«Ռազմական աջակցությունը ոչ մի օգուտ չի խոստանում ո՛չ Հայաստանին, ո՛չ տարածաշրջանին». Չավուշօղլու
«Ադրբեջանի Հանրապետության եւ Թուրքիայի Հանրապետության միջեւ դաշնակցային հարաբերությունների մասին» Շուշիի հռչակագրի համաձայն՝ Թուրքիան Ադրբեջանին ամեն տեսակ աջակցություն կցուցաբերի։ Ինչպես տեղեկացրել է APA-ն, այս մասին լրագրողներին ասել է ՆԱՏՕ ԽՎ-ում Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովի պատվիրակության ղեկավար, ԱԳ նախկին նախարար Մեւլութ Չավուշօղլուն Շեհիդների պուրակ այցելության ժամանակ։
«Հայաստանին ռազմական աջակցության ցուցաբերումն այսօր ոչ մի շահ չի խոստանում ոչ Հայաստանին, ոչ տարածաշրջանին։ Դրա փոխարեն անհրաժեշտ է  խրախուսել խաղաղությունը տարածաշրջանում»,- ասել է Չավուշօղլուն։
Թուրքիան նախկինում էլ ամեն տեսակի, այդ թվում եւ ռազմական, օգնություն է ցուցաբերել Ադրբեջանին, եղել Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ագրեսիայի ակտիվ մասնակիցը 2020թ. աշնանը։ Ռազմական ուղիղ օգնությունից բացի Թուրքիան կազմակերպել է Մերձավոր Արեւելքից վարձկանների տեղափոխումը Լեռնային Ղարաբաղում ագրեսիայի գոտի։

Чавушоглу угрожает Армении
Согласно Шушинской декларации «О союзнических отношениях между Азербайджанской Республикой и Турецкой Республикой», Турция окажет Азербайджану всяческую поддержку. Как сообщает АПА, об этом заявил журналистам глава делегации Великого национального собрания Турции в ПА НАТО, экс-министр ИД Мевлуд Чавушоглу во время посещения Аллеи шехидов.
«Оказание военной поддержки Армении сегодня не сулит никакой выгоды ни Армении, ни региону. Вместо этого необходимо поощрять мир в регионе», - заявил Чавушоглу.
Турция и ранее оказывала всяческую, в том числе военную помощь, была активным участником агрессии против Армении и Нагорного Карабаха осенью 2020 г. Помимо прямой военной помощи, Турция организовала переброску наемников с Ближнего Востока в зону агрессии в Нагорном Карабахе.