки будет составлять 200 млн. долларов.
Весь портфель инвестиций Фонда в Армении по 10 проектам оценивается в 533 млн. долларов. Кроме того, на утверждение сейчас находятся проекты еще на 300 млн. долларов», – отметил Оверчук.